Kocouří rvačky a jaro: Je kastrace řešením?

Venku už se oteplilo a váš kocour bojuje o přízeň té nejhezčí kočky. Domů se vrací porvaný a vy nevíte coby? Čtěte, zda pomůže kastrace, jak ji načasovat a čím po ní krmit.

Kocoure, co tě k tomu pudí?

No přece pudy… Se změnou teplot shazuje zimní kožich, vystrkuje drápky, ale hlavně vyhlíží kočky. Když přijde jaro, začnou se v něm bouřit hormony a je aktivnější – toulá se po venku, loví a rve se. Z kocourů se stávají rivalové, mezi sebou vedou boje, a to pak žádný z nich nezná bratra. Domů se vrací poraněný a často ho čeká i návštěva veterináře.

Když se nocí ozývají divné skřeky…

Ty se kočkám líbí, protože jim tak nápadníci dávají najevo, že jsou připraveni k páření. Kromě toho si značkují své teritorium a na něm pak zůstává typický zápach. I to jsou důvody, proč majitelé nechávají své kocoury kastrovat.

Hlavním důvodem je však prevence poranění a toulání, protože když se kočičák dlouho nevrací, máme o něj samozřejmě strach. Vedle toho chceme kastrací zabránit i nechtěnému nakrytí.

Je kastrace řešením?

Při kastraci se kocourovi odstraní pohlavní žlázy. Jde o zcela běžný zákrok, který se provádí pod narkózou. Po ní byste měli na kocourka dávat pozor, někteří mají totiž potřebu pořádně dovádět a prudké pohyby nejsou na hojení rány ideální.

Kastrace kocourovi sníží jeho sexuální motivaci a znemožní rozmnožování. Ovšem lovecké pudy v něm zůstanou pevně zakořeněné – stále bude mít chuť zkoumat okolí, očichávat cizí pachy, lovit. Můžou za to geny, které i toho největšího lenocha zvednou z pelechu a probudí v něm šelmu.

Správné načasování

Kdy dát kocoura vykastrovat? Názory se různí. MVDr. Truhlářová říká, že: „v USA kastrují už od tří měsíců, v Evropě od šesti, a ani jedno načasování nepřináší problémy“. Zároveň se vyjadřuje k častému názoru lidí, kteří si s kastrováním před prvním rokem věku spojují častější riziko onemocnění dolních močových cest (FLUTD). Její profesní zkušenosti však potvrzují, že to není pravda.

„V Evropě se u kastrace řídíme různými podmínkami. Záleží na tom, jestli kocour žije v bytě a začne značkovat, nebo žije s nekastrovanými kočkami,“ vysvětluje Truhlářová. Pokud kocour nezačne značkovat dříve, doporučuje kastrovat od šesti měsíců.

„U některých kočičích plemen se s kastrací čeká déle – do doby, kdy získají svůj typický vzhled. Mainským mývalím nebo britským modrým se hlava dotvaruje až po prvním roce života,“ popisuje veterinářka.

Hlavně myslet na jeho zdraví

Jak se tedy zachovat? Buď ho dáte vykastrovat, nebo z kočičáka uděláte domácího gaučáka a nebudete ho pouštět ven. A jak ho zabavit, když se jeho revírem stane váš domov? Čtěte naše tipy a uvidíte, že kočičáci jsou spokojení i v bytě, kde se vyřádí.

Kastrace není sterilizace

„Rozdíl je v tom, že u kastrace se pohlavní žlázy odstraní, ale u sterilizace se jen přeruší vývodné cesty – chámovody. Pohlavní žlázy v těle zůstanou,“ vysvětluje rozdíl veterinářka a dodává, že u kocourů upřednostňuje kastraci.

„Sterilizace se provádí většinou u kocourků s průkazem původu, kteří se prodávají do zahraničí a chovatel chce mít jistotu, že ho nový majitel nebude mít na chov,“ vysvětluje Alena Truhlářová. Dále upřesňuje, že když mu pohlavní žlázy zůstanou, doroste pak kocour do typického samčího vzhledu.

Jak se rozdíly vztahují k výběru krmiva?

Máme vybrat granule pro toho kastrovaného, nebo pro kocoura po sterilizaci? Pojďme v tom udělat jasno. Podle veterinářky jsou oba popisy určené pro kočky, které jsou jak po sterilizaci, tak po kastraci.

Po kastraci i sterilizaci však bude mít kocour sklony k tloustnutí. Takže myslete na jeho stravovací návyky a vybírejte mu krmivo určené přímo pro něho. Ideální jsou lehce stravitelné granule s L-Carnitinem, který podporuje odbourávání tuku a pomáhá chránit srdce – např. Purity Holistic Cat Food.

Co na kastraci řekne váš kocour, je asi jasné, ale jeho majitel by měl myslet i na jeho spokojený a klidný život. Kastrace může výrazně omezit kocouří rvačky a snižuje nežádoucí přemnožení koček. Podělte se s námi o vaše zkušenosti v komentářích.

Chci taky komentovat