Zase to složení – víte, čím krmíte svého psa?

Je rozdíl mezi masovou moučkou a čerstvým masem? K čemu v krmivech slouží prebiotika a proč se tam probůh přidává ten popel? Přečtěte si souhrn toho, co by v krmivu být mělo a čeho se raději vyvarovat.

Ultrasuperprémiové? Jen mazaná reklama

Supermarkety, zverimexy i on-line obchody dnes překypují širokou nabídkou krmení všech druhů. Většina těchto krmiv mívá v podtitulu prémiové, superprémiové či ultraprémiové. Jenže tyto názvy bývají většinou jen chytrým marketingovým tahem. Jejich složení může být všelijaké.

Kvalitativní rozdělení, dle zákona, v současné době neexistuje. Obal se tudíž může honosit jakýmkoliv přívlastkem. Kromě výše uvedených se např. používá termín veterinární či holistické krmivo. Jediným skutečným ukazatelem kvality je však jeho konkrétní složení. Proto se při výběru výživy soustřeďte právě na něj.

Na co si dát pozor

Kvalitní granule by neměly obsahovat chemické konzervanty v nadbytečném množství (překračující legislativní normu) a zbytečná dochucovadla, kterými někteří výrobci uměle zvyšují atraktivitu krmiva. Tyto přídavky mohou zatěžovat trávení a další funkce organismu. Důležité je sledovat procentuální obsah živočišných surovin (masa), protože pes potřebuje dostatek živočišných bílkovin.

Rybu nebo králíka

Jak vybrat maso, které má v granulích být? Tady jde hlavně o to, aby vašemu psovi krmení chutnalo a prospíval na něm. Pokud váš chlupáč netrpí nějakou potravinovou alergií, můžete volit z pestré škály krmiv. Pozor, nestřídejte však krmiva příliš často.

Jen maso nestačí

Nezbytnou součástí vyvážené stravy jsou i další suroviny, a to jak živočišné (např. vejce, tuky aj.), tak rostlinné (např. rýže, řepné řízky aj.)  Vyváženost krmiva je důležitá mj. kvůli obsahu minerálních látek, např. vápníku a fosforu. Tyto minerální látky psi potřebují pro správnou stavbu a vývoj kostí.

K čemu je co dobré

V krmivech se často vyskytují další živiny, mnohé z nich pro psy prospěšné. Ne vždy se však z obalu dozvíte, k čemu vlastně slouží. Několik z nich jsme pro vás vybrali a vysvětlili.

 • Cheláty
  Minerální látky (např. Fe, Cu, Mn, Zn) ve formě chelátů se do těla účinněji vstřebávají a lépe tak plní svoji funkci.
 • Prebiotika
  Jsou to nestravitelné látky rostlinného původu, které podporují správnou činnost trávicího traktu. V krmivu se též mohou skrývat pod termínem fruktooligosacharidy.
 • Hrubá vláknina
  Pochází například ze sušených jablek a cukrovarských řízků. Pomáhá při zajištění mechanického nasycení, pohybu potravy v trávicím traktu aj.
 • Přírodní antioxidanty
  Chrání organismus před volnými radikály a tím podporují imunitní systém.
 • Omega 3 a 6
  Mastné kyseliny pomáhají v prevenci proti zánětům kloubů a kůže, výrazně zmírňují svědění a dermatitidu.
 • Extrakt z juky
  Váže na sebe plyny, které vznikají při trávení. Jejím použitím se snižuje zápach výkalů i moči.

A co tam dělá ten popel?

Možná vás zarazilo, že se na obalu krmiva objevuje také termín hrubý popel. Neděste se, nejde samozřejmě o žádnou přísadu vymetenou z komína. Granule žádnou takovou ingredienci neobsahují. Udává se tak podíl nehořlavých, převážně minerálních látek v krmivu. Pokud byste granule spálili, zbylo by vám určité malé množství těchto látek. Toto množství se ve výčtu uvádí v procentech. Optimální objem popelovin v krmivu se pohybuje mezi 6 až 8 %.

Na co jsou granule krátké

Ne vždy běžné krmivo pokryje specifické potřeby vašeho psa (které se odvíjí např. od zvýšené zátěže, reprodukčního období aj.). V takovém případě je na místě sáhnout po výživových doplňcích. Ty pak pouze přidáte ke stávajícímu krmení.

Když máte doma štěně nebo tlouštíka

Pokud máte doma štěně, vybírejte také krmiva s přidanými prebiotiky, pro podporu střevní mikroflóry, či DHA, kvůli správnému vývoji nervové soustavy. Trpí-li váš chlupáč nadváhou, sáhněte raději po krmivech se sníženým obsahem kalorií a zvýšeným obsahem vlákniny.

 

Radko Loučka se výživě zvířat věnuje už přes 30 let.
Má totiž dvě lásky – zvířata a vědu. Poslechněte si jeho povídání.

Chci taky komentovat