Víte, jak správně pečovat o kočičí zuby?

Starat se o kočičí chrup a udržovat zdravou ústní dutinu kočky dá někdy fušku. Čtěte naše rady a půjde to jako po másle – naučíte své kočky i na kartáčky.

Jak pečujete o zuby své kočičí krasavice?

O svůj chrup se staráte každý den. Zdravé zuby a dásně vaší kočky leží na vašich bedrech, čtěte, jak o ně pečovat.

Zdravé zuby kočky poznáte podle toho, že:

 • jsou bílé,
 • kočce nezapáchá z tlamy,
 • neobnažují se jí zubní krčky.

O kočičí chrup byste se měli začít starat, pokud u kočky vypozorujete:

 • zápach z tlamy,
 • sníženou chuť na krmivo,
 • krvácející dásně.

Strava ovlivní zdraví zubů

Začněte u vhodné stravy, která kočce pomůže udržovat zdravé zuby. Obecně lze říct, že je dobré kombinovat tvrdé a měkké krmivo, protože tvrdší granule jsou křupavé a svou strukturou masírují kočičí dásně. Tím navíc pomáhají zuby čistit.

Pokud k čištění nedochází při samotném krmení, začíná se na zubech tvořit plak složený převážně z bakterií. „Pokud se plak začne mineralizovat – bakterie se spojí s produkty kočičího metabolismu a se solemi vápníku – vytvoří se i zubní kámen,“ upozorňuje veterinářka Alena Truhlářová.

Ve Fitminu do granulí přidávají doplněk Stay-Clean TM, který funguje jako antibakteriální ochrana ústní dutiny. Mimo to snižuje tvorbu kamene a zubního plaku. Vyzkoušejte granule Purity Dental, které budou pečovat o zdravé zuby vašeho mazlíka. Obsahují navíc zázvor – má protizánětlivé účinky a pozitivní vliv na trávení.

Po jídle nastupuje dentální péče

Vypadávání zubů a zápachu z tlamy můžete předejít pravidelnou péčí. Doma zuby pravidelně čistěte, a to od koťátka, protože čím dřív se začne, tím lépe si na to kočka zvykne. Dentální hygienu pak bude považovat za součást celkové péče o své zdraví.

Čištění však není žádná sranda – kočky se ohánějí tlapkami, koušou a škrábou. Pokud s vámi kočka nespolupracuje, nestresujte ji čištěním a podejte jí mořskou řasu, která se nasype do krmiva – je to jednoduchá cesta, jak kočce pečovat o chrup. Mořská řasa potlačí zápach, sníží tvorbu zubního kamene a odstraňuje zubní plak. „Efekt mají i dentální pamlsky,“ přidává další tip veterinářka.

Kotě a kartáček…

Nejprve je nutné zvykat je na jemnou manipulaci v tlamičce – masírujte jí prstem zuby i dásně, snažte se ji krmit z ruky, dávejte jí do pusy kousky krmiva. Pak místo krmiva použijte zubní pastu pro kočky a nechte kočku, aby ji ochutnala. Zuby pak čistěte prstem s pastou. Tento proces opakujte, dokud si kočka na pastu nezvykne.

Pak přichází na řadu kartáček. Jemně a hlavně pomalu s ním kočce masírujte dásně a zuby. Kočku při tom konejšete a po čištění nezapomeňte odměnit statečného kamaráda voňavou dobrůtkou plnou masa. Mokré krmivo je navíc vhodné i pro starší kočky, které už nemůžou chroupat granulky.

Veterinářka radí, jak správně čistit zuby:

 • Pokud bude kočka tak hodná a nechá si zuby vyčistit, chytněte jí hlavu pod bradou, lehce nadzvedněte její dásně a pusťte se do čištění.
 • Zuby čistěte krouživým pohybem.
 • Každý zub alespoň třikrát – z vnější i vnitřní strany. Nezapomínejte na spojení zubu a dásně.
 • Pokuste se dostat co nejvíce dozadu, zubní kámen u koček začíná na třenových zubech a stoličkách.
 • Čistěte alespoň jednou až dvakrát týdně.

Na co nezapomínat?

Kočce nedávejte svoji pastu, ani dětskou Perličku. Dětem sice chutná, ale ti se ji naučí časem vyplivovat do umyvadla, kdežto kočka to nedělá. Lidská pasta jí výrazně podráždí žaludek. „Sáhněte raději po těch kočičích, obsahují speciální enzymy, které zabraňují množení bakterií,“ radí veterinářka.

Po čištění zubů si s kočkou nezapomínejte hrát, ať nemá pocit, že je čištění jen otravná záležitost. Vytáhněte na ní třeba myšku – kdo si hraje, nezlobí.

Alena Truhlářová doporučuje i pravidelné kontroly dutiny ústní, které se provádí automaticky při vakcinaci. „Pokud kočka není vakcinovaná, doporučuje se kontrola minimálně jednou za rok,“ radí veterinářka.

Kočičí zuby už nebudou pohroma tlamy. Kočka nemá jen ouška, tlapky a hlad. Má také zoubky, a když o ně budete pečovat, uslyšíte doma spokojené vrnění.

Chci taky komentovat