9 psích zásad, které vaše dítě musí znát

Naučte své děti starat se o pejska zodpovědně. Představte jim těchto devět bodů, kterými se musí řídit, pokud chtějí být s mazlíkem kamarádi. Pro vás jsou samozřejmé, ale pro ně?

 

1) Pes není hračka

Plyšový pejsek nezavrčí, když ho dítko tahá za uši. Ten živý se ale směle ohradí, pokud mu zuřivé mazlení a neustálé přenášení z místa na místo přijde už moc. Vysvětlete dětem, že i čtyřnohý kamarád je živá bytost.

2) Pelíšek je jen pro jednoho

Každý hafan potřebuje klidné místo, které je jen jeho. Takové, kde ho nikdo neruší a kam se může vždycky schovat. Nenechte děti, aby jeho bezpečný prostor narušovaly – zvlášť když chlupáč podřimuje.

3) Při krmení se neblbne

Děti by si měly zapamatovat, že když se pes sklání nad miskou, je dobré nechat ho v klidu baštit. Rozhodně dětem nedovolte sahat do misky – některé psy to stresuje a své krmivo si budou bránit. Ujistěte své ratolesti, že na hry a radovánky se čas najde jindy než při krmení.

4) Venčení se nedá odložit

Ať je venku parno nebo mráz, s pejskem se ven musí. Děti musí pochopit, že venčení není jen zábava na slunečná odpoledne. Pes ho potřebuje pravidelně, a ne jen tehdy, když se zrovna chce páníčkům.

5) Co je psí, to je psí

Psi a hlavně děti by měli mít jasně vyhrazené, co komu patří – hračky, misky, krmení… Ne každý pejsek se totiž o svůj majetek dělí rád – a právě takhle předejdete případným konfliktům nejlépe.

6) Dobroty pro lidi chlupáčům nesvědčí

I když od vás sem tam něco z talíře dostane, od dětí by neměl. Ti nejmenší si totiž jen těžko uvědomí, že třeba lahodnou čokoládou můžou mazlíčka klidně i otrávit. Naučte je, že pokud pejskovi chtějí přilepšit, musíte u toho být vy.

Přečtěte si, jaké další mlsky z lidského jídelníčku psímu zdraví nesvědčí.

7) Pes je parťák

Děti často fascinuje, jak pejsek poslouchá a chtějí si také vyzkoušet, jaké to je, když někomu můžou poroučet. Vysvětlete jim, že vše má svoje meze. Pejsek není jejich „poddaný” a dítě by ho nemělo komandovat.

8) Štěkání není jen legrační zvuk

Naučte děti rozpoznávat, kdy je pejsek šťastný a kdy se mu něco nelíbí. Měly by vědět, co to znamená, když pes při zatahání za ocásek štěká nebo vrčí…

9) Pes není kamarád na týden

Seznamte děti s faktem, že váš mazlíček k vám nepřijel na dovolenou a nejde ho vrátit, až vás omrzí. Naopak, bude tu s vámi ještě spoustu a let je potřeba se o něj starat každý den.

Jedna rada pro rodiče

Kdykoliv jsou spolu, vždy na ně dohlížejte – to by zase měl vědět každý dospělák. Určete jim hranice, buďte jim při vzájemném seznamování oporou a uvidíte, že se z nich bez problému stanou nerozluční přátelé.

 

Chci taky komentovat