Bylinky v krmivu? Hlavně pro zdraví zvířat

Rozmarýn, heřmánek, čekanka… Ve složení je výrobci granulí neuvádějí jen pro efekt. Přečtěte si, jak bylinky dovedou posunout krmivo o level výš a proč mají ve stravě mazlíčků své místo.

Bylinky zvířatům pomáhají

My z nich vaříme čaje, kočkám a psům je výrobci přidávají do granulí. Výživář je pečlivě vybere, ve výrobě je zase profesionálně naváží a promíchají s čerstvým masem a dalšími pochoutkami. Snaží se výrobci udělat krmivo atraktivnější pro nás páníčky, nebo jim skutečně jde o zdraví našich čtyřnohých strávníků?

Do našich krmiv přidáváme např. heřmánek, vojtěšku, pampelišku, kopřivu nebo rozmarýnový extrakt,” říká výživářka značky Fitmin Adéla Palacká. Pro zvířata jsou bylinky nejen příjemným zpestřením, ale i vysoce funkční složkou jídelníčku,” doplňuje.

Bylinky mají na zdraví zvířat skutečně svůj vliv. Krmivo díky nim získává mnoho výhod a mazlíčci pak na takové stravě dobře prospívají. Některé bylinky pomáhají s trávením, jiné čistí zvířecí organismus od škodlivých látek nebo podporují funkci ledvin.

Fungují, i když jsou ve složení poslední?

Bylinky mnohdy tvoří tak malou část, že spousta lidí o jejich vlivu na zvířecí zdraví pochybuje. Adéla Palacká ale vysvětluje, že i malé množství se počítá. A někdy dává větší smysl než velké: „V případě některých bylinek je větší množství spíš na škodu. Jaký typ a jaké množství bylin budou granule obsahovat, to vždy pečlivě zvažujeme. Musí být prospěšné zejména pro strávníky.”

Mezi bylinky, které ve větším množství nevadí, patří třeba vojtěška. Doplňuje čerstvé maso v krmivu pro kočky nebo ve šťavnatých poloměkkých granulích pro psy. Zvířatům pomáhá s očistou organismu (má vliv na ledviny) a napomáhá správné funkci trávicího traktu.

Jak která bylinka působí a kde je najdete?

Psí trávení, činnost jater a ledvin dokáže podpořit například rozmarýnový extrakt: ve Fitminu ho přidávají do krmiv v rámci výživového programu. Stejný vliv na zdraví má i kořen čekanky, který obsahují některé granule z řady Fitmin For Life.

Ani kočky ale nepřijdou zkrátka. Jejich trávení podpoří meduňka, pampeliška nebo heřmánek v bezobilných krmivech řady Purity. Zvlášť heřmánek je pro ně důležitý: pomáhá s fungováním močových cest, na jehož onemocnění jsou kočky často náchylné. Přečtěte si, co ještě pomáhá potížím předcházet.

A nejsou jen mazlíci rozmlsaní?

Bylinky známe hlavně jako typickou součást lidské stravy. Když je zařazujeme do stravy zvířecí, může to vypadat, že jen přenášíme svoje chutě a zvyky na naše mazlíčky. Opravdu je tedy krmíme tím, co je pro ně přirozené? Věřte, že na bylinky jsme je nenaučili my lidé: jedli je odjakživa a získávali je běžně spolu s ulovenou kořistí.

Řekněte jim ano

Bylinky uvedené ve složení nemají udělat radost lidem, ale hlavně mazlíčkům. Zlepšují jim zdraví, dělají stravu pestřejší a skvěle doplňují další suroviny, ze kterých se dobroty pro psy a kočky vyrábějí. Využijte jejich sílu a dopřejte je svým mazlíčkům jako součást vyváženého jídelníčku.

Které rostlinky naopak dělají neplechu a mazlíčky byste od nich měli držet dál? Zorientujte se v tom, co je pro kočku dobré a co ne.

Chci taky komentovat