Kočičí alergik: Škrábe se, i když nemá blechy

Přijde vám, že vašeho kočičího mazlíčka něco trápí? Drbe se nebo se chová nezvykle? Zkuste rozpoznat, jestli za jeho problémy nemůžou právě alergie a pomozte mu, aby byl zase čiperka jako dřív.

Věnujte jim péči

Kočky alergiemi trpí zhruba stejně často jako my a i ony je často dědí po svých rodičích. Mají to ale o něco těžší – zatímco my na sobě vše vidíme hned a alergenům se vyhneme sami, kočky potřebují naši pomoc.

Nemůže se přestat škrábat?

Pokud se váš mazel drbe víc, než by bylo zdrávo, zpozorněte. Ne vždy za potíže můžou paraziti, problém může být i uvnitř. Krvavé boláky a lysiny na srsti velmi často způsobuje právě přehnaná reakce kočičího organizmu na určité látky buď v potravě, nebo klidně i ve vzduchu.

Hlídejte stravu

Při podezření na alergii nejdříve zjistěte, co konkrétně vaší kočce ubližuje. Pozorně hlídejte, co všechno dostává do misky a možné alergeny z jejího jídelníčku vyřazujte. Když nastane zlepšení, víte, na čem jste.

Kde bývá problém?

Kočkám často vadí pšeničný lepek nebo kukuřičný gluten, kterých by však ani zdravé kočky neměly dostávat moc – jsou to přeci masožravci. Vyloučená není ani alergie na různé druhy masa, kravské mléko nebo třeba soju.

Příčiny hledejte i mimo misku

Vyřadili jste, co jste mohli, a kočka se stále škrábe jako o závod? Je možné, že ve stravě problém není a kočce vadí něco jiného – pyl, prach nebo třeba komáří bodnutí. A kam nemůže změna jídelníčku, tam musí lékař. Ten kočce udělá krevní testy a zjistí, co jí nevyhovuje.

Pryč s alergeny

V případě potravinové alergie svému mazlíkovi ulevíte, pokud mu začnete servírovat kvalitní krmivo bez alergenů. Všechny alergické kočky ale ocení, když řádně vyčistíte jejich království a ochráníte je před parazity. Máte odvahu a pevné nervy? Vsaďte i na pravidelné koupání.

Pozorně naslouchejte

Svou kočku pozorujte a snažte se porozumět všemu, co se vám snaží říct. Čím dřív nějaký problém odhalíte, tím dřív bude váš miláček zase lítat a zlobit jako dřív.

 

Grain free krmivo z misky zmizí během chvilky, milují ho nejen kočky bezlepkářky.

 

 

 

 

 

 

Chci taky komentovat