Staráte se o ně celý rok, ale když mrzne, dostávají pořádně zabrat. Věnujte jim proto extra péči, ať to pejskovi na procházce vesele ťape.
Tlapky jsou citlivé a nerozumí si s mrazem ani posypovou solí. V zimě byste měli kontrolovat, jestli nejsou vysušené a poraněné. Takže, jak vypadá správná péče?
Před každou procházkou mu je namažte krémem nebo vazelínou z lékárny. V obchodech najdete speciální balzámy pro psy, ale chlupáčovi postačí i obyčejný krém bez vůně.
Malá rada – zvykejte hafana na krém odmala, v dospělosti půjde mazání lépe. Mimochodem, pes se nebrání vepřovému sádlu, které tlapky v zimě promastí a navíc mu pěkně voní.
Pes se na zimu radostí klepe a těší se, až se ochladí a bude řádit ve sněhu. Pro krátkosrsté hafany, kteří se klepou zimou, jsou tu fešné oblečky. Přečtěte si, jak vybrat ten správný a pro koho jsou vhodné.
Psovi jsou kamínky a sůl mezi polštářky protivné a snaží se jich zbavit za každou cenu. Někdy se stane, že je spolkne a uvíznou mu v žaludku či střevech. Radši psovi tlapky omyjte hned po příchodu domů a zbavte je nánosů škváry a posypové soli.
Když tlapky popraskají, jsou náchylnější na ekzémy. Stačí, aby se pes nudil, lízal si zanícené místo, a do rány se dostane infekce. Pak raději navštivte veterináře, aby mu ránu vyčistil a doporučil zklidňující krém. Hojení urychlíte i vitamíny, které regenerují poškozenou tkáň.
Chlupáčovi mezi polštářky zůstává sníh a led, který mu pak komplikuje každý krok. Jak to poznáte? Pes si neustále sedá a vykusuje si ho z tlapek. Pomozte mu hned na procházce a zmrazky opatrně vydrolte. Když víte, že půjdete jen kousek, nechte led roztát až doma a jemně ho odstraňte teplým ručníkem.
Vodítko už není kámoš a na procházky se chlupáčovi nechce. Pokud už si váš pes zprotivil vycházky, možná mu vadí chůze po ostrém ledu. Jaké je řešení?
Nazujte mu boty. Pro vás je to možná komická představa, jemu však pomůžou. Jsou zkrátka dobrým řešením, jak se vyhnout tržné ráně na polštářku a následovnému kulhání.
Zkuste neoprenové botičky, které se hodí na delší procházky náročnějším terénem. Mají pevnou podrážku, zapínání na suchý zip a na trhu jsou v nejrůznějších velikostech – obujete bernardýna i teriéra. Jsou určené pro psy na zimu, ale využijete je i v létě, když s vámi ťape po rozpáleném asfaltu. Ať je pes obutý či namazaný, s vaší péčí bude vždy veselý. Tlapu na to!
A jak umí podat pomocnou tlapu zase psi nám? Podívejte se na video a dozvíte se, jak se psí hrdinové cvičí na záchranné akce.