Mléko není středem jídelníčku. Ani psího, ani kočičího

Rozdělali jste si jogurt a mazlík zase žebrá. Rozdělit se, nebo nerozdělit? Přečtěte si, kdy váš čtyřnohý kamarád mléčné výrobky zvládne, a kdy radši zůstat u granulí.

V misce jsou často navíc

Pokud své mazlíčky krmíte kompletním krmivem, dostávat mléčné výrobky nemusí. Z výživového hlediska jim totiž nic nepřinesou. Vše, co potřebují, získají dospělí psi i kočky snadno právě z krmiva. U něj výživáři hlídají, aby obsahovalo přesně ty živiny, díky kterým budou chlupáči prospívat, aniž byste jim museli přilepšovat lidskými dobrotami.

Mléko a výrobky z něj jim však můžou posloužit jako extra zdroj živočišných bílkovin nebo vápníku. Pokud ale mazlíček dostává množství i typ krmiva na míru svému věku, další zdroje zpravidla nepotřebuje.

Máte i tak pocit, že vašemu mazlíčkovi produkty z mléka chybí? Než začnete přemýšlet o jejich zařazení do jídelníčku, zkuste nejprve vyladit krmnou dávku. Když se vám to povede, mazlík rozhodně strádat nebude. Jak na to? Sepsali jsme o tom celý článek.

Co když po nich přesto prahne?

Teorie je jedna věc, praxe však druhá. Vy sice víte, že čtyřnožci mléčné výroby nepotřebují. Ví to ale oni? Pes hypnotizuje sýr, který máte v ruce, a vy těm smutným očím neodoláte… Co teď?

Vhodné mléčné produkty v malém množství kočce ani psovi samozřejmě neuškodí. Pokud tedy nejsou alergičtí nebo nemají citlivý žaludek – to je vždy potřeba předem otestovat. Dejte jim tedy jen malý kousek a bedlivě je pozorujte. Možná doma máte zvíře, které nedovede trávit laktózu – tedy cukr, který je v mléce obsažený.

Když u mazla nepozorujete zažívací potíže nebo svědění, klidně se s ním podělte o trochu:

  • tvarohu,
  • kefíru,
  • kysaného mléka,
  • bílého polotučného nebo plnotučného jogurtu.

Pokud máte u svého psa podezření na alergii, přečtěte si rady přímo od veterinářky. Poví vám, jak se alergie projevuje a co dělat, když ji zpozorujete. Několik tipů máme i pro majitele koček.

Některé mléčné výrobky ale můžou uškodit i nealergikům. Co zvířatům rozhodně nedávat?

  • Slazené jogurty s barvivy,
  • tavené sýry,
  • nakládaný hermelín,
  • uzené, plísňové a kořeněné sýry,
  • light a odtučněné výrobky.

A jak je to se samotným mlékem? Pokud kočce nebo psovi nezpůsobuje trávicí potíže, dostávat ho můžou.

S pamlsky vždy opatrně

Mléčné výrobky dostávají jako pamlsky zejména psi. Odměníte kvalitním sýrem občas i toho svého? Pokud to snese, není problém. Jen dejte pozor na množství – mazlíci mohou kvůli nevhodnému poměru živin nabírat na váze. Přečtěte si, jak pamlskování vychytat a odměňovat zdravě a zodpovědně.

Takže jak? Dávat, nebo nedávat?

Že mléko obsahuje spoustu pro zvíře prospěšných živin, je samozřejmě pravda. Na druhou stranu ale neobsahuje nic, co bychom nenašli v kvalitním a vyváženém krmivu. Jako občasné zpestření psího nebo kočičího jídelníčku výrobky z mléka samozřejmě neuškodí. Pokud tedy neobsahují spoustu cukru a soli a zvíře netrpí intolerancí nebo alergií.

Ne všechno, co nám chutná, si užívá i váš pes. Má totiž až pětkrát méně chuťových pohárků než my. Některé lidské dobroty mu dokonce můžou ublížit. Přečtěte si, jaké to jsou.

Chci taky komentovat