Čokoláda a ořechy? To není žádná psina

Že nemáte pejskovi přilepšovat čokoládou, to možná už víte. Zapovězeny jsou však i další potraviny, některé z nich jsou dokonce velmi nebezpečné. Zjistěte, co byste svému čtyřnohému příteli rozhodně nabízet neměli.

Nepleťte si psí trávení s lidským

Psí zažívání funguje jinak než to naše. Jejich žaludeční kyselina je mnohem silnější, takže nemají problém strávit třeba kosti, na které je náš žaludek krátký. Některé potraviny však obsahují látky, které jejich tělo zpracovat neumí. Než je pes vyloučí, mohou napáchat velké škody. Na štěstí ani na selský rozum raději nespoléhejte. Vyplatí se mít přehled.

Čokoládu si vychutnejte sami

Tahle lahůdka láká psy téměř stejně jako nás. Ať už někde necháme ležet otevřenou bonboniéru nebo čokoládovou tabulku, oni ji spolehlivě vyčmuchají.
Látky, které čokoláda obsahuje, se z těla zvířat vylučují až devětkrát pomaleji než u člověka. Ohrožují funkčnost slinivky a mohou vyvolat poruchy srdečního rytmu. U menších psů snadno zaviní otravu, která může skončit i smrtí. Pokud zjistíte, že vám pes zbaštil celou tabulku, raději co nejdřív kontaktujete veterináře.

S ovocem opatrně

Dejte si pozor hlavně na avokádo, které je pro psy silně toxické. Jeho složka persin silně poškozuje srdce, plíce i další tkáně. Při otravě se objevují dýchací obtíže a dochází ke zvětšování břicha, kde se hromadí voda.

Hroznové víno i rozinky u psů často vyvolávají silné alergické reakce. Nemusí se to týkat zrovna toho vašeho, ale výsledkem jejich konzumace může být i selhání ledvin s následkem smrti, takže raději neriskujte.

Ostatní druhy ovoce na tom nejsou tak zle. Jen si dejte pozor, aby se pes nepřejedl nezralých kousků, které obsahují dráždivé kyseliny. Přezrálé kusy jsou zase plné cukru. Ten v žaludku kvasí, což vede k nadýmání a průjmům.

Sůl nad zlato? U psů to neplatí

Slané pokrmy míváme na stole denně. Psovi je ale rozhodně nepodávejte. Sůl je pro psy v malém množství nezbytná, ve větším však toxická. „Může zapříčinit především potíže s ledvinami nebo poškodit zvířeti mozek. Nadměrné množství často vede až k otravě, která je zrádná, protože příznaky se mohou projevit až den či dva po konzumaci,” varuje Jan Novák, výživový specialista značky Fitmin.

Ořechy a jádra raději schovejte

Na psí jídelníček nepatří hned z několika důvodů. Vysoká hladina tuků jim může způsobit zánět slinivky, průjem a další trávící obtíže. Makadamové ořechy jsou pro psy zvlášť nebezpečné. Mohou zavinit i otravu. Ta se projevuje zvracením, slabostí, poruchou koordinace, třesem nebo zvýšenou teplotou. Otrava u zdravých psů naštěstí nebývá smrtelná. Pozor si ale dejte na kombinaci ořechů s čokoládou.
Naprosto nevhodné jsou pro psy slané oříšky, právě kvůli vysokému obsahu soli.

Bílek jedině vařený

Možná jste se už setkali s informací, že na kvalitu srsti má příznivý vliv konzumace syrových vajíček. Syrové vaječné bílky vašemu psovi ale spíš uškodí. Avidin, což je látka, kterou obsahují, způsobuje úbytek vitamínu B. Ten je nezbytný pro fungování metabolismu. Syrový žloutek však svému pejskovi klidně dopřejte, ten totiž psí srsti skutečně prospívá.

Kosti raději syrové

Kosti vařením křehnou a zároveň se stávají odolnějšími vůči působení žaludečních kyselin. Jejich podáváním tak roste riziko mechanického poranění stěny žaludku nebo střeva. Raději mu dejte kosti syrové, které jsou pro psa stravitelnější. Ideální jsou ty velké (např. kloubové).
Svého psa nikdy nenechávejte s kostí samotného. Může se stát, že se mu kost v tlamě zaklíní. V takovém případě je lepší být nablízku.

Kávu a čaj si hlídejte

Kofein, který oba nápoje obsahují, má povzbudivé účinky. To je jeden z důvodů, proč je jejich pití tak oblíbené. Zvýšení srdeční činnosti a tlaku, které je příčinou nabuzení, je však pro psy velmi nebezpečné.
Především menší psi mohou mít po konzumaci (i menšího množství) kávy průjem, začít zvracet nebo lapat po dechu. Dalšími projevy jsou nervozita, hyperaktivita, svalový třes či špatná koordinace. Ve větším množství může káva dokonce vyvolat infarkt.

Pozor na kořeněná jídla

Příliš kořeněná jídla nesvědčí ani lidem, ani psům. Důsledky navíc nejsou vidět hned, ale projeví se až po delším čase. Raději se proto se svým mazlíčkem o kořeněná jídla nedělte. V budoucnu by mu totiž hrozila nejen zhoršená kvalita srsti, ale také trávící obtíže, nemoci jater a ledvin aj.

Jakých potravin se vyvarovat

Teď už víte, co vašemu psovi může skutečně uškodit. Všechny zmíněné potraviny si ještě jednou shrneme:

  • Čokoláda,
  • avokádo,
  • hroznové víno,
  • sůl,
  • syrový bílek,
  • ořechy a jádra,
  • vařené kosti,
  • káva, čaj,
  • kořeněná jídla.

Je to na vás

Je jasné, že svého psa nemůžete hlídat neustále. Zvlášť když zůstává doma sám, zatímco jste v práci. Právě v takovýchto případech je ale třeba se ujistit, že se k opravdu nebezpečným potravinám nedostane. A samozřejmě, občas je také nutné odolat psím očím, které tak dychtivě sledují váš talíř.

Aby si přece pochutnal

Chcete-li svého psího přítele odměnit nebo mu zpestřit jídelníček, spíše než do vlastních zásob sáhněte po pamlscích, které jsou určené přímo pro psy. Pochutná si na nich, a přitom obsahují ty správné ingredience, které pejskovi prospívají a určitě mu neublíží.

 

Jestli má někdo čich na to, co je dobré, jsou to bloodhoundi.
Manželé Benešovi jich v Křivoklátských Hvozdech odchovali nepočítaně.

 

 

 

 

 

 

Chci taky komentovat