Až přijde z lovu, prohlédněte jí kožich

Ne každý kočkomil má doma vznešenou královnu, kterou dovádění na zahradě neláká. Chováte kočku, která se venku proběhne ráda, nebo je tam dokonce pořád? Blechy, klíšťata a další parazity nepodceňte – zvlášť teď v létě.

Přisaje se a nepustí

Klíšťata jsou sice běžná, ale pro kočky znamenají stejné riziko jako pro nás. Proto je prohlídka celého kočičího těla občas potřeba. Když klíště objevíte, vrhejte se na něj jedině v rukavicích. Pomalu ho vytáhněte pinzetou a dejte pozor, ať ho nezmáčknete. Pokud je totiž nakažené, riziko přenosu infekce se zvětšuje.

A přece na člověka jdou…

Jakmile se číča začne zběsile škrábat, naše podezření okamžitě padá na blechy. Zpozorovat je ale můžeme i pouhým okem, případně v srsti najdeme bleší trus – ten se trochu podobá mleté kávě. Rozhodně blechy nepřehlížejte a mazlíčkům včas poskytněte medicínu – šíří se rády a rychle, a to jak na další zvířata, tak i na vás.

Až pod kůži

Překvapivě často naše čtyřnohé kamarády trápí i svrab. Zvlášť ten ušní potkává kočky víc než by bylo zdrávo. Způsobuje ho strupovka ušní – malý živočich, který škodí ve zvukovodech a vytváří tam zánět. Většinou nás na něj upozorní tmavě hnědý maz a nezvyklé chování naší kočky.

Jací další, méně běžní vnější parazité se můžou u vaší kočky vyskytnout?

  • Trudník kočičí – usadí se vaší kočce v kožichu, přímo v chlupovém váčku. Poznáte ho tak, že se mezi krásnou hebkou srstí začnou objevovat holá místa.
  • Dravčík kočičí – rychle se pohybuje po kůži a dokáže potrápit hlavně koťata. Připomíná „chodící” lupy a nutí zvíře se neustále škrábat.
  • Vši a všenky – netrápí jen dvounožce, ale i jejich čtyřnohé přátele. Možná jste o nich ale nevěděli, že mohou přenášet tasemnice.

 

Nenechte je řádit

Většina přípravků proti parazitům vám pomůže jako prevence a lék zároveň. Veterináři často doporučují spreje, které parazity odpudí. Možností jsou i tablety – mají tu výhodu, že je kočka neolíže ani nevytřepe. Jen je někdy těžké je propašovat do misky s dobrotou, aby je mazlík bez problémů slupl. A oblíbené obojky? Na ty pozor – kočka se o něj při dovádění venku může snadno zachytit a ublížit si.

Ať už chcete mazlíčka udržet v bezpečí za všech okolností, nebo jste s prevencí trochu zaspali a chcete mu na poslední chvíli ulevit, můžete zpravidla sáhnout po stejných přípravcích.

Buďte pozorní

I když na prevenci proti parazitům dbáte, pravidelně kontrolujte, jestli se vaší kočce v kožichu i přesto někdo neusídlil. Jistota je jistota, nic tím nezkazíte a budete vždy vědět, že vaší číče ani vám nic nehrozí.

Důslednou péči si zaslouží každé zvíře – ať už žije doma s páníčkem,
venku na zahradě nebo ve stáji. Podívejte se, jak o svoje spřízněné duše pečuje Jiří Nesvačil.

Chci taky komentovat