10 rad, jak správně krmit štěňata

Našly vaše děti pod stromečkem nového čtyřnohého kamaráda? Dobře zvolené krmivo je pro jeho vývoj nezbytné. Neberte proto výběr granulí pro nového chlupáče na lehkou váhu. Přečtěte si, jakých zásad byste se měli držet.

Kdy s krmením začít?

V prvních dnech života zajistí štěněti dostatečnou výživu mléko feny. To navíc obsahuje látky posilující jeho obranyschopnost. Proto je důležité kojení nezkracovat. Kolem čtvrtého týdne pak přichází řada na chovatele, protože je potřeba přikrmovat.

1. Jedno po druhém: mléko, kaše, granule

Příkrmy pro psy mají různou podobu. Sušená mléka a kaše pro štěňata většinou obsahují mimo jiné probiotika, která podporují trávení. Takovými příkrmy začínáme, zvlášť když má fena nedostatek mléka a je třeba přikrmovat už hodně brzy.

Postupně pak přidávejte pevnou stravu. Aby si štěňata lépe zvykla, můžete z počátku podávat granule máčené, lépe se žvýkají. Od 6. až 7. týdne věku by již měli pejsci spolehlivě přijímat kompletní stravu pro štěňata.

2. Se změnami nespěchejte

Pokud si berete štěně od chovatele, bývá již zvyklé na určitý typ krmiva. V případě, že se rozhodnete z jakéhokoli důvodu krmení změnit, jděte na to pomalu, nespěchejte. Neměňte granule hned poté, co si štěňátko nastěhujete. Samotná změna prostředí a odloučení od matky a sourozenců je pro něj stresující záležitostí. Kdyby se do toho přidala ještě změna krmiva, zbytečně by to mohlo pejska nepříjemně ovlivnit.

Nový druh granulí postupně přimíchávejte do těch, na které je štěně zvyklé. První dávka musí být velmi malá. Celý přechod by měl trvat alespoň 7 dní.

3. Na plemeni záleží

Platí, že menší plemena dospívají rychleji než větší psi. Při výběru krmiva myslete na to, aby energetická hodnota a analytické složky odpovídaly právě vašemu svěřenci. Vyvarujete se tak chyb v krmení, které by mohly vést k nerovnoměrnému, zpomalenému nebo naopak zrychlenému růstu psa.

4. Štěně dává přednost rutině

Vytvořte z krmení jakýsi rituál. Pro štěně je řád stejně důležitý jako typ krmiva. Dbejte na to, abyste mu krmení podávali vždy na stejném místě, ve stejné misce a ve stejnou dobu. Neméně záleží na tom, co u krmení říkáte a děláte.

5. Krmte několikrát denně

Štěně krmte během dne častěji než dospěláka, má totiž ještě poměrně malý žaludek. Úplně malí pejsci se krmí i čtyřikrát denně, postupně se intervaly mezi krmeními prodlužují, jak ukazuje tabulka.

Ihned po jídle je dobré pejskovi dopřát klid, aby měl čas na trávení a zamezilo se tak případnému riziku zdravotních problémů (např. přetočení žaludku). Procházku nebo divočejší hry chvilku odložte.

6. Vodu raději odstátou

Vodu z kohoutku nechte alespoň hodinu odstát. Zahřeje se na pokojovou teplotu a vyprchá z ní aktivní chlór. Ten sice není zdraví škodlivý, ale psi ho, na rozdíl od člověka, cítí velmi intenzivně. Jeho pach je může od pití odradit.

7. Předcházejte nadváze

Kila navíc štěňatům vůbec nesvědčí. Vyvíjející se kosti totiž nemusí unést nadměrnou zátěž. Problémy s pohybovým ústrojím pak vašeho psa mohou trápit celý život. Proto je vhodné denní dávku pravidelně odměřovat a vedle toho pozorovat, jak na daném krmivu a množství pejsek prospívá.

8. Množství upravte podle kondice štěněte

Aby štěně netrpělo nadváhou, ale nebylo ani vyhublé, je nutné denní dávku upravit podle jeho kondice. V normě je odchylka asi 20 % od množství doporučeného výrobcem. Když je štěně pohublé, má mnoho pohybu nebo trpí nedostatkem živin, může to ovlivnit jeho růst a přivodit další zdravotní obtíže.

9. Kdy je ten správný čas na krmivo pro dospělé?

Vhodný věk pro přechod na krmivo pro dospělé psy bývá u malých plemen 9–10 měsíců, u středních 12 měsíců a u velkých a obřích plemen 15–18 měsíců. Správná doba nastává ve chvíli, kdy se pes začíná blížit své průměrné kohoutkové výšce v dospělosti.

10. Ta pravá krmiva stárnou se psem

Granule pro štěňata mívají vyšší energetickou hodnotu. Pokud byste jimi krmili příliš dlouho dospělého psa v klasické zátěži, hrozila by u něj obezita. Ale i přechod na výživu pro dospělé psy udělejte pozvolný, oba druhy krmiva (štěněcí a to pro dospělé psy) nejprve smíchejte a pozvolna měňte jejich poměr, stejně jako u výměny jakéhokoliv jiného krmiva.

Aby měl pořádný základ

U krmiva je vždy nejdůležitější, aby vašemu pejskovi chutnalo a aby na něm dobře prospíval. Odměnou za kvalitní výživu vám bude zdravý a aktivní psí společník.

 

Třeba jako tihle, jsou skoro k nezastavení.

 

 

 

 

 

 

Chci taky komentovat