Zrozeni k tanci – dogdancing

Dogdancing neboli tanec se psem patří k nejmladším kynologickým sportům vůbec. O tom, jak se dá tančit se čtyřnohými společníky, nám vyprávěla Monika Olšovská. 

Dogdancing, nazývaný též Heelwork to Music nebo Canine Freestyle, je kynologickým sportem, kdy pes, vedený psovodem, provádí sérii cviků a triků v rytmu hudby. V případě dostatečné souhry a koordinace pohybů je výsledným efektem iluze tance.

Cvikům a trikům se meze nekladou. Je dovoleno prakticky téměř vše – od chůze u nohy, slalomu, otoček, couvání, chůze po zadních nebo předních nohou, podávání tlapek, válení sudů, panáčkování, plazení až po různé přeskoky pomůcek či částí těla psovoda. Všechny tyto prvky se musí pes nejprve samostatně naučit.

Poté přichází část, kterou má Monika velmi ráda – vymyslet choreografii, dát tanci „příběh“ a to celé v rytmu pečlivě vybrané skladby. Celkový dojem, náročnost a preciznost provedených triků pak rozhoduje o umístění týmu na závodech. Na první pohled by se mohlo zdát, že se nejedná o nic složitého. Ve skutečnosti je to velmi náročný proces přípravy dobré choreografie, tvrdého tréninku, nácviku a nekonečného ladění všech detailů. Taková příprava pro závodní úroveň, jejíž nedílnou součástí je samozřejmě i výběr a výroba kostýmu, trvá někdy i několik měsíců.

Dogdancing patří mezi nenáročný sport, co se týče tréninku jako takového. Můžete se mu prakticky věnovat všude, kde je dost místa pro provedení daného cviku – třeba i v obýváku, v podstatě kdykoli, když máte pár volných minut a chuť se svým čtyřnohým parťákem něco dělat, a to vše bez ohledu na vaše finanční prostředky. Ovšem tím jeho „nenáročnost“ také končí. Je třeba správně a precizně psa učit jednotlivé prvky, přičemž pes musí být v psychické pohodě, správně motivován a odměňován. Právě k tomu používá Monika Olšovská poloměkké granule z řady Fitmin Solution, které nenabourají výživový plán jejích psů, jsou dobře přijímány, protože nejsou suché jako běžné granule, a jsou velmi chutné.

Při sledování výcviku nebo závodů v dogdancingu je na první pohled zřejmé, že tento sport vedle nároků na psychiku vyžaduje i bezvadnou fyzickou kondici psa. Jeho pohybový aparát je při některých prvcích velmi namáhán, když musí zvládnout např. otočky, salta a podobné náročné prvky. Jako základ stravy proto Monika Olšovská zvolila pro své psí sportovce Fitmin Medium Maintenance a k němu, právě kvůli nárokům na jejich pohybový aparát, přidává výživový doplněk stravy Fitmin Klouby.

Pro Moniku Olšovskou jsou její border kólie Arsi a Dream především parťáci. Dogdancing se stal jejich společnou činností, která neustále utužuje pouto mezí ní a jejími psy. Už na první pohled je vidět jejich souznění, láska a radost ze společného soužití.

Uložit

Uložit

Uložit

Fitmin Medium Maintenance
Fitmin Solution Soft & Juicy
Fitmin Klouby

Chci taky komentovat