Bydlíte s kočkou? Pozor na jedy v květináči

Jen málokteré zvíře má k pokojovým rostlinám tak vřelý vztah jako právě kočky. Jenže některé pokojovky jsou pro ně jedovaté. Proto není od věci vědět, jaké to jsou a které rostliny kočkám naopak svědčí.

Zelená pro kočičí trávení

Spousta koček prožije svůj život doma. Je to pro ně sice bezpečnější, ale na druhou stranu nemají možnost uzobnout si nějakou tu zelenou rostlinku, která jim pomáhá při trávení. Je tedy na vás, abyste jim to správné „pasení“ opatřili.

Zasaďte si šáchor

Kočka je velmi čistotné zvíře. Olizuje a čistí si srst všude, kam dosáhne. Přitom samozřejmě spolyká velké množství chlupů. Šáchor, známý též jako kočičí tráva, blahodárně působí na kočičí zažívání. Pár soust šáchoru povzbudí trávení a brání tak vzniku zácpy. Na pěstování je kočičí tráva nenáročná. Nejlíp jí bude na širším okenním parapetu, kde se k ní váš mazel pohodlně dostane.

Tam, kde roste tymián

Smiřte se s tím, že když kočce nenabídnete alternativu, s chutí se vám pustí do bylinek na okně. Nepohrdne pažitkou, tymiánem, šalvějí ani meduňkou. To jí sice neuškodí, ale zase si na nich nepochutnáte vy. Raději jí dopřejte osení vypěstované ze semínek pšenice, ječmene a ovsa. Pokud nemáte obilí, stejně dobře vám poslouží třeba klasická travní směs.

Zahrada pro kočku

Na internetu bývají často dlouhé seznamy škodlivých rostlin. Nikde není ale přesně řečeno, které jsou smrtelně jedovaté a které třeba jen obsahují větší množství minerálních látek či vlákniny. Takové jsou pro kočku sice nestravitelné, tudíž je nejspíš vyloučí, ale pokud se jinak těší pevnému zdraví, neměly by pro ni představovat větší riziko.

Abyste měli přesnější představu o jejich skutečné nebezpečnosti, rozdělili jsme je do následujících kategorií. Z těch vhodných nemusíte mít žádný strach. Škodlivé nejsou vyloženě jedovaté, ale při narušení roní dráždivou tekutinu. K těm nebezpečným by se kočka vůbec neměla dostat.

Vhodné – klidně si je pořiďte

Africká fialka, zelenec, begonie, banánovník, šáchor, sukulenty, bambus a ibišek.

Škodlivé – mají svá rizika

Fíkus a voskovka.

Nebezpečné – mohou být i smrtelně jedovaté

Lilie (každá její část), diffenbachie, durman, vánoční hvězda, kroton, oleandr, hyacint, narcis (jen cibulky), jmelí, calatea

Toxická bývá i většina rostlin s barevnými a strakatými listy. Také palmám je lepší se vyhnout. Ne, že by byly jedovaté, ale připomínají kočkám stébla trávy, a tak je s chutí okusují. Ty větší je pak lákají k lezení.

Když k otravě přece jen dojde

Pokud se jedná o otravu jedovatou rostlinou, většinou se začnou projevovat trávicí obtíže. Kočka silně sliní, má pěnu u tlamy. Může se dávit a zvracet nebo se objeví průjem, při silnějších otravách také třes, křeče, slabost či rozšířené zorničky. V takovém případě vždy co nejdříve vyhledejte pomoc veterináře. Pokud víte, co kočka sežrala, vezměte s sebou třeba list, aby doktor co nejrychleji zjistil přesnou příčinu otravy.

Všeho se nezbavujte

Možná jste své květiny našli také na nějakém soupisu nevhodných rostlin. Není však nutné všechny hned vyhazovat. Pokud o ně vaše kočka dosud nejevila zájem, nejspíš s tím jen tak nezačne. Vyvarovat byste se měli jen těch opravdu nebezpečných.

 

Kolik máte doma koček? Jednu? Dvě? Jarmila Tauberová jich má sto.
Pojďte s námi na návštěvu.

 

 

 

 

 

 

Chci taky komentovat