Kolik dávat krmiva, aby mazlík nestrádal?

Velikost krmné dávky není žádná záhada. Sledujte nejen tabulky a doporučení, ale i potřeby čtyřnohého strávníka. Jen tak se vyhnete smutným psím očím, hladovému mňoukání nebo zvířecí tloušťce.

Přesné množství vám spočítá kalkulačka

Nejlépe vám poradí kalkulačka přímo na webu Fitminu. Stačí vybrat krmivo, na kterém si vaše zvíře pochutnává, a v záložce „Dávkování“ zadat, kolik mazel váží. Zjistíte tak, kolik gramů by podle výpočtů mělo denně v kočičí nebo psí misce přistát.

U štěňat a koťat pak hraje roli i věk, takže například zjistíte, že tříměsíční štěně menšího plemena by mělo dostávat cca 105 g granulí Fitmin Mini Puppy. Devítiměsíční číča bude zase nejšťastnější, když dostane 60–80 gramů krmiva pro koťata.

Psům dávku rozdělte, kočky to zvládnou samy

Zatímco dospělí psi ocení přísun krmení jednou nebo dvakrát denně, štěňata potřebují jíst častěji. Ve dvou měsících je krmte minimálně čtyřikrát denně, později jim denní dávku rozdělte na tři porce.

Kočkám klidně nandejte do misky množství na celý den a nechte je, aby si porce určovaly samy. Pokud bude mít kočka ke krmivu stálý přístup, přirozeně si vytvoří stravovací režim, který jí vyhovuje.

Ne všechny kočky to ale zvládnou – je možné, že máte doma jedlíka, který spořádá celou porci na posezení. Toho raději s celou denní dávkou samotného nenechávejte a dávkujte mu krmení třikrát za den.

Data jsou data, ale každé zvíře je jiné

I když jsou hodnoty v tabulkách přesně vyměřené, nesmíme zapomínat, že co kočka nebo pes, to originál. Pozorujte, kolik toho váš zvířecí kamarád doopravdy sní, a hlídejte jeho kondici a aktivitu. Následně krmnou dávku upravte tak, aby váš svěřenec nepřibíral ani nehubl.

Máte doma seniora? Je čas z dávky ubrat

Starší mazlíčci už toho tolik nenaběhají, a málo pohybu v kombinaci s velkým množstvím přijaté energie zadělává na problém s obezitou. Sklony k tloustnutí jsou u starších psů i koček normální. Když ale přidáte pohyb, nasadíte „light” krmivo nebo krmnou dávku snížíte o pár gramů, snadno je porazíte.

Tlouštíky krmte častěji

Když se na váze začnou objevovat čím dál vyšší čísla, denní dávku rozdělte a podávejte krmivo častěji. A věřte, že šestkrát denně opravdu není moc. Zkuste se řídit i dalšími tipy, jak krmit psa s nadváhou, a uvidíte, že kila půjdou rychle dolů.

Když nevíte, kde je chyba

Přijde vám, že krmíte jak máte, ale váš parťák stále tloustne? Možná jsou na vině dobroty, které dostává během cvičení. Odměňovat se musí, ale všeho s mírou. Pamlsky jsou totiž výživnější, než se může zdát. Při dávkování krmiva je tedy potřeba s nimi počítat.

Kdy váš čtyřnohý hrdina potřebuje přidat?

Pokud se s mazlíčkem hodně hýbete, přidejte mu o něco víc, než doporučují tabulky. Vydanou energii je totiž potřeba doplnit. Jestli náročnější aktivity plánujete i do budoucna, zapřemýšlejte nad granulemi s vyšší energetickou hodnotou. Zvíře jich dostane stejné množství, ale získá z nich víc síly pro sportovní výkony.

Kolik do misky sypat, to záleží i na ročním období. Teď nás sice mrazy už netrápí, ale až zase začnou, venkovním psům trochu přilepšete. Zvířata totiž ve snaze se zahřát spálí víc kalorií, a samozřejmě to potřebují dohnat stravou.

Přemýšlejte, zjišťujte, ptejte se

Každá kočka i pes má svůj způsob, jak vás rozveselit, a stejně tak individuální je i množství krmiva, které by měli dostávat. Pokud vám obecné rady nestačí, výživáři Fitminu vám rádi pomůžou v poradně a vašemu mazlíčkovi určí množství na míru.

 

​Více krmiva do misky si zaslouží třeba psi Anety Grygarové, kterým to přes překážky skáče skvěle.

Chci taky komentovat