Suché či mokré. To je to, oč kočce v misce běží

A aby jí to pěkně běhalo, čtěte, jak jí dávkovat krmivo a zda volit suché či mokré. Dozvíte se i doporučení od výživové specialistky Adély Palacké.

Šelma loví maso

Kočka je od pradávna masožravec a přirozenou potravu loví v přírodě. Jak zajistit správný poměr živin a minerálů s velkým podílem čerstvého masa domácí kočce? Dopřejte jí krmivo, které je postaveno na čerstvém rybím, krůtím nebo jehněčím mase.

Podívejte se, proč jsou pro kočku granule z čerstvého masa tou pravou volbou a jak se vyrábí.

Když dá přednost granulím

„Suchá krmiva se oproti mokrým vyznačují koncentrovanější krmnou dávkou, protože obsah živin není ředěn vodou. Ta se u suchých krmiv ve většině případů pohybuje kolem 5–10 %. Na trhu najdete různé typy, které se od sebe liší složením, analytickými složkami, a tedy vhodností pro jednotlivé kategorie koček – pro koťata, dospěláky, lenochy či aktivní lovce. Většina suchých krmiv zajistí naplnění potřeb každé kočky,“ popisuje suché krmivo výživová specialistka Adéla Palacká.

Je libo misku vody?

Samozřejmě. Pokud krmíte granulemi, kočka potřebuje větší množství vody. Obvykle by ji našla v kořisti, kterou uloví venku, ale když se raději nadlábne doma křupavými granulemi, potřebuje i dostatek tekutin. Kočka by tak měla mít vždy u granulí misku s čerstvou vodou, aby se mohla napít kdykoliv potřebuje.

Když je tekutin nedostatek, může mít např. problémy s ledvinami. Přečtěte si, jak to poznáte a jak si poradit.

Po kapsičkách jde jako po myšce

Kromě důsledného hlídání, jestli kočka pije, jí můžete servírovat i mokrá krmiva. Tak dostanete vodu do stravy jednoduše. „Mokrá krmiva se totiž vyznačují vyšším obsahem vody, lepší stravitelností a kočkám zkrátka chutnají,“ tvrdí Adéla Palacká a dodává, že i ke kapsičkám by kočka měla dostávat misku s vodou.

Kapsičky od Fitminu mají až 82 % vlhkosti a obsahují i minerální látky, tudíž jsou pro kočku vhodné. Navíc jim voní jako čerstvé maso a podobají se původní stravě z přírody. Vybírat můžete i z variant pro koťata, dospělé či kastrované kočky. Pokud je ta vaše mlsná, vyzkoušejte víc příchutí. Která jim bude sedět nejvíc?

Mokrá – pro kočku dobrá

A také plnohodnotná. Mokré krmivo z Fitminu není bonusem k běžné stravě, ale dává se kočce jako kompletní krmivo. „Je vyvážené tak, aby pokrylo její denní potřebu,“ říká Palacká. Pokud se tedy rozhodnete tyto dvě varianty kombinovat, uberte granule, aby příjem splňoval běžnou krmnou dávku a kočka netloustla.

Jaký poměr je správný?

Jaký by měl být poměr mokrých a suchých krmiv ve stravě kočky? „U dávkování se vždy seznamte se složením zvoleného krmiva a jeho dávkou. Na začátku byste měli dodržovat doporučenou dávku, se kterou postupně můžete hýbat na základě svého mazlíka,“ popisuje správné krmení Palacká.

Zlatou střední cestou jsou tři porce za den. Některá kočka si však zvládne určovat dávku sama, aniž by vás k tomu potřebovala. Zkuste jí dát dávku krmiva najednou a nechat ho v misce celý den, třeba zjistíte, že si umí vhodné porce určit sama a brzy si vytvoří takový režim, jaký potřebuje.

Platí to ale jen pro granule, mokrá krmiva by v misce zůstávat neměla, kazí se. Ta dávkujte sami, navíc je možné, že kočce už po pár hodinách na vzduchu nebudou vonět, je to zkrátka osobnost a ještě k tomu vybíravá.

„Záleží tak na preferencích kočky a na tom, jestli má zájem o suché či mokré krmivo. Některým změna krmiva nedělá problém, ale jsou i takové, které preferují jednotvárné stravování – kočky, které jsou od kotěcího věku zvyklé pouze na kapsičky, ve třech letech stěží přejdou na granule, ale dogma to samozřejmě není,“ říká Adéla Palacká.

 

I té nejvybíravější kočce jde dopřát vše tak, aby byla spokojená. Věnujte jí pozornost, přemýšlejte nad tím, co jí dáváte, a ona se vám odvděčí. Tak jako se každý den paní Jarmile Tauberové odvděčuje cca 100 koček v jejím kočičím domě. Podívejte se:

Chci taky komentovat