Marvel na cestách

Poznejte jedinečný příběh fenky Marvel, která cestuje po světě s parťáky Míšou a Vítkem. Vyprávění vás zavede do pestrých zemí, ale odhalí i nelehké zážitky, které Marvel potkaly předtím, než si ji Míša osvojila. Nakonec dostanete i tipy, jak cestovat a sportovat se psem.

Jak to s Marvel začalo?

Marvel nebyla vždycky šťastným psem a cestovatelem. Zažila i náročné situace na špinavých smetištích, byla nemocná a vystrašená. Lidé a ostatní psi se k ní chovali špatně, takže od každého čekala jen to nejhorší. 

Takhle na začátky vzpomíná současná panička Míša: „Vybrala jsem si ji v momentě, kdy jsem věděla, že je v mém životě místo na nového pejska a bylo mi jedno, jak bude vypadat.

Když Míša procházela různé útulky na internetu, náhodou narazila na Československý kastrační program. „Proklikala jsem se k ní a hned jsem se do ní zamilovala – byla to láska na první fotku,“ popisuje Míša.

Kastrační program je parta lidí, kteří jezdí po místech, kde se vyskytují nemocní psi, a ty pak zachraňují. Tenkrát dělali jednu ze svých akcí a odebírali zubožené psy z nevyhovujících podmínek.

Míša nikdy nechtěla speciální rasu psa a nerada by podporovala množitele, takže útulek byl jasnou volbou.

Léčba a péče byla náročná

„Chtěla jsem jí dát šanci,“ říká Míša. Marvel trpěla kožním roztočem rodu Demodex. Když se tenhle parazit přemnoží, psovi začne vypadávat srst a tvoří se mu záněty. Jeho tělo pak místo kožichu pokrývají strupy a šupiny.

Míša se k tomu ale postavila čelem a prohlásila, že roztoč je sice ošklivý, ale není neléčitelný, takže chtěla zkusit všechno, aby Marvel uzdravila. Proto hned zavolala na Slovensko, odkud Marvel pochází, a za týden už si vezla domů nového psího parťáka, kterého si vzala do parády.  

Předsudky můžete vyvrátit

„Lidé si myslí, že dospělý pes z útulku se nedá vychovat a nemůžete s ním ani cestovat,“ říká Míša, která však tyto předsudky vyvrátila. Dokázala, že útulkový pes může žít plnohodnotný život a naučit se hodně v jakémkoliv věku. Chce to jen více času.

Starého psa novým kouskům…

„Vidím, že Marvel naučila mě, jako starého psa, spoustu věcí,“ směje se Míša. Ukázala jí, jak je důležité se radovat ze všeho, co člověk má. Marvel totiž kdysi neměla nic, a nejspíš právě díky tomu má dodnes čistou radost z plné misky, pelíšku i svých hraček.

Začátky byly těžké

Marvel nebyla socializovaná a neznala obojek, povely ani auto. Navíc už byla dospělá a Míša věděla, že o to těžší bude i výchova. „Začali jsme malými krůčky a zkoušeli různé povely,“ popisuje výchovu Míša. Chodili třeba na procházky, krátké výlety a v zimě i na běžky.

Na psa nesmíte tlačit. Naopak je pro něj dobré, když se vše provádí pomalu a povely se opakují. Výcvik mu dost ulehčíte klidným přístupem.

„Pokud máte psa, vždycky se mu musíte přizpůsobit a podle mě je to správné. Připoutali jste si k sobě živé stvoření a bylo by bláhové si myslet, že se váš život nezmění,“ upozorňuje Míša.

Chce to moře času

Výchova se nesmí uspěchat. „Chtělo to prostě moře času… na výchovu a taky na nás obě,“ vzpomíná Míša. Když si brala Marvel z útulku, pracovala klasicky osm hodin denně. A to nebylo ideální pro ni, ani pro psa v novém prostředí.

Marvel sice chodila i do kanceláře, ale Míša věděla, že to není styl života, který by jí vyhovoval. Přehodnotila tak svůj dosavadní život a z práce odešla.

„Život utíká hrozně rychle a je fajn se radovat z každé chvíle, kdy je člověk se psem venku.“

Sportům a cestám zdar!

Dnes už Míša tráví většinu času s Marvel na cestách a společně si užívají outdoorové sporty. Chtělo to však určitou dávku výcviku a trpělivosti. „S Vítkem, mým přítelem, jsme nechtěli skončit se sportem ani cestováním, a tak jsme se rozhodli, že to naučíme i Marvel,“ říká Míša.

Světoběžkyně Marvel

Marvel už sjela Vltavu a byla nadšená, protože vodu miluje. Kromě toho si užívala i relax na pláži, surfing ve Francii, ale i výpravy za severní polární kruh. „V Norsku jsme byli měsíc na splitboardech a Marvel si to užívala naplno. Od rána do večera lítala ve sněhu, který zbožňuje,“ vypráví Míša.

Vedle moře a pláží se to Marvel zamlouvá i na horách. Už je navštívila několikrát, a nejčastěji to byly Alpy.

„Marvel cestování zvládá v pohodě. Má to sice svá úskalí s bydlením, ale když si opatříte stan, nebo obytný vůz, je to v klidu,“ říká Míša. Navíc spousta hotelů nebo menších penzionů už je „pet friendly“.

„Vaničková polévka“ je na cesty nej

„Jídlo je na cestách trochu komplikace, protože doma krmíme syrovým masem, které nemůžeme tahat ven. Našli jsme ale fajn variantu – Fitmin vaničky,“ říká Míša. Dělají Marvel dobře a jsou ideální na delší trasy, protože má díky nim dost energie.

„Dlouho jsem Fitmin vaničky testovala a vidím, že je Marvel spokojená. To je pro mě vedle složení jasný důkaz, že je krmivo kvalitní,“ říká Míša a dodává, že si Marvel dost vybírá. Doma je zvyklá jen na maso, takže jen tak něčemu nedá šanci.

Když vaničku smícháte s vodou, vznikne polévka, díky které se pes skvěle zavodní. Občas se totiž stane, že za jízdy nepije, nebo vystoupí z auta a už chce lítat po venku. Takže „vaničková polévka“ je skvělým způsobem, jak psovi na cestě zajistit přísun vody a krmiva.

Večer pak stačí, když Marvel dostane k vaničce s vodou i vydatnější granule. „Jsem barfař, ale teď zkouším granule Fitmin Purity Dog a jsem spokojená.“

A co odměny?

„Chci dávat Marvel něco, co je kvalitní, a Fitmin Purity Snax je sušené maso, které jí neskutečně chutná. Je to ideální odměna a rychlá sváča,“ pochvaluje si pamlsky Míša.

Marvel je sportovkyně tělem i duší

S pořádnou zásobou kvalitního krmiva se Marvel cestuje i sportuje jedna radost. S Míšou už vyzkoušela:

 • horskou turistiku,
 • paragliding,
 • surfing,
 • splitboarding.

Marvel si většinou užívá sporty po svém. Dovádí okolo Míši s Vítkem a dělá jim společnost.

Dva, pes a splitboarding

Splitboarding je přirozený pohyb na snowboardu, který je rozřízlý na polovinu. Do kopce jde Míša jako na skialpech a dolů jede na snowboardu.

„Je to ideální zimní aktivita, kterou si užíváme společně. Z kopce sice Marvel ujedeme, ale vždycky na ni čekáme, aby byla v pohodě,“ říká Míša.

Míša s Vítkem jezdí na odlehlá místa, kde nejsou turisti a kam můžou brát i Marvel, protože klasické sjezdovky pro ně nejsou ideální.

A jak se na splitboarding se psem připravit? „Není to žádná věda. Když jsme se chystali na měsíc do Norska, chodili jsme s Marvel pravidelně na běžky,” vypráví Míša

Pes, který byl opravdu vysoko

Jakmile je venku hezky, vyráží létat na kopec. Paraglidingu už se Marvel účastní naplno. „Nejdřív jsme ji vzali na lanovku, a to se jí líbilo, takže jsme zkusili malý slet z kopce a dobrý,“ usmívá se Míša.

A jak vysoko Marvel letěla? Okolo 1 500 m nad zemí, takže je to pes, který se díky Míše dostal skutečně vysoko.

Paragliding jako cvičení důvěry

Místo vybírají společně s Vítkem a řídí se hlavně větrem. Obvykle se ráno sbalí, jedou na kopec, a když podmínky vyhovují, přijde na řadu navazování do postrojů.

Bezpečnost je pro všechny na prvním místě, a proto jsou vybaveni těmi nejlepšími postroji. Marvel má např. sedák, který používají záchranářští psi. „Nejdřív do postroje navléknu Marvelku a pak se připoutáme my,“ popisuje přípravy Míša. „Celé je to takové cvičení důvěry,“ usmívá se.

Letící Marvel

 • Marvel je vpředu v náručí Míši a užívá si výhledy.
 • Míša dělá Marvel komfort a pevně ji drží.
 • Za nimi je Víťa, který pilotuje. Řídí, kdy jdou do vzduchu a kdy přistávají.

Hlavní je být v klidu

Míša se vždy několikrát přesvědčí, že je všechno správně. „Musím se hodit do klidu, protože jakmile znervózním já, Marvel to vycítí,“ upozorňuje Míša.

Nejtěžší je start. „Musím dvacetikilovou Marvelku pořádně zvednout, a to je dost náročné, i když má popruh. Spolu to ale vždycky zvládneme,“ doplňuje Míša.

Štěstí přeje připraveným

Přípravy nejsou žádná věda. Když jedou na výlet, vezmou na zimu kabát i pro Marvel, do batohu přidají vazelínu na packy, která je chrání proti mrazu a ostrým předmětům na cestě. „Všechno je to ale výbava, která se vejde do batůžku, nic složitého,“ potvrzuje Míša.

Jako v pohádce

Když ještě Míša pracovala v reklamní agentuře, dělala šťastné hlavně klienty. Časem si uvědomila, že zapomíná sama na sebe. Proto je dnes na volné noze a čas věnuje cestování a Marvel. „Bylo to jen o tom vykročit mimo komfortní zónu a srovnat si priority. Stálo to však za to,“ vypráví Míša.

Marvel, která málem zemřela na smetišti, je dnes díky kvalitní stravě a obětavé péči své paničky šťastnou cestovatelkou a sportovcem. A to i navzdory tomu, co jí předpovídali skeptičtí veterináři.

Fitmin je tak hrdým partnerem Míši Bereckeiové, která dokázala pokořit dva velké předsudky – vychovala dospělého psa z útulku a cestuje s ním po celém světě. Držíme jim palce.

 

Fitmin Dog Purity
Fitmin Menu Meat Mix
Fitmin dog Purity Snax

Komentáře

 1. Jindřiška
  10. 3. 2019 

  Krásný příběh

Chci taky komentovat