Sedni, lehni – sportovní kynologie

Proč patří nejvyšší stupně všestranných zkoušek ke královské disciplíně v kynologii nám pověděla Karolína Kristová, která za svou kynologickou kariéru stála nespočetněkrát na stupních vítězů.

Začátky sportovní kynologie sahají již do dob Rakouska-Uherska. Tehdy se ovšem nejednalo o sport, nýbrž o služební výcvik psů, který nacházel uplatnění v praxi. Postupem času se ze služební kynologie zrodila novodobá, sportovní. Velmi blízká ovšem zůstala kynologie služební, která je dnes samostatnou odnoží. Podle ní jsou vedeni ve výcviku psi, kteří jsou používáni v praxi našich ozbrojených složek, ať se již jedná o policii, vojsko, vězeňskou službu, celní správu. Ve služební kynologii jsou psi vedeni k určitému zaměření, a tak se z nich stávají pomocníci při specializované práci. Někteří psi jsou výbornými obranáři, jiní se specializují na pachové práce apod. Jistá univerzálnost a důraz na všechny oblasti výcviku dál zůstává v té kynologii sportovní.

V dnešní době patří sportovní kynologie mezi jednu z nejnáročnějších kynologických disciplín, neboť vyžaduje velkou všestrannost. Závody a zkoušky se totiž skládají z poslušnosti, obrany a pachových prací. V ČR tuto disciplínu zaštiťují dva řády – NZŘ, neboli Národní zkušební řád a IPO, neboli Mezinárodní zkušební řád. Karolína Kristová cvičí a závodí dle IPO. Mezinárodní řád je oproti našemu, národnímu, spíše zaměřen na stránku sportovního výkonu, více se dbá na detaily, přesné provedení cviků, radostný projev psa a celkovou souhru týmu. Má-li pes zvládnout všechny tři disciplíny, je třeba, aby byl psychicky vyrovnaný, učenlivý, lehce motivovatelný, přesto v povaze pevný, dostatečně sebevědomý s velkou chutí pracovat. Právě pro tyto vlastnosti Karolína Kristová zvolila plemeno německý ovčák.

Výcvik psího sportovce začíná už od „kolébky“. Od 7 týdnů štěňátko pracuje formou her, buduje se vzájemná důvěra, učí se následovat ruku s pamlsky. Karolína Kristová cvičí pozitivními metodami a je pro ni velmi důležitý vztah s jejím čtyřnohým parťákem. K odměnám a motivaci používá balónky, hračky a pamlsky. Mezi její nejoblíbenější patří Fitmin Soft&Juicy, neboli „měkká granulka“ a při náročnějších úkolech přijde odměna ve formě masové kapsičky FFL dog meat pouches, nebo FFL dog menu meat mix.

Bravurně zvládnout všechny 3 oblasti tohoto sportu je dlouhodobý proces výcviku trvající několik let. U psa se musí zároveň rozvíjet dovednosti z různých disciplín – čichové práce, kde po základní stopičce přibývají lomy, označování předmětů, cizí stopa a její stáří. V poslušnosti a obranách se postupně zvyšuje náročnost jednotlivých prvků, požaduje se větší preciznost, rychlost provedení a plné nasazení psa.

Je nezbytné, aby psí sportovec byl ve výborné psychické a fyzické kondici, a proto Karolína Kristová velmi pečlivě vybírá vhodné krmivo. Tím je v jejím případě Fitmin Medium Maintenance a v době zvýšené zátěže pak Fitmin Medium Performance. Využívá také řadu Fitmin Solution, kvůli jejímu unikátnímu hypoalergennímu složení a vysoké chutnosti. Výživovými doplňky jsou pak lososový olej, Fitmin Klouby, Srst a Sport.

Silné pouto mezi psem a jeho psovodem, radost ze společné aktivity, souznění a přátelství, to vše je cítit, když vidíme Karolínu Kristovou s jejími psy. Bez takového vztahu by nebylo možné dosáhnout dobrých výsledků v takto náročném kynologickém sportu.

Uložit

Uložit

Uložit

Fitmin Medium Performance
Fitmin Medium Maintenance
Fitmin Klouby
Fitmin Srst

Komentáře

  1. Karolina Rusnokova
    1. 2. 2019 

    super škola určitě tam budu chodit ale až za 10 let

Chci taky komentovat