Co potřebuje kotě, aby z něj vyrostl zdravý dospělák?

I ta nejroztomilejší koťata vyžadují spoustu péče. Proč by měla s matkou zůstat co nejdéle? A čím je krmit? Zjistěte, jak na to, aby z kotěte vyrostla kočka jaksepatří.

Kočičí máma jako učitel

Když se kotě narodí, ještě netuší, co všechno za nástrahy ho čeká. Vše, co potřebuje, musí nejprve odpozorovat od matky – ta ho naučí jíst, mýt se, hrát si… Zkrátka všechny návyky, se kterými může vyrazit do světa.

Pokud tedy kotě oddělíte od matky moc brzo, můžou nastat problémy se socializací. Podle chovatelky, paní Stanislavy Pelikánové, je nejvhodnější doba odloučení mezi čtrnáctým a sedmnáctým týdnem věku kotěte. Rozhodně ne dříve než ve dvanáctém týdnu,” doplňuje.

Paní Pelikánová má s příliš mladými koťaty, která zůstala na všechno sama, bohaté zkušenosti. O příběh jednoho takového se s námi rozhodla podělit:

„Dostalo se k nám tříměsíční kotě z ulice – bez jakýchkoliv návyků. Neumělo si hrát, nebylo zvyklé na kočičí záchod a ubližovalo ostatním kočkám i lidem. Dokonce neumělo ani samostatně jíst – když dostalo kapsičku, vlezlo si do talíře.

Museli jsme tedy s jeho výchovou začít od začátku: dokrmovali jsme ho kozím mlékem z flašky a postupně ho seznamovali se smečkou. Časem poznalo, co jsou to hračky, naučilo se chodit na záchod a jíst z misky. Od ostatních koček dostávalo tak dlouho za vyučenou, až zjistilo, co se má a nemá.

Pak ho ‚tety‘ naučily i spát v pelíšku nebo si brousit drápy o škrabadlo. I tak má ale před sebou ještě dlouhou cestu – musí se toho spoustu naučit a spolu s ‚tetami‘ dohnat, co nezvládlo s matkou,” vypráví chovatelka Stanislava.

Koťata umí jen to, co je jiná kočka naučí. A pokud nejsou dostatečně dlouho v kontaktu s matkou, poznávání nového světa je pro ně o dost těžší.

Co kotěti do misky?

Stejně jako mateřská péče je pro kotě důležitá i správná strava. Tu úplně první dostávají od matky, kolem čtvrtého týdne jim však mateřské mléko přestává stačit. Koťata by se v té době měla začít učit na normální krmivo a zhruba ve dvanáctém týdnu na něj přejít úplně.

Dobroty v jejich misce by měly být určené speciálně pro koťata. Mrňousové mají totiž větší nároky na množství bílkovin: potřebují je hlavně proto, aby jim dobře rostly svaly. Výživáři z Fitminu pro kotěcí zdraví sestavili například granule Purity Kitten nebo kapsičky s filetkami a kuřecím.

Malé mazlíky ideálně krmte třikrát denně. A pokud jste se rozhodli pro granule, rozhodně nezapomeňte kočičku podporovat v pití. Nebo zvažte zařazení mokrého krmiva. Jak se rozhodnout? Přečtěte si, co doporučuje výživářka Adéla Palacká.

Pro pevné zdraví i dobré návyky

Jsou dvě věci, které v raném vývoji kotěte nic nenahradí: péče starostlivé matky a vyvážená strava. Jen díky nim se z malého klubíčka snadno stane odvážný průzkumník, který se ve smečce neztratí.

Junioři i jejich maminky teď v létě potřebují občas prohlédnout kožich. Pouštíte je ven? Přečtěte si, co nepodcenit.

Chci taky komentovat