Zvíře a ohňostroj? Veterinář radí, jak se připravit

Co prožívá, když okolo bouchají petardy? Máme pro vás návod, jak společně přivítat nový rok bez obav. Tak se inspirujte a budete vědět, jak mu poslední den v roce co nejvíce ulehčit.

Zvířecí strach je oprávněný

Má mnohem citlivější sluch než lidé a neví, odkud se hluk bere. Když se k němu přidají i světelné efekty, není divu, že je nervózní. Zkuste proto slavit tak, aby se to zamlouvalo i jemu.

Buďte mu oporou, když mu není do skoku

Obvykle zvíře kňučí/mňouká a zaleze si na bezpečné místo. To citlivější pak zpanikaří a proskočí i sklem, aby si zachránilo kožich. Dbejte tedy na to, ať se při úprku nezaběhne a schovejte předměty, o které by se mohlo zranit.

Chlupáč ukáže strach i tím, že se pomočí, je agresivní a dýchá nepravidelně. Těmto stavům se dá lehce předejít. Stačí, když mu budete oporou. Jak na to? Tady jsou rady, díky kterým mazlíčky uklidníte.

Co dělat, aby se cítil v bezpečí

  • Když je zvíře schované, zavřete všechna okna a zatáhněte závěsy. Omezíte hluk a světelné záblesky.
  • Pusťte rádio, ať mu navodíte příjemnější atmosféru.
  • Zkuste ho zabavit hrou. Rozptýlíte ho tím a pomůžete mu strach lépe zvládnout.
  • Nechvalte ho, zvíře má pak pocit, že je panika oprávněná.

Těžko na cvičišti, lehko na bojišti

Připravit zvíře na ohňostroj je oříšek, ale s tréninkem to zvládnete. Problém nastává, když si hluk spojí s nebezpečnou situací. Střílel někdo po kocourkovi, když pelášil s myškou z pole? Zaběhl se vám pes v lese a myslivec mu hrozil puškou? Jak potom naučit chlupáče zvládat výstřely… Neházejte flintu do žita a vytrvejte v tréninku, protože i starší mazlíček se dokáže přiučit novým povelům.

  • Místo omamných prostředků zvolte raději výcvik a průběžně ho přivykejte na nadměrný hluk.
  • Odmala mu pouštějte v malých dávkách zvuky dělobuchů. Po čase si zvykne a bude vědět, že je v bezpečí.
  • I malý krůček je v tomto případě velký úspěch, a tak ho u výcviku odměňujte pamlsky.
  • Myslete i na to, že se slaví během dne a zvířectvo včas schovejte. Ideální jsou chaty na horách, kde jsou oslavy trochu poklidnější. Přes den můžete jít s pejsky na procházku, oni se vydovádí a večer budou spát a nějaký ohňostroj je nemusí zajímat.

Jak je to s prostředky na uklidnění?

Na radu MVDr. Aleny Truhlářové vybírejte ty, které fungují. „Pokud víte, že je zvíře na zvuky petard citlivé, vyzkoušejte různé přípravky ještě před Silvestrem a na konci roku budete vědět, co zvířeti pomůže,“ říká veterinářka.

„Můžete vybírat ze sedativ – tam patří nejrůznější gely, které se aplikují stříkačkou do tlamy. Stačí je podat v daný den podle toho, kdy začínají bouchat dělobuchy. Pokud dáváte přednost přírodním lékům, sáhněte po bylinkách. Ty se však musí podávat dva týdny předem a mají většinou nižší účinnost než chemické přípravky. Výhodou však je, že nemají vedlejší účinky. Léky totiž můžou vyvolat i opačné reakce – zvíře je ještě víc nervózní. Nebo má naopak velký útlum a pospává ještě dlouho potom, kdy už by lék neměl působit,“ dodává Truhlářová.

Ideální tedy je řešit strach dřív než během silvestrovské noci. Od malička mazlíky připravujte na nadměrný hluk a těm citlivějším můžete během prosince podávat přírodní léčiva. Nemusíte pak řešit vedlejší účinky a chlupáči budou klidnější,“ doporučuje Truhlářová.

Silvestrovskou nocí to nekončí

Ve sněhu se často zapomenou nevybuchlé rachejtle a kousky, které můžou být nebezpečné. Pro klid duše projděte zahradu i okolní cesty a zbytky dělobuchů posbírejte. Uděláte tak maximum pro mazlíkovo bezpečí.

Rozlučte se s rokem společně

Oslavte Silvestr se svými čtyřnohými kamarády a buďte tu pro ně. Společně ten poslední den v roce zvládnete a pomůžete jim tak znovu najít kuráž a radost.

Když se pejsci naučí stopovat, proč by si časem neporadili i s hlukem. Podívejte se na video, kde manželé Benešovi cvičí barváře a honiče.

Chci taky komentovat