9 rad, jak správně koupat psího fešáka

Chcete mít voňavého a čistého pejska s kvalitní srstí? Přečtěte si rady, jak ho správně koupat a čemu se vyhnout. Vychytejte poslední chybičky a váš chlupáč bude králem parku.

Proč potřebuje koupel?

Domácí či venkovní, každý potřebuje koupel, alespoň jednou za čas, aby nezapáchal a neusazovala se mu na kůži špína. Od ní je jen skok ke kožním chorobám. Koupelí předejdete nepříjemnostem a zároveň pečujete o zdraví i srst pejska, smýváte nečistotu a odstraňujete odumřelou kůži.

Když se hrdě nese

Lesklá a vyživená srst je známkou zdraví a kvalitní péče. Koupejte psy pouze psím šamponem. Používání přípravků určených pro lidi jim škodí. Kůže psa má totiž jinou hladinu pH a zbytečně byste ji dráždili. S péčí vám pomůžou například zbrusu nové šampony Fitmin For Life.

Správná volba šamponu pomůže pejskovi vyhnat parazity z kožichu a posilnit srst. Kdo chce mít vymazleného krasavce, může mu pořídit šampon na tmavý i světlý kožich. Zvýrazníte jeho přirozenou barvu a lesk srsti.

Co dělat, když se kožich zacuchá? Dnes už existují i vychytávky pro pejsky. Má-li váš čtyřnohý kamarád hustou a vlnitou srst, použijte šampon s kondicionérem, který kožíšek zjemní.

Co taková lázeň v přírodě?

Psa můžete koupat v jezeře, rybníce i moři, pokud to není zakázané a pokud je tam kvalitní voda. Pozor dejte na odpadky – pes by se o ně mohl zranit. Do moře ho neberte, pokud jsou velké vlny.

V přírodě ho koupejte jen v případě, že se nebojí vody. A šampon nechte doma. I bez něj pejskovi odstraníte z kožichu špínu a odumřelé kožní buňky. Pejsky, kteří vodu nevyhledávají, omyjte raději na zahradě v jejich známém prostředí, nebo je postavte do vany či sprchy.

Ne každý je vodomil

Pejskovi byste měli od mala ukazovat, že mu voda neublíží. Když společně dovádíte na zahradě, necákejte na něj, mohl by se leknout a zafixovat si nepříjemný zážitek. Když je koupel bázlivého psa nevyhnutelná, požádejte o pomoc někoho z rodiny. Pomáhá i koupací podložka. Pejsek se na ní nesmeká a nemá takový strach. Odpoutejte pozornost od samotného koupání a od šamponu. Pokud s vámi spolupracuje, odměňte ho na konci dobrůtkou a pochvalou.

Jak koupat psa – krok za krokem

 1. Vždy se ujistěte, že voda teče správným proudem, má přiměřenou teplotu a pes neprochladne ani se neopaří.
 2. Má-li pejsek dlouhou srst, pořádně ji před koupelí vykartáčujte, zamezíte roztroušeným chlupům po bytě a zahradě.
 3. K venkovnímu koupání si připravte vaničku či konve s vodou. Jsou lepší variantou než hadice, tou psa zbytečně vystrašíte.
 4. Srst dostatečně namočte, šampon se bude lépe nanášet.
 5. Šampon vmasírujte do srsti a u hlavy dávejte pozor na oči, uši a čumák. Nechceme je dráždit.
 6. Nejprve se věnujeme hřbetu, končetinám a nakonec hlavě.
 7. Šampon nejdřív vymývejte z hlavy, pak až z těla. Nenastříkáte ho pejskovi do očí.
 8. Pokud se dostane voda do očí, vytřete je opatrně vatovým tamponem.
 9. Po koupeli je důležité pejska pořádně vysušit.

Co s mokrým kožichem?

Pes je spokojený, když cítí svůj přirozený pach. Takže je dost možné, že se vám venkovní hlídač vyválí v hlíně, aby se šamponového odéru zbavil. Koupejte ho proto někde, kde ho můžete nechat doschnout. K vysoušení si přichystejte osušku na kožíšek i na zem. Pejska ručníkem jemně promačkávejte do sucha. Nebudete pak řešit, že se zapařil a má plíseň či vyrážku. Na závěr vysušte ouška a tlapky.

Jak často ho posílat do lázní?

Jestliže máte doma dlouhosrstého kamaráda, vyčesávejte mu kožich pravidelně. Koupat by se měl v době línání, což je na podzim a na jaře. Ideální je koupat psa dvakrát do roka, protože častějším koupáním se kůže pejska odmašťuje a přichází o přirozenou obranyschopnost. Pes je pak náchylný k vyrážkám a kožním problémům. Jen pokud je pejskův kožich kudrnatý, nebo má lupy, můžete ho koupat o něco častěji.

A co když je to špindíra? Není třeba ho drbat šamponem po každé procházce. Když se z ní vrátíte a pes je umazaný, stačí mu jen omýt tlapky a bříško, případně další špinavé části těla, vlažnou vodou.

Napadl sníh a chlupáč je nepříjemně cítit

Mrazivá zima není nejvhodnějším obdobím, kdy pejska lákat do vany. Využijte bílé nadílky a vyčistěte pejska sněhem. Za takovou péči vám bude vděčný především velký a huňatý pes, kterému je v zimě příjemně. Malé pejsky doma lehce vytřete octovou vodou. Naneste ji na hadr a jemně s ním vytírejte kožich.

Koupat či nekoupat štěně?

Malého hafana byste neměli koupat pokud možno vůbec. Jestliže se ušpiní a máte pocit, že je koupel potřeba, myslete na následující:

 • Štěně nesmí prochladnout, aby neonemocnělo.
 • Dbejte proto na teplotu místnosti, důkladné vysušení ručníkem a zamezte průvanu.
 • Štěně byste neměli ani venčit ihned po vykoupání.
 • Použijte šampon pro juniory. Je šetrný a nedráždí pejskovu kůži. Podobné šampony jsou i pro dospělé pejsky, kteří trpí alergií.

Rada na závěr

Nebuďte před koupelí nervózní, pes to vycítí a moc mu tím nepřidáte. Snažte se zachovat si chladnou hlavu. Koupel proběhne v klidu, z vašeho pejska bude fešák a na procházkách se za ním otočí každá fena.

Pečlivé kartáčování a koupání nemine ani pejsky Moniky Olšovské. Před vystoupením musí psí tanečníky pořádně upravit. Podívejte se, jak vypadá takový dogdancing.

 

 

Komentáře

 1. Ctibor
  15. 11. 2017 

  Perfektní článek!

Chci taky komentovat