Vyšší kočičí – království mainek

Víte, kde kralují mainské mývalí kočky? Ve světě úspěšného chovatele Libora Šuly. Ponořte se do jeho příběhu a načerpejte inspiraci od profesionála, který má doma díky své péči šťastné kočky s nejlepšími výstavními tituly.

Kdo je Libor Šula?

Libora možná znáte jako světového kadeřníka, ale úspěchy má i v chovatelství, a právě díky jeho láskyplné péči o kočky s ním Fitmin navázal pevné přátelství.

Liborova stanice Caramellocoon se specializuje na liniový chov mainských mývalích koček, které získávají tituly po celém světě. Sám o cenách mluví s nadhledem.

„Když jsem začal sbírat první poháry, byl jsem na nich trochu závislý a měl jsem je všechny ve vitrínách. Dnes jich mám plné krabice a někdy je dávám své neteři do školky,“ usmívá se Libor.

Sebejistota i pokora hrají prim

„Když přijde BISka, víte, že ta dávka adrenalinu má neopakovatelnou chuť. Chcete víc. A víc dostáváte úměrně zkušenostem, štěstí a hlavně rozumné dravosti. Tím nejdůležitějším je ale pokora, bez ní jste totiž loutka, co nasedla na rychlý vlak a je otázkou času, kdy se neudržíte a spadnete,“ vypráví Libor.

Nejvíc si váží titulu Junior winner, což je ten nejtěžší možný titul. „S ním je moje hrdost, co se týká výstav, na nejvyšší možné příčce,“ dodává Libor Šula.

Libor na výstavách vítězství nezapře. Cesta za ním však není jednoduchá a je potřeba si věřit.

„Když jsem přesvědčený, že se něco povede, zapojím do toho srdce a jdu si za svým,“ říká Libor a dodává, že důležitá je pro něj cesta a hlavně zdravá kočka v duševní i fyzické kondici. Prostě kočka, na kterou je pyšný.

A Libor ví, o čem mluví. Všechno, co pro kočky dělá, vychází z mnoha let zkušeností. Nemá tedy problém říct, co si myslí. „Já nejsem patetickej a umím říct, v čem jsem nejlepší a umím si to ustát,“ říká Libor a dodává, že by si přál, aby jeho postoj okolí pochopilo, čerpalo z něj a nebralo to jako nevychovanost.

Když si s Liborem povídáte, má v sobě zároveň ohromnou dávku respektu a pokory. Sám o sobě tvrdí, že má spoustu chyb, kterými se učí. Postupem času si prý začal uvědomovat, co znamená respektovat kočku a přírodu.

I jeho kočky se stále učí… Ve vyšší kočičí se zdokonalují a socializují každým dnem. Mají totiž výchovu od jednoho z nejlepších chovatelů v České republice.

Kočičí smečka Libora baví a uklidňuje ho. Sám by chtěl, aby se v jeho přítomnosti cítila každá kočka stejně jako on.
Příjemně.

Chováte kočky? V tomhle musíte mít jasno

Chovatelství není jen o cenách, důležitá je i láskyplná péče, a v té má Libor jasno. Ví, co je pro jeho kočky nejdůležitější, a proto se jim snaží maximálně porozumět. To ale není úplně snadné. „Každá kočka je jiná a není na ni šablona. Já je ale miluju a cestu k nim si vždycky najdu,“ říká Libor.

A co dalšího je potřeba si vyjasnit? Například socializaci a výchovu.

Koťátka jako v bavlnce

Libor si na socializaci koťat zakládá a zvyká je na běžné ruchy v domácnosti – rádio, televizi nebo mixér. Dopřává jim i neustálý kontakt a udržuje kočky aktivní. „Aby byla kočka socializovaná, musíte na ni mluvit, hrát si s ní a hladit ji,“ popisuje Libor.

„V životě bych neudělal nic proti kočce“

Někteří lidé kastraci odsuzují, ale Libor Šula je opačného názoru. „Všude ve světě je kastrace považována za normální zákrok. Je to jediná a rozumná cesta k potlačení nekontrolovaného množení koček v tristních podmínkách množíren. Kdyby zodpovědní chovatelé svá koťata kastrovali před odchodem do nové rodiny, množky by neexistovaly,“ vyjadřuje se k problematice Libor.

„Kastrace tříměsíčního kotěte je ve světě normou. Veškeré studie jsou výhradně ve prospěch a chovatel, který nekastruje své odchovy před odchodem do nové rodiny, je automaticky brán za neseriózního. Včasnou kastrací chráníte nejen nového majitele vaší kočky, ale hlavně kočku samotnou, a to je moje poslání,“ dodává Libor.

Maximální bezpečí je podmínkou

Libor Šula je závodník a chovatelství bere jako sport. Vždy však s respektem ke svým kočkám, které chrání a dělá pro ně maximum. Co si pod tím představit?

Kočka je teritoriální zvíře a když jí připravíte komfort v interiéru, bude nadmíru spokojená. Proto Libor nechce, aby chodila ven, kde ji může poranit auto nebo pes.

„Zbytečná bolest kočky je pro mě naprosto neakceptovatelná. Proto si novou rodinu vybírám empaticky a kočičku dávám nejraději do garsonky, kde je pod neustálou kontrolou,“ svěřuje se Libor.

Kočky a letadla

Libor má své kočky pokaždé v kabině, kam smí jen zvíře do 8 kil. „S Kubíkem, který má 11 kilo už nelítám. Je sice překrásný, ale nebudu ho dávat do podpalubí jen proto, abych ukojil své ego,“ říká Libor. Jeho kočka musí být zkrátka v bezpečí.

Království šťastných koček

„Když jsme stavěli dům, věděl jsem, že chci s kočkami žít a nechci je mít oddělené ve voliérách,“ upozorňuje Libor. Dům tak přizpůsobil svým mainkám a rozdělil ho na čtyři základní prostory.

 • Socializační byt pro kočky s koťátky a nově příchozí krasavice.
 • Hlavní prostor, ve kterém žijí chovní kocouři ve výborné symbióze.
 • Voliéra a místnost na krytí, kde nikdy nenechává kocoura s kočkou déle jak 24 hodin. Kocourka po nakrytí vrací hned do jeho smečky a díky tomu pak mezi kocoury neprobíhá žádná rivalita.
 • Ateliér, kde se koťátka učí přijímat potravu a osamostatňují se.

Ve výživě koček Libor neexperimentuje

Vždy chce funkční krmivo, po kterém budou jeho kočky zdravé a spokojené. Proto krmí Fitminem, který nabízí praktický a ucelený program.
„Díky Fitminu můžu vybírat krmivo pro kastráty, koťata nebo kočky s problémy močových cest,“ říká úspěšný chovatel.

Fitmin: jednoduchá volba a spokojenost

Během změny krmiva poznáte, jestli kočce nová značka vyhovuje. „Když jsem zkoušel Fitmin, kočkám chutnal a neměly žádný problém. Bylo to vlastně poprvé, kdy ani jedna po nové značce nezvracela a neměla průjem,“ popisuje zkušenost s Fitminem Libor.

Fitmin je zkrátka jednoduchá volba, díky které jsou na tom jeho strávníci nutričně dobře a mají obrovskou radost ze života.

Výstava si žádá 100% přípravu

Na výstavy jezdí jedině s dokonale připravenou kočkou, která je konkurenceschopná. Vyhrávají jen nádherně upravená zvířata ve fantastické kondici.

„V přípravách by se měli Češi inspirovat od Italů, kteří mají cit pro módu, barvu i tvar a své kočky mají na výstavách vždy perfektní,“ doporučuje Libor Šula.

Stačí jeden pohled…

Liborova kočka by měla být lehce rozpoznatelná, a to na první pohled. Vedle výborného profilu, brady a nasrstění musí mít i charisma. Jen s ním má totiž na výstavě šanci na výhru.

„Chovatelé by si měli uvědomit, že kočka má být harmonická. Není to jen o uších, ale o celkové povaze se všemi rysy,“ říká Libor.

Fitmin je na Libora Šulu hrdý a ví, že profesionální chovatel svým kočkám dopřává jen to nejlepší. Díky tomu má ve svém království spokojené a sebevědomé mainky.

Fitmin kompletní krmivo pro kočky Purity Delicious
Fitmin kompletní krmivo pro kočky Purity Indoor
Fitmin kompletní krmivo pro kočky Purity Castrate
Fitmin kompletní krmivo pro kočky Purity Kitten
Fitmin kompletní krmivo pro kočky Purity Urinary

Komentáře

 1. Kateřina Váchová
  26. 12. 2018 

  Dobrý den,
  jsme studenti Střední školy Obchodu a Služeb, obor Grafický design v Teplicích. Rádi
  bychom 22. 2. 2019 uspořádali maturitní ples. Uskutečnění takové akce, jež by byla
  zajímavou kulturní i společenskou událostí a pro nás jedinečným zážitkem, se nemůže obejít
  bez štědré pomoci sponzorů.
  Proto se na Vás obracíme s žádostí o jakýkoliv sponzorský dar, ať už v podobě finančního
  daru, reklamních předmětů či Vašich výrobků nebo služeb. Za všechny Vaše příspěvky
  budeme velmi vděčni a samozřejmostí pro nás bude propagace například formou Vašeho
  loga na vstupence nebo jiná Vámi zvolená varianta, vše záleží na domluvě.
  Děkujeme předem za Vaši velkorysost. Věříme, že se nám ples vydaří a uspořádáme
  zajímavou společensko-kulturní akci, která přispěje k udržení dobrého jména naší školy.
  Se srdečným pozdravem
  Kateřina Váchová

  • Barbora Mikysková
   18. 1. 2019 

   Dobrý den, Katko, na dotaz jsme odpověděli ve zprávě na Facebooku. 🙂 Mějte se krásně.

  Reply

Chci taky komentovat