Čím krmit psího sportovce, aby bodoval?

Ať už váš hafan skáče přes překážky nebo s vámi běhá závody v canicrossu, potřebuje správné palivo pro co nejlepší výkony. Jak vybrat krmivo a co k němu přidat, aby nestrádal?

Co pes vyběhá, to musí dostat zpět

Psí závodník vyžaduje jinou náplň misky než pes, který se během dne dostane maximálně od gauče k misce a zpátky. Při běhu nebo skákání totiž vydá mnohonásobně víc energie. A tu je potřeba doplnit, aby zvládal i intenzivní tréninky.

Neměňte množství, ale krmivo

Pokud chcete do jeho stravy dostat pár kalorií navíc, sáhněte po energeticky bohatším krmivu. Krmit sportovce stejnými granulemi jako nesportovce se nevyplácí. Museli byste totiž zvýšit krmnou dávku – a to by pro psí trávení byla pořádná zátěž. Víte, jak se běhá s plným žaludkem?

Bez kterých látek ani ránu?

Kalorie v krmivu přibývají hlavně díky většímu procentu tuků a bílkovin živočišného původu. Psi, kteří makají naplno, jich potřebují velké množství. Tuky jsou nejvýznamnějším zdrojem energie a bílkoviny zase pomůžou udržet a budovat svalovou hmotu. Je tedy jasné, jaké hodnoty na obalech sledovat.

V době, kdy pes není v takovém zápřahu, uberte mu z misky pár kalorií. Je vhodné kombinovat krmivo s vyšší energetickou hodnotou s krmivem se středním obsahem energie. Fitmin Maintenance a Performance se liší poměrem živin, ne složením, takže z jednoho na druhé můžete přejít okamžitě.

Když klasika nestačí

Když svému sportovci vyberete vhodné krmivo, máte napůl vyhráno. Někdy ale ani nutričně vybalancované granule nevyhoví všemu, co váš aktivní mazlíček vyžaduje. Pokud na jeho výkonu nebo třeba srsti pozorujete, že mu něco chybí, zkuste zařadit vhodné výživové doplňky.

Co dostávají šampioni?

Partner Fitminu Jirka Mencák majitelům fyzicky vytížených psů doporučuje lososový olej. K lepším výsledkům na trati totiž pomohl jeho evropským sáňovým psům na kanadském MS v mushingu.

„Přísun potravy musí být v rovnováze, aby psi ve výkonu nehubli. Proto jim dávám lososový olej – je dobrý i na srst a obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ty jsou zase perfektní na trávení,“ dělí se Jirka o své zkušenosti.

Aby mu to běhalo

K maximálním výkonům nastartuje i doplňkové krmivo navržené přímo pro sportující psy. Velké množství antioxidantů v něm obsažené chrání psí svalovou tkáň a napomáhá k její regeneraci. Mazlík tak prospívá i ve vysoké zátěži a sport ho tolik nevyčerpává.

Jste v tom spolu

Pes sice není člověk, ale když trénuje a závodí, potřebuje změnit jídelníček, stejně jako to dělají jejich sportující páníčci. Sám si ale vhodné granule ani doplňky nevybere – to už je na vás. Sledujte, jak se mu při sportu daří, snažte se mu porozumět a uvidíte, že výsledky budou stát za to.

 

Psi nejsou jen skvělí běžci a tahouni, ale i výborní tanečníci. Jak to jde Monice Olšovské a jejím dvěma borderkám?

 

 

 

 

 

 

Chci taky komentovat