Obiloviny v hlavní roli: A v psí misce ideální

Proč o nich vědět víc a jak mazlíkům prospívají? Mrkněte na rady naší výživářky, která na obiloviny nedá dopustit a přesvědčí vás, proč je z jídelníčku nevypustit.

Pesan sacharidy potřebuje

Hafani v jídelníčku potřebují zdroj energie ve formě sacharidů, a ty získají právě z obilovin. Adéla Palacká, specialistka na výživu, říká, že v kompletním krmivu pro psy se průměrně obsah sacharidů pohybuje mezi 30–70 %. A proč jsou pro psa tak důležité? Zajišťují mu například dostatek energie na hraní a vycházky.

„Psi nejsou striktní masožravci, a proto můžou některé zástupce sacharidů přeměnit na jednoduché cukry, které se snadno absorbují do organismu,“ popisuje jejich funkci Palacká.

Glukóza je nejdůležitější

A to ze všech sacharidů. Je totiž vhodným zdrojem energie pro většinu tělních buněk, a mimo jiné ji tělo využije i pro správnou funkci nervové soustavy a činnost mozku.

Obiloviny vládnou

„Mezi hlavní zástupce, se kterými se v krmivu setkáte, patří pšenice, kukuřice, rýže, ječmen i oves. Jejich vlhkost se pohybuje kolem 14 % a kvalitu ovlivňuje např. způsob pěstování, klima a půda, na které se obilovina pěstuje,“ upřesňuje charakter obilovin Adéla Palacká.

Co je v obilovinách? Vláknina

Ta psa zasytí a zároveň mu pomůže s trávením. Palacká uvádí, že vláknina pomáhá zasytit a zlepšuje kontrolu hladiny sacharidů v krvi. Navíc udržuje i správné bakteriální kultury v tlustém střevě a napomáhá v boji proti obezitě.

Po granulích se oblízne a bříško si poradí

Aby pes obiloviny v krmivu strávil lépe, je dobré při výrobě celá zrna rozemlít na menší částečky, promíchat je se zbytkem surovin a pak tepelně upravit. Nejčastěji se granule pro psy upravují tepelně, a to extruzí – vytlačováním surovin pomocí teploty a tlaku přes matrici, kde vzniká konečný tvar granulí. „Vlivem působení tepla dochází k rozštěpení molekul sacharidů a následně k jejich lepšímu využití v organismu psa,“ vysvětluje Adéla Palacká.

Že máme obiloviny vyškrtnout?

„Někdy uslyšíte, že by se měly obiloviny z jídelníčku psa vyloučit, protože pes je masožravec a nedokáže sacharidy využít v plné míře. Ovšem z vědeckých průzkumů víme, že není 100% masožravec a také víme, že obiloviny dokáže využít daleko lépe než např. vlk,“ osvětluje názory na obiloviny výživářka.

Dodává, že obiloviny mají vysokou výživovou hodnotu, a proto nedoporučuje, aby je majitelé pejsků striktně vyškrtli z psího jídelníčku.

„Něco jiného je, když má pes potravinovou alergii. Pokud mu vadí lepek a jiné složky potravy, je vhodné zvolit krmivo, které obiloviny neobsahuje – např. grain free krmiva,” doplňuje problematiku Palacká.

Potravinové alergii se budeme podrobně věnovat v dubnu, tak se těšte na čtení.

Každý pes je unikát a z hlediska výživy bude mít jiné nároky, tak na jeho zažívání myslete a dopřejte mu to, po čem bude spokojeně vrtět ocasem. A jak mu ještě přilepšit? Čtěte rady o výživových doplňcích.

Aby kočka neměla něco special

Kočka je na rozdíl od psa striktní masožravec a potřebuje v krmivu hodně bílkovin a tuků. Pokud má velký příjem sacharidů, může trpět průjmy a nadýmáním, upozorňuje Palacká a dodává, že nejčastěji se obsah sacharidů v kompletních krmivech pro kočku pohybuje v rozmezí 20–40 %.

Zajímá vás, jaké plusy má pro kočičí mazlíky krmivo bez obilnin? Podívejte se na video, pod kterým se dočtete, co vaše hbitá šelma potřebuje.

A malé překvapení na závěr…

„Zajímavostí je, že kočka nedokáže rozpoznat sladkou chuť,“ říká specialistka na výživu. Sladké do její misky ani nepatří. Co by v ní však nemělo chybět? Přečtěte si článek a dozvíte se, jak kočce dávkovat krmivo a čím ji krmit.

Chci taky komentovat