Se psem na dovolenou: jak letět a nenaletět?

Letíte na dovolenou a chcete mít svého pejska u sebe – nebo on chce mít u sebe vás. Pak není co řešit a cestujete spolu. Na co myslet, co zařídit a na co nezapomenout, aby se let obešel bez problémů?

Dvakrát měř, jednou leť

Nezanedbejte přípravy a máte napůl vyhráno. S předstihem si u letecké společnosti zjistěte, za jakých podmínek můžete psa vzít s sebou, a zda to je vůbec možné. Najdete totiž i aerolinky, kde mají psi, kromě těch asistenčních, vstup na palubu zakázán.

Štěňata můžou být problém

Roli hrají i požadavky země, do které míříte. Například do Francie nebo do Španělska neodcestují štěňata mladší než tři měsíce. Tak si na příslušných úřadech zjistěte, jestli v cílové destinaci nečíhá nějaký zákaz i na vás.

Co je potřeba zařídit?

Do všech států Evropské unie musí mít váš hafan očkování proti vzteklině, elektronický čip a cestovní pas – s tím vším vám pomůže veterinář. Zjistěte si však, jestli země, kam si jedete odpočinout, nevyžaduje další očkování nebo potvrzení. Letíte do Irska? Nezapomeňte na ošetření proti klíšťatům.

Mimo EU opatrně

Před cestou mimo kontinent zbystřete víc – ne všude jsou ke psím cestovatelům tak vstřícní jako v Evropě. Zavolejte na zastupitelský úřad daného státu a optejte se i na návrat domů. Je totiž možné, že váš pes ještě na dovolené podstoupí vyšetření u tamního veterináře – bez něj byste se nemuseli zpět do EU dostat.

Pasažér nebo zavazadlo?

Letenky pro vašeho čtyřnohého přítele kupovat nemusíte, poletí s vámi jako zavazadlo. Menšího pejska můžete vzít s sebou na palubu, větší hafani pak cestují v zavazadlovém prostoru. V každém případě však po dobu letu zůstane v cestovním boxu.

Ať se cítí jako doma

Box mějte doma už nějaký ten týden před odletem. Pokud se psi budou v boxu cítit nejistě, protože ho neznají, může je cesta vystresovat. „Než jsme letěli na MS do Kanady, dávali jsme do nich psy už doma, aby si na ně zvykli a cesta proběhla bez problémů,“ dělí se o zkušenost partner Fitminu Jiří Mencák. O létání se psy vám více poví v červnovém rozhovoru.

Těsně před cestou

Přímo před odletem dejte pejskovi napít a nechte ho proběhnout a vyvenčit. Krmení radši nechte až na dobu po příletu, s plným žaludkem by pes cestovat neměl – mohl by se pozvracet a znepříjemnit cestu sobě i vám.

Šťastnou cestu

Nenechte se odradit papírováním a užijte si dovolenou naplno. Všechna ta potvrzení a vyšetření mají svůj smysl – neděláte to jen kvůli úřadům, ale hlavně pro zdraví svého pejska. Když bude fit, stres i změny počasí a tlaku zvládne levou přední.

 

Psi můžou lítat i jinak než letadlem. Co třeba vzduchem při sportu zvaném dogfrisbee?

 

 

 

 

 

 

Komentáře

  1. Pavel
    2. 7. 2017 

    Užitečný článek! Díky

Chci taky komentovat