Čeští musheři slaví. Z MS v Polsku vezou medaile

Fitmin parta se v celosvětové konkurenci neztratila. Zabojovala a teď se raduje z úspěchů. Největší musherská akce v Polsku je u konce. Jak vypadala cesta za zlatem a s čím se čeští sportovci statečně porvali?

Nic nás nezastaví, ani bláto

Fitmin tým se nezalekl ničeho – i přes zablácenou trať si z MS odvezl šest medailí. Pro naše závodníky bylo mistrovství velkou výzvou. Déšť totiž udělal ze závodiště zaplavenou kolej a pořadatelé museli dokonce trať upravit a zkrátit. Záludný terén však tým zvládl na výbornou a pomoc potřeboval až v odjezdu z rozbahněného zázemí, ze kterého mu asistoval traktor.

A jak se tým umístil?

Michal Ženíšek:             vicemistr světa (1-Dog scooter men)

Matilda Ježková:            vicemistryně světa (Canicross junior women)

Jirka Mencák:                mistr světa (4-Dog rig)

Maruška Ševelová:        mistryně světa (2-Dog scooter)

Martina Štěpánková:     2x mistryně světa (Canicross elite women a 1-Dog scooter women)

O pořadí nerozhoduje jen součet časů

Čím nižší je součet časů za obě kola, tím větší je šance na úspěch. Ovšem počítání není všechno. Na umístění se podepíše i příprava v tréninku, nálada, psychika a celkové rozpoložení závodníků. A čím byli ovlivněni sportovci z Fitmin týmu před startovacím výstřelem?

Zapřáhli, vyběhli a v cíli jim to zacinkalo

Jirka Mencák zapřáhl čtyři psy a dojel si s károu pro zlato. A přestože měl zdravotní komplikace, závod se vydařil. Místo oslav během mistrovství chodil spát brzy, aby mohl nabírat sílu na další kolo. Podpořila ho jeho smečka, která byla v úžasné formě a mohl se na ni 100% spolehnout.

Jirka Mencák si na MS v Polsku dojel pro zlato.
Jirka Mencák si na MS v Polsku dojel pro zlato.

Maruška Ševelová si prošla celou trať a analyzovala každý krok. Pak popadla koloběžku a spolu s Billym a Majou získala zlatou medaili. Její kolegyně Martina Štěpánková běžela se psem Nickem a v druhé disciplíně jela na koloběžce, kterou táhl Tim.

Oba závody Martina startovala v jeden den, a tak neměla moc času na odpočinek. Navíc byla disciplína s koloběžkou pro jejího Tima premiérou a Martina byla trochu nervózní. Vše v prvním kole proběhlo dobře a ve druhém už se rozjeli pro vítězství. A vzhledem k tomu, že byla její podzimní příprava hodně ovlivněná mateřskými povinnostmi, jsou dvě zlaté medaile obrovským úspěchem.

2x zlatá Martina Štěpánková na MS v Polsku zazářila.
2x zlatá Martina Štěpánková na MS v Polsku zazářila.

Nebýt Norů, jsou naši vicemistři zlatí

Ostřílený závodník Michal Ženíšek zapřáhl svého psa Kvapa a s koloběžkou si dojeli pro stříbro. Zrovna tak si pro stříbrný kov doběhla i Matilda Ježková. Oba dva mohli mít zlato, ale Norové byli rychlejší. Matildu s fenkou Kaisou předběhla soupeřka, ale to jim nebere motivaci na další závody.

Michal se po výkonu svěřil, že běh na druhé pozici je fajn. Když totiž viděl záda soupeře, neustále ho to hnalo kupředu. Nemusel pak udávat tempo celému závěsu sportovců a soustředil se hlavně na toho před sebou. K pokoření zlata mu chyběly pouhé dvě vteřiny. Ale nato, že měl Kvap v době tréninku kašel a Michal musel přípravu dost přehodnotit, je druhé místo krásné.

Michala Ženíška od zlata dělily jen 2 vteřiny.
Michala Ženíška od zlata dělily jen 2 vteřiny.

A jak to vidí taková Kaisa a její kámoši?

Psi neběží kvůli medailím, a přesto je pro ně akce zážitkem. Užívají si pořádný běh v přírodě a mají okolo sebe čtyřnohé kamarády i své pány. Všichni z Fitmin smečky jsou po MS v pořádku a radují se spolu s páníčky.

Pesani mají veškerou péči, kterou potřebují. Během závodů se dost zahřívají, a tak je sportovci před závodem pořádně ochlazují. Vedle toho jim dopřávají superprémiové krmivo Fitmin Maxi Performance, které má zvýšený obsah energie – a právě tu psi potřebují. Dostávají i Fitmin lososový olej – kvalitní zdroj Omega 3 mastných kyselin, které podporují soustředění a výkon.

Matilda s Kaisou se na MS radují, obě mají stříbro.
Matilda s Kaisou se na MS radují, obě mají stříbro.

Pohled do zákulisí

A jak mistrovství probíhalo mezi starty? Sportovci si celé závody užívali, věnovali se svým psům a připravovali se na další kola. O celkovou atmosféru se s vámi podělili na YouTube kanálu Fitminu a na stránkách. Tak se podívejte.

Chci taky komentovat