Pes a kočka na gauči? Běžný úklid nestačí

Mazlíčci dělají domov veselejší, občas ale utrousí pár chlupů a naťapají bláto do koberce. Jak po nich uklízet, abyste je nedráždili chemickými přípravky a zároveň udrželi byt v čistotě?

Odér mokrého psa je i pro chovatele nežádoucí

Svěžest bytu jde ruku v ruce s pravidelnou koupelí vašeho chlupáče. Venkovní kočky čapněte přímo u vstupu do domu, očistěte jim tlapky a vysušte kožíšek. Vlastníte-li pejska, naučte ho chodit do vany, protože v sychravých měsících nestačí osušení tlapek. Koupání mu usnadníte tím, že položíte na dno vany ručník, aby měl pejsek větší stabilitu.

Úspěšný boj proti zvířecímu zápachu

Zabránit zápachu lze pravidelným mytím misek na krmení, které oplachujte horkou vodou bez dezinfekčních prostředků. Kočky jsou specialistky na vyhazování jídla z misek. Pořiďte jim pod ně omyvatelnou podložku.

Pořádek byste měli udržovat i v jejich pelechu. Nikdy na pelíšky nestříkejte silně parfémované prostředky. Hlavně kočky jsou alergické na chemické vůně, které je dráždí. V pelechu se jim prostředek dostane do kožichu, který si pak olizují, a v některých případech může nastat alergická reakce.

Dbát byste měli na častou výměnu podestýlky v kočičím záchodě, protože odtud se zápach šíří nejvíc. Když už se stane, že zvíře vykoná potřebu na podlaze, omyjte místo horkou vodou, do níž přimíchejte ocet. Ten podlahu zbaví nepříjemného zápachu. Pro boj s nepříjemným odérem používejte rozprašovače s přírodním složením. Často se doporučuje jablečný mošt nebo levandule. Jestliže se rozhodnete vyrábět pohlcovač zápachu a otírat jím jemně kožíšek domácího mazlíčka, poraďte se raději s odborníkem, abyste předešli nežádoucím reakcím.

Mop a vysavač vítězí nad koštětem

Vysávání je mnohem lepší variantou, než šmrdlání podlahy smetákem, kterým prach a chlupy rozvíříte. Ihned po vysátí vezměte na podlahu mop. Do vody můžete přimíchat jablečný ocet. Právě ten pohltí nepříjemné pachy. Pokud budete podlahu vysávat, a to především koberce a rohožky, zkuste je lehce poprášit jedlou sodou, kterou nechte chvíli působit a poté vysávejte. Soda stejně jako ocet pohltí pach po zvířeti. Nejlepší variantou je parní mop, s jehož pomocí se zbavíte i roztočů.

Chlupáči na gauči

Dbejte na šetrný úklid kvůli mazlíčkům a vyhýbejte se čisticím prostředkům s chemií. Používejte příruční vysavače a navlhčené hadry. S chlupy si poradí i váleček na oblečení. Když budete zvířátka pravidelně kartáčovat, usnadníte si úklid celého bytu. Línajících chlupů bude podstatně méně. Dlouhosrsté chlupáče kartáčujte raději venku.

Stráž s čumákem na skle

Kočky i psi rádi pozorují cvrkot za oknem a při každé příležitosti tisknou své čumáčky na sklo. Výsledným efektem je radostné zvířecí poposedávání, když se venku něco děje, a uslintaná opona, skrz kterou není vidět. Nejlépe se fleků zbavíte jarovou vodou a okna poté vyleštíte suchým hadrem.

Vitamínová sprcha pro vaše mazlíky

Línání můžete zmírnit i vhodnou stravou bohatou na vitamíny. Pokud je mazlíčci nedostávají v každodenní dávce potravy, získají je z doplňků stravy. Radko Loučka, uznávaný odborník na výživu zvířat, krmí mazlíčky doplňkem Fitmin Srst. Ten zvířatům dodá potřebné látky na podporu imunitního systému, se kterou souvisí i správné fungování obnovy srsti. Zajistěte mazlíkům kvalitní stravu s obsahem vitamínů, a předejdete tak velkému množství nechtěných chlupů v bytě.

 

Máte doma jedno nebo dvě zvířátka a zdá se vám úklid náročný?
Pak se podívejte, jak to vypadá v kočičím domě u paní Jarmily Tauberové.

Chci taky komentovat