Jak odměňovat pamlsky, aby došlo i na psí kusy?

První aport nebo vzorná chůze vedle nohy, to si o pamlsek přímo říká. A někdy stačí jen jeden nádherný psí pohled… Přečtěte si kdy, jak, v jakém množství a čím odměňovat, aby byl váš hafan spokojený?

Nalákejte ho na pochoutku

Sem tam si pes zaslouží lahůdku jen tak, pamlsky ale využijete hlavně při výcviku. Při učení prvních povelů nechte psovi pamlsek na očích, pro voňavou dobrotu udělá cokoliv. V pozdějších fázích cvičení klidně nechte pamlsky v kapse a použijte je jako odměnu až po splnění povelu.

Na pamlsky se nečeká

Učíte psa přiběhnout na zavolání? Když už stojí u vaší nohy a čeká, co se bude dít dál, s podáním pamlsku neotálejte. Odměňte ho hned jak přiběhne, aby přesně věděl, za co dobrotu dostal a nezískal pocit, že mu ji dáváte jen tak pro nic za nic.

Pozor na množství

I když vidíte, že se díky dobrotám váš hafan dobře učí, snažte se mít pamlskování vždy pod kontrolou. Rozhodně se nenechte zlomit smutnýma psíma očima a nedávejte psovi mls pokaždé, když ho od vás očekává. Kromě kil navíc to přináší i ztrátu motivace – pamlsky se pro psa stávají rutinou a další výcvik je pak o to těžší.

Psi mají běhat, ne se koulet

Pochoutky pro psy jsou navíc často výživnější, než myslíte. Vybírejte tedy takové, které nemají zbytečně vysokou energetickou hodnotu a vždy je započítávejte do denní dávky krmiva. Vyhnete se tak případným zdravotním obtížím vašeho miláčka.

Jak pamlskovat dietáře?

Dvojnásob to platí pro ty z vás, kdo máte doma psího tlouštíka. Psy s kily navíc zkuste odměňovat hrou nebo pohlazením a místo pamlsků jim dopřejte krmivo, které odeberete z jejich běžné denní dávky.

Výživářka Adéla Palacká doporučuje psy v dietě odměňovat klasickou krmnou dávkou a nebo poloměkkým kompletním krmivem – například Fitmin Solution Soft and Juicy. Tento typ pochoutky je vyváženější než většina pamlsků, a přesto se po něm psi můžou utlouct.

Stejně tak se ujistěte, že jste u vás doma jediný, kdo psa odměňuje, a nebo se o odměňování navzájem informujte. V momentě, kdy mu pamlsky dává víc páníčků, nikdo vlastně pořádně neví, kolik toho pes dostal. A v tu chvíli se o nějaké kontrole množství krmiva rozhodně mluvit nedá.

Pes není člověk

Ani hafani, kteří jsou ve formě, by neměli dostávat cokoliv, co je zrovna po ruce. Naše oblíbené sýry a salámy mají nevhodný poměr živin a často obsahují dochucovadla a nadměrné množství soli. Ve větším množství po nich u psů vznikají trávicí potíže a nepřidají ani na kvalitě jejich srsti.

Zvolte radši takové pamlsky, které jsou uzpůsobeny přímo pro naše čtyřnohé přátele, obsahují minimum kalorií a maximum kvalitních surovin. Za Snax, který obsahuje jen čerstvé maso a rýži, vám „padnou k nohám“. Vy zase na oplátku uděláte něco pro jejich zdraví.

Jak psa hýčkat, ale přitom nerozmazlit?

Pokud nezapomínáte, že povely dáváte vy svému psovi, ne on vám, pamlskováním z něj rozmazlence rozhodně neuděláte. Naopak, podávání dobrot je důležitou součástí výcviku, navíc tak posilujete to nádherné přátelství, které vás spojuje.

 

Chci taky komentovat