Má náladu pod psa? Možná trpí alergií

Sledujete, jak se váš pes neustále drbe a má zažívací problémy? Pak může mít potravní alergii. Jak ji řešit? My víme a máme k ruce i odbornou pomoc MVDr. Aleny Truhlářové.

On je snad alergický…

Alergie je nepřiměřená reakce imunitního systému na podněty, které zdravému psovi nevadí. „Ta potravní je součástí komplexu alergií, do kterých spadá i alergie na bleší kousnutí nebo atopická dermatitida,“ vysvětluje veterinářka a dodává, že mezi nejčastější alergeny patří hovězí a kuřecí maso, kravské mléko, sója nebo pšenice.

Alergií může trpět každý pes

„Vyskytne se klidně u jakéhokoliv plemene, nevyhýbá se ani křížencům a projeví se v průběhu života. Je to alergie získaná,“ popisuje nemoc Truhlářová.

Projeví se kdykoliv

„Většinou se alergie projeví po opakovaném krmení se složkou, na kterou začne být pes alergický. Výjimečně se objeví po jednorázovém podání,“ tvrdí veterinářka. Podle ní je délka propuknutí individuální a záleží na celkovém stavu imunitního systému.

Tak si to upřesníme

„Častější než alergie jako taková je potravní intolerance,“ říká Alena Truhlářová a doplňuje, že intolerance nemá imunologický podklad. To znamená, že tělo částečně nebo vůbec netráví určitou potravinu nebo její část, což se pak projeví trávicími problémy jako je průjem.

Tyto příznaky mluví jasně

Alena Truhlářová radí, abyste sledovali tyto projevy alergie:

  • zažívací problémy (opakované průjmy, zácpy, zvracení, změny apetitu),
  • kožní problémy (chronické záněty uší, lokální i celotělová svědivost, kvasinkové infekce na packách),
  • lokální svědění, a to nejčastěji na uších, bradě, packách, v okolí konečníku, typicky po celý rok.

Jak alergii skutečně odhalit?

„Pokud máte podezření na alergii, provádí se tzv. eliminační dieta – trvá minimálně šest až dvanáct týdnů a pes nesmí dostat nic jiného než dietní krmivo. Neměl by mít žádné pamlsky, vitamíny, ochucené léky a odčervovací tablety,“ radí veterinářka.

Když se po této době projevy zmírní, alergie je pravděpodobná. Pak se pokračuje provokačními testy, během kterých psovi zkoušíte dávat jednotlivé složky krmení a sledujete jeho reakci, a to jeden až dva týdny. Pokud se příznaky opět vrátí, alergen z jídelníčku vyřaďte.

Dietu je dobré konzultovat s veterinářem, který vám poradí, jak přesně postupovat.

Kde je alergie, tam musí být dieta

Potravní alergii nemůžete vyléčit. „Pokud je špatně nastavený imunitní systém, bude pes na danou potravinu špatně reagovat vždy,“ potvrzuje veterinářka. Pak je nutné nasadit dietu a vyhnout se složkám, které pes nesnese.

„Dieta spočívá ve speciálních granulích nebo v BARFu – syrovém krmivu, které psovi připravujete doma,“ rozděluje dietu veterinářka. Pokud mu nechcete každý den připravovat porce jídla, zkuste chlupáčovi ulevit hypoalergenními granulemi.

Pro psy s potravní alergií jsou vhodné například ty, které jsou postaveny na grainfree receptuře – Fitmin Solution.

„Principem diety je podávání pouze jednoho druhu proteinové a sacharidové složky, kterou jste psovi předtím nedávali,“ vysvětluje Alena Truhlářová a dodává, že mu během diety můžete dávat i omega 3 a 6 mastné kyseliny, betaglukany nebo zinek.

Ať je psovi zase do skoku

Snižte riziko alergie tím, že nebudete často střídat krmivo. Zároveň si nechte v záloze jeden až dva druhy masa, které psovi dejte v případě nutné diety. Dalším správným krokem jsou kvalitní granule a pro BARF kvalitní suroviny. Zkrátka sledujte, co váš pesan jí a jaké jsou jeho reakce, podporujte jeho imunitní systém a jeho nálada bude zase nad psa.

A kdo se rozhodne pro změnu krmiva, čtěte rady, jak na ni, aby proběhla jako po másle.

 

Chci taky komentovat