Něžní obři – mainské mývalí kočky

Jaký je příběh Maličké, přesto obří kočky? Staňte se na chvíli součástí její smečky, kterou chová Stanislava Pelikánová. Zjistíte, čím jsou mainské mývalí kočky zajímavé a proč se jim říká něžní obři.

Maličká: jméno zůstalo, míry se změnily

Maličká je ještě junior. Jméno dostala kvůli svým kotěcím mírám – narodila se totiž jako nejmenší kotě, které toho muselo hodně dohánět. Oproti ostatním “mainkám” byla opravdu drobounká.

Dospělí kocouři této rasy váží od 10 do 12 kil, kočičky jsou pak menší, jejich váha se pohybuje od 5 do 7 kil.

Stanislava Pelikánová doufá, že až bude její Maličká dospělákem, dostane se na klasickou váhu těchto koček. Už dnes je však kočka ve výborné formě, o které svědčí i její výstavní úspěchy.

Velká Maličká: nejúspěšnější kočka

Narodila se za složitých podmínek, matka o ni neměla zájem, a tak ji vychovala jiná kočka paní Pelikánové. To Maličkou však nijak nepoznamenalo. Dnes na výstavách jen září.

Co se na výstavě hodnotí u polodlouhosrstých koček a jaké rysy má mít vítěz:

  • viditelná kresba,
  • výrazný profil,
  • nos zároveň s bradou,
  • stejná mezera mezi ušima,
  • vzpřímené a otevřené uši,
  • masivní brada.

Ideální rysy však tituly nezajistí. Je potřeba mnohem víc. Například, aby chovatel s kočkou odmalička trénoval. Do výcviku patří přivykání na koupel, péči o kožich a správné držení těla. Kromě toho by měl chovatel kočku i socializovat, aby byla v psychické pohodě.

A jaká je nejlepší prevence stresu na výstavě? Berte na ni kočku už od čtyř měsíců. To je ideální věk, ve kterém je bezstarostná a nechá se učit. Dokáže se socializovat s ostatními kočkami a prostředí nevnímá jako nepřítele. Zároveň si hravě zvykne na více lidí.

Chov je jako skládání puzzlí

Chov koček na výstavu je především o vhodné výchově, správném krmení a přípravách. Důležitý je však ještě standard ve vzhledu kočky, který je daný standardem plemene. Nakonec hraje roli i typ kočky – ten si vybírá majitel podle svých osobních preferencí. Pokud zvolí kočku s neobvyklým rysem, v soutěži riskuje, protože ne každému posuzovateli se může líbit. Nebo to může být právě ta výhoda.

Například: Majitel upřednostňuje více kratší box (čumák s bradou), nebo naopak delší. Pokud je však přesvědčený o tom, že se posuzovatelům bude líbit, vezme právě tuto kočku na výstavu. Tam pak obhájí její odlišnost a výjimečnost. Z nestandardního rysu tak udělá přednost kočky a ona nakonec vyhraje titul.

Vlastně každý chovatel koček by si měl počínat podobně – držet se standardu a zároveň pracovat i se svým typem kočky. Skládat si ho jako pomyslné puzzle. Když chce mít totiž kotě, které se něčím odliší, potřebuje si do chovu najít takového kocoura a kočku, kteří budou vyhovovat jeho představám a měřítkům.

I Stanislava k chovu přistupuje po svém. Chce mít vlastní typ – výjimečnou kočku, která se odliší od ostatních. A podle čeho si vybírá kocoury do chovu? „Vždy beru v potaz typ kočky, ke které sháním kocoura. Chybí kočce výrazná brada? Pak musí mít kocour bradu masivní,“ říká chovatelka.

Proč se mainkám říká něžní obři a čím jsou výjimečné?

Obří mainka má pronikavý a přísný pohled šelmy. Přesto je to gaučák a mazel. Zkrátka něžný obr. Její povaha je opravdu jedinečná. Ponechala si totiž kočičí tvrdohlavost, ke které přibrala i několik psích vlastností.

Typická kočka se mazlí jen když chce, mainka ne. Ta vám bude dělat nohsleda kdykoliv a kdekoliv. Další psí znak je láska k vodě. Kočky paní Pelikánové ji milují, do misky na pití nosí koupat nejrůznější hračky.

A na kolik vyjde takový malý rys?

Paní Pelikánová často slýchává, zda má povolení k chovu rysů a pak vysvětluje, že o žádné rysy nejde. Chov je však finančně náročný a dalo by se říct, že živit a pečovat o několik mainek vyjde podobně jako chovat jednu velkou divokou kočku.

„Mám všechny kočky ze zahraničí a nákup jedné vyjde na 1 500
až 2 000 EUR.”

Které tituly říkají Maličké paní?

„Když člověk na výstavách začíná, má radost za tituly Šampion, Inter Šampion… Pokud to však děláte zodpovědně, chcete víc,“ směje se Pelikánová a dodává, že pak už člověk přemýšlí o tom, jak si „postavit” typ kočky, aby vyhrával kategorie:

 • Best in variety – nejlepší kočka v barvě
 • Best in show – nejlepší polodlouhosrstá kočka
 • Best of best – nejlepší kočka výstavy

Má-li kočka v kapse pětkrát titul Best in show, může trénovat na kategorii Junior Winner. Vrcholem soutěží je pak světová výstava, která se koná jednou za rok. Úspěchem je i nominace do soutěže a paní Pelikánová pevně věří, že ji Maličká získá.

Stanislava ví, čím krmí

Úspěch a kondice koček závisí i na krmení a její smečka prospívá díky řadě Purity od Fitminu. Chovatelka na ni přešla kvůli alergii na obiloviny své kočky. Postupně s ní začala krmit i ostatní a dnes už by grain free recepturu s bylinkami neměnila.

Proč ještě Stanislava krmí řadou Purity? Má vyvážené výživové hodnoty. „Po jiném krmivu, které obsahovalo přídavek karotenu, mi kočka zežloutla a já vážně nemůžu jezdit na výstavy s mrkvovýma kočkama,“ vzpomíná na problémy chovatelka. Fitmin jí vyhovuje, protože krmivo zanechává barvy tak, jak jsou, a udržuje kočky v dobré kondici i náladě.

Péče a láska… To je nejdůležitější

Každý den si Stanislava vyhradí čas, aby se starala o srst svých něžných obrů. Ti s ní žijí v jedné domácnosti, kterou jim maximálně přizpůsobila – doma mají poličky, škrabadla a na zahradě voliéru s trávou. Kočičáci můžou naprosto kamkoliv, žijí zkrátka v jedné partě.

Pro Stanislavu je chov mainek srdeční záležitostí. „Finanční a časová investice se vám nevrátí, musíte to dělat s láskou a sami pro sebe,“ vysvětluje paní Pelikánová. Vedle upřímných citů by měl mít chovatel i své ambice. Chov má totiž podle Stanislavy přinášet něco nového a neustále se posouvat k lepšímu.

Fitmin Stanislavu podporuje, protože věří, že každý chovatel, který chce pro své kočky to nejlepší a bere je jako členy rodiny, přispívá k poctivému chovu těchto elegantních mazlů u nás.

Fitmin Purity Holistic Cat Food Hairball
Fitmin Purity Holistic Cat Food Delicious
Fitmin Purity Holistic Cat Food Castrate
Fitmin Purity cat

Chci taky komentovat