Kočičí trápení: Víte, jak správně pečovat o její uši?

Vaše šelma se na ouška spoléhá nejen při nočním lovu, ale nastraží je, i když na ni voláte. Pokud podceníte péči o její uši, může trpět zánětem. Jak se tedy správně starat, aby se kočka cítila dobře ve svém kožichu?

Ve zdravém uchu zdravý sluch

Jemný a ostražitý sluch kočce pomáhá přežít v přírodě i mezi svými. Když slyší jakýkoliv zvuk, nastraží uši a vyrazí za kořistí nebo se schová před nebezpečím. Citlivost sluchu je pro ni životně důležitá, a proto byste měli vědět, jak ouška udržovat zdravá a čistá.

Na kočičí uši a vaše svědomí

Kočka je tvor čistotný a péči zvládá sama. Navíc má ucho samočisticí schopnost, při které jsou odumřelé kožní buňky a maz posouvány směrem ven z ouška. Ovšem pravidelné kontroly jsou potřeba, hlavně u venkovních kočiček.

A jak vypadá správně ošetřené ouško? Je hladké, růžové a kočku nenutí k třepání hlavou ani k žádnému drbání.

Vezměte si kočku do parády

Naordinujte mazlíkovi pravidelnou kontrolu uší a zjistíte, jestli v nich nemá příliš velké množství ušního mazu a usazené nečistoty od dovádění v přírodě. MVDr. Alena Truhlářová doporučuje, abyste kontrolovali:

  • kůži na vnějším boltci, jestli není poraněná nebo napadená parazity, plísní a bakteriemi,
  • záhyby na vnitřním boltci, zda nejsou poraněné a zarudlé,
  • vstup do zevního zvukovodu, jestli se v něm netvoří hodně mazu a není také zarudlý,
  • chování kočky – jestli netřepe hlavou, neotírá se jí o gauč a neškrábe se.

A jak vypadá správná péče?

Dbejte na opatrné čištění a nikdy ucho nečistěte do hloubky. Mohli byste totiž nečistotu zanést hlouběji a podpořit vznik zánětu. Je dobré využít kapičky a roztoky, které rozpustí ušní maz a usnadní vám čištění. Používejte ty veterinární, které nedráždí sliznici.

Podle veterinářky nejprve podejte čisticí roztok a pak ucho promněte, jestli „čvachtá”. Pokud ano, je v něm roztoku akorát. V opačném případě ho trochu přidejte, ale tak, aby nevytékal. Poté nechte kočku zatřepat hlavou, aby se maz dostal na místa, ze kterých ho můžeme odstranit. Nakonec ouška vytřete papírovým ubrouskem nebo kapesníkem, a to velmi opatrně, ať je neporaníte.

Raději počítejte s tím, že kočka často trhá ušima. Některé nemají čištění v oblibě, a pokud se jim to nelíbí, jděte na všechno pomalu a za spolupráci je odměňte šťavnatou kapsičkou. Příště nebude kočka vystrašená a bude se těšit na dobrotu.

Jak často ucho čistit

Nic se nemá přehánět a nadměrná péče může ucho i poranit a narušit jeho samočisticí schopnost, proto spíš kontrolujte, zda se čistit musí. „Správné je totiž kočce uši preventivně nečistit, a to platí hlavně u těch domácích. Když máte venkovní šelmu, doporučuje se kontrola a čištění pouze v případě, že trpí vyšší tvorbou mazu nebo opakovanými záněty. Průměrně tedy jednou za dva až tři týdny,“ upřesňuje veterinářka.

Má za ušima… svrab

Kočka může mít i svrab, trpí jimi hlavně ty venkovní. Prvotním příznakem je silné svědění ucha, což poznáte podle toho, že kočka často třepe hlavou a drbe se za ušima. V nich najdete i velké množství ušního mazu ve formě černých teček, které vypadají jako kávová sedlina.

„Parazit žije ve sliznici, kde si tvoří chodbičky, a proto ucho svědí. Léčba spočívá v podání látky, která svrab zneškodní. Kape se přímo na kůži mezi lopatkami, nebo se podává injekčně do podkoží. Léčbu podpoříte čištěním, které pomůže odstranit nadbytečný maz a zklidní podrážděné ouško,“ upřesňuje postup MVDr. Alena Truhlářová.

Venku hrdina, doma pacient

Problémy s natrženým ouškem jsou specialitou kocourků, a to především v jarních měsících. Nikdy ovšem nevíte, kdy váš hrdina začne bránit teritorium, takže jakmile dojde k většímu poranění ucha, zvíře se z toho samo „nevylíže“ a musí k veterináři. „Jsou to hlavně případy, kdy nemůžete zastavit krvácení a rána je větší než centimetr. Zrovna tak byste neměli otálet, když se rána nehojí,“ varuje veterinářka.

Čas na odborné oko

„O pomoci odborníka uvažujte, když se kočka drbe za ušima už delší dobu. Nebo když vypozorujete kožní změny a více ušního mazu, který nesnižuje ani čištění,“ radí Alena Truhlářová a dodává, že pokud si majitel většího množství mazu všimne, měl by ucho čistit dvakrát denně po dobu tří dní a pak ho nechat zkontrolovat u veterináře.

Se správnou a pravidelnou prevencí však předejdete nepříjemným zánětům a kočka si pak místo návštěvy veterináře bude spokojeně vrnět.

 

Chci taky komentovat