Tlapka za tlapkou, aneb Jak učit psa na vodítku

Rozchází se vaše a psí představa o příjemné procházce? Monika Olšovská učí psy skvěle tancovat a má pro vás rady, jak hafana naučit chodit u nohy. Mrkněte na její tipy a nebudete za psem vlát.

Chůze u nohy je základ

Abyste měli svého psa pod kontrolou, hlavně na frekventovaných místech, musí umět chodit u nohy. „Když to zvládne, netahá a neskáče, neubližuje sobě ani vám,“ potvrzuje Monika Olšovská, která se věnuje dogdancingu.

Každý chybuje, ale na tohle pozor

„Lidé na to jdou často opačně. Nejprve dají psovi vodítko, a když je táhne, tak za něj cukají,“ vypráví Monika. Mezi další přešlapy patří i povolení k zastavování a očichávání každého rohu. Tady totiž pes pomalu přebírá vedení a to je špatně.

„Na procházce se s ním nepřetahujte o vodítko,“ radí Olšovská. Pes se na něm musí naučit chodit, nemá ho vnímat jako hračku.

Kdy začít s výcvikem?

„Sledovat vaši ruku s pamlskem můžete učit už štěňátko, které si přivezete domů. Na chůzi na vodítku navykejte od tří až čtyř měsíců,“ doporučuje chovatelka dvou krásných border kólií – Arsi a Paige.

Naplnit pamlskovník a jde se

Před prvním výcvikem se dobře vybavte pamlsky. Monika Olšovská používá sýr a měkké granulky – Fitmin Solution. „Když máte méně žravého pejska, dejte si na odměnách záležet. Vybírejte voňavé a atraktivní mlsky, které budete během výcviku střídat,“ říká Olšovská. Pesan pak nebude vědět, jaká dobrůtka ho po jednotlivých povelech čeká, takže zvýšíte jeho zájem.

Čím ještě pejsky odměnit, když pěkně ťapou? Malé odměny plné masa, které už nemusíte nijak půlit, jsou ideální a pes si na nich pochutná.

Vedle pamlsků se dá trénovat i s pomůckou klikr – po uposlechnutí zaklikáte a ihned odměníte. Kdo klikr nepoužívá, bohatě stačí slovní pochvala.

Tlapka č. 1

Začněte s učením doma, ve známém prostředí, ve kterém psa nic neruší. Monika na začátku cvičí bez vodítka, pes má jen obojek. „Učím psíka sledovat moji ruku s pamlskem a během toho mu ho dávám očichat, ochutnat a chválím,“ říká Olšovská.

Na klasickou procházku bude stačit, když pes půjde po levé straně. Učte ho sledovat vaši ruku s mňamkou, když stojíte na místě. Bude to pro mazlíka pro začátek jednodušší.

Tlapka č. 2

Když se pesan naučí sledovat vaši ruku s pamlskem na místě, zkuste to samé v pohybu. „Psíka si připravím na levou stranu a zkusím vykročit. V levé ruce mám dobrotu a za každým krokem odměňuji a chválím,“ popisuje výcvik Olšovská. Vše byste měli dělat pomalu, aby to byl pejsek schopný vstřebat.

„Před vykročením dávám povel k noze, ale záleží na majiteli, jaký povel zvolí. Slyšela jsem i povel heel,“ vypráví Monika.

Tlapka č. 3

Postupně prodlužujte čas mezi podáním odměny, dělejte kroky bez pamlsků a jakmile zvládnete dva až tři, přidávejte větší počet kroků, po kterých hafana odměníte. „Takto pomalu pracujete na společné chůzi a povzbuzujete ho slovy,“ radí Monika.

Tlapka č. 4

Když vás psík umí následovat, přicvakněte k obojku vodítko. „Stále platí, že levá ruka má odměny, pravá ruka volně drží vodítko, se kterým necuká a nevyvíjí na něj tlak,“ doporučuje Olšovská.

Tlapka č. 5

Na řadu přichází změna prostředí. Vydejte se na louku, do parku – ideálně na místo, kde vás nikdo nebude rušit. Pak teprve přidávejte jiné prostředí a prodlužujte délku společné chůze.

Tip pro vás

„Když se chystáte na jakýkoliv výcvik, vždy si berte pamlsky. Budou se hodit jako odměna za přivolání nebo za pěknou chůzi,“ říká Olšovská.

Kompromis psa a pána

Nenechávejte se vodit svým psem, vy jste ti, kteří udávají tempo a cíl. „Vodítko je jen vaše prodloužená ruka. Samozřejmě psovi dopřávejte pohyb, ať se vyběhá, vyblbne, ale ne na napnutém vodítku,“ radí vicemistryně v dogdancingu.

Monika ví, že je důležité mít správně motivovaného pejska a nepřeskakovat jednotlivé kroky tréninku. Radí, abyste se obrnili trpělivostí, pejsek nebude umět všechno po prvních krocích. Ani po třech, ani po čtyřech. Je potřeba na výcviku systematicky pracovat a těšit se z malých krůčků.

A co všechno společně zvládnou pejsci s Monikou Olšovskou? Podívejte se na video, ve kterém to pejsci pořádně roztočí.

Chci taky komentovat