Bez vody ani štěk. Hlídejte, kolik jí váš pes vypije

Pokud váš hafan nemá dostatek vody, může nastat dehydratace. Jak rozpoznat její příznaky? Kolik vody by měl pes vypít, aby byl pořád v kondici? Přečtěte si naše tipy a pomozte svým psím kamarádům zůstat fit.

Pes by měl mít přístup k vodě neustále.

Pejsek se obejde bez zásobního tuku i poloviny bílkovin, ale neobejde se bez jedné desetiny obsahu vody v těle.¹ Taková ztráta je pro psa nebezpečná a dochází k ní velmi rychle. Proto bychom neměli podceňovat jeho pitný režim.

Pes žádá optimální příjem vody

Hmotnost psa tvoří až 60 % vody a je důležité ke každému přistupovat individuálně. Psi by měli mít pravidelný dohled nad pitným režimem. Pokud mají problém s pitím, lehce jim vodu dochuťte vývarem.

Myslete však na to, že se v létě voda kazí rychleji. Misku jim umístěte k jídlu a pravidelně vodu měňte a sledujte, jestli pijí dostatečně. Někteří psi preferují mokré krmivo, pak zvolte to s vysokým procentem vlhkosti – například Fitmin For Life MENU meat mix.

Záleží i na hmotnosti, celkové fyzické formě a březosti. Vedle těchto faktorů je podstatné i složení stravy. Pes, jehož jídelníček tvoří suché granule, bude mít pravděpodobně větší žízeň než hafan, který má v misce vařený pokrm.

Podle výživářské specialistky Adély Palacké by měl pejsek vypít průměrně 50 ml vody na 1 kg své živé hmotnosti (desetikilový pes by tedy měl za den vypít zhruba 0,5 l vody). Máte-li doma staršího psa, který dlouhodobě odmítá vodu, můžete mu ji dochutit vývarem.

Jak předejít dehydrataci? Nechte psům volný přístup k misce.

Předejděte psí dehydrataci

Každý pes potřebuje neustálý přísun vody. Venkovnímu psovi zvyšte počet misek s vodou a v případě vaší nepřítomnosti mu připravte větší kbelík vody. V létě je ideální čerstvá, která pejska osvěží. V zimě servírujte vlažnou a raději ji kontrolujte, aby nezamrzla. K dehydrataci dochází při nadměrném slinění. Nikdy proto nenechávejte psa v uzavřeném prostoru, kde je horko.

Cestujte podle počasí a s vodou

Adéla Palacká radí, jak procházky a výlety s pejskem naplánovat. V létě choďte na delší trasy v ranních či večerních hodinách, kdy je teplota prostředí vlídnější. Vyhýbejte se betonovým plochám a venčete psa ve stínu, pokud možno v trávě, kde se pes bude cítit příjemněji. Chováte-li pejska ve městě, je možné mu pořídit speciální postroje se zabudovaným chladivým gelem. Vždycky s sebou noste dostatek vody a nejlépe i misku.

Rozpoznejte příznaky včas

Odbornice na výživu popisuje všechny příznaky dehydratace:

 • V počátku je pes neklidný, vyhledává vodu a oblizuje prázdnou misku.
 • Později přichází únava, ztráta zájmu o okolí a odmítání jídla (někdy pes zvrací).
 • Kožní řasa, kterou nahmatáte za lopatkami, se do původní pozice vrací delší dobu.
 • Dehydrataci poznáte i podle dásní – zdravé jsou mokré a kluzké, lepkavé a vysušené značí nedostatek vody.
 • Příznaky jsou patrné i na koncentraci moči – pozor na velmi tmavou barvu.

Zamezte případným zdravotním komplikacím tím, že pejskovi věnujete dostatečnou pozornost.

S první pomocí se neotálí

Zjistili jste, že je pes dehydrovaný a potřebuje pomoc. Není-li situace vážná, zvládnete ji sami. Ihned umožněte psovi přísun čerstvé vody. Jestliže se o ni pes nezajímá, ochuťte mu ji vývarem či vodou z rybí konzervy. Jedná-li se o lehčí dehydrataci, pomůžete mu rehydratačním roztokem. Podpoříte tím pitný režim a předejdete většímu odvodnění.  

Není jasně dané, kolik by toho měl pes vypít, ale když mu bude voda scházet, poznáte to na jeho zdraví.

Kde nemůže pán, tam pomůže veterinář

Lékařskou pomoc vyhledejte, jakmile uvidíte, že pes delší dobu nepije, jeho moč je velmi koncentrovaná a kožní řasa se vrací pomalu. Dehydratace psů by se neměla podceňovat, jedná se o vážný stav, který může vyústit ve zdravotní komplikace. Čas zde hraje hlavní roli.

Opačným problémem je nadměrné pití, což může mít mnoho příčin. Ne vždy to znamená něco vážného, ale rozhodně je lepší se o této možnosti poradit s veterinářem, abyste tak podchytili případnou cukrovku či špatné fungování ledvin včas.

Ať už máte huňatého berňáčka nebo krátkosrstého chrta, hlídejte jeho pitný režim. Odměnou vám bude společné dovádění v každé roční době.

 

Obzvlášť hlídat pitný režim potřebují psi, kteří se pořádně naběhají.
Co třeba ti od Anety Grygarové?

 

 

 

 

 

¹STRAKOVÁ, Eva. Výživa a dietetika. Brno: Veterinární a farmaceutická univerzita Brno, 2008, 92 s. ISBN 978-80-7305-031-3.

Fitmin For Life MENU meat mix

Komentáře

 1. Jirka
  19. 7. 2017 

  Moc dobrý článek!

 2. Sešinka
  18. 7. 2018 

  Děkuji za článek. Uvažuji o pořízení fontánky pro kočenu – https://www.zooo.cz/fontana-catit-plast-fresh-clean-mala-2l-P11815/. Něco jako toto. Bude mi to pro jednu kočku stačit? Nebo pořídit více litrovou? zase chci aby byla čerstvá.

  • Barbora Mikysková
   19. 7. 2018 

   Dobrý den,
   pro jednu kočičku bude fontánka stačit. 🙂 Máte pravdu, kočka potřebuje čerstvou vodu – když ji nemá, misku obchází obloukem.

  Reply

Chci taky komentovat