Zbaštil krabici cukroví. Co dělat, když se pes přejí?

Vyhlížel Ježíška a nacpal se vším, co mu přišlo pod tlapy. Jak mu pomoct, když vyluxoval čokoládu i se staniolem a dopil hrnek kávy? Přečtěte si, co dělat a kdy je nutné vyhledat veterináře.

Cítí se jako zlý pes v pohádce O pejskovi a kočičce?

Vždycky ho neuhlídáte a on se pak vrhne na všechno, co mu voní. Máme pro vás rady, jak poznáte otravu jídlem a jak rychle napravit psí trávení. Se správnou pomocí pak bude zase vesele dovádět ve sněhu.

A krabice sladkého je prázdná

Velké množství cukru je pro psa nebezpečné. MVDr. Alena Truhlářová navíc říká, že některé průmyslově zpracované sladkosti obsahují látky, které pes nedokáže strávit – a když jich sní hodně, mohou vyvolat vážné zdravotní komplikace.

Dlouhodobé baštění sladkých mlsů vede k obezitě a s ní spojené zátěži kloubů. Navíc škodí slinivce a psovi se po nich kazí zuby. Takže jedna rada na závěr – sladké zkrátka do psího jídelníčku nepatří.

Proč je čokoláda tolik obávanou pochoutkou?

„Čokoláda a hlavně káva obsahují velké množství kofeinu a jiných pro hafana jedovatých látek. Horší je, když se pes nadlábne hořké čokolády na vaření, protože ta kofeinu obsahuje více. Najdeme ho i v kakau, čaji a energetických nápojích,“ doplňuje MVDr. Truhlářová a dodává, že nápoje mají negativní vliv na srdeční činnost a svalovinu.

Mezi příznaky otravy čokoládou patří zvracení a neklid. „Pes může mít také zrychlený srdeční rytmus, dech a někdy se ke všemu přidá i svalový třes,“ upřesňuje Truhlářová.

Pokud otravu čokoládou vypozorujete, vyvolejte mu zvracení. „Nejlepší bude, když mu podáte peroxid vodíku a poradíte se s veterinářem o dávce podle váhy a zdraví. Nebo mu dejte i aktivní uhlí,“ radí veterinářka.

Co takový bramborový salát?

„Největší problém dělá cibule, ta je pro psa přímo jedovatá, ale předpokládám, že jí v salátu nebude tolik, aby způsobila vážnější problémy. Že ji sežral, poznáte podle zvracení, průjmu a odmítání krmiva,“ upozorňuje MVDr. Truhlářová.

Vedle cibule psům škodí i hodně tuku. Pokud mu však po salátu není tak špatně, abyste ho museli vést k veterináři, naordinujte mu černé uhlí a hladovku na jeden den. Druhý den ho začněte pomalu krmit něčím dietním jako je kuře, králík nebo rýže. Jestli však úporně zvrací, má průjem a miska zůstává plná, dovezte ho k veterináři,“ popisuje první pomoc veterinářka.

Pánev se štědrovečerní rybou tak raději hlídejte a místo toho mu udělejte radost tím, co mu bude chutnat a co podpoří pevné kosti a zdravé zuby. Dlouho mu vydrží měkké pamlsky, které může chvíli žvýkat. Například ty od Fitminu, co vypadají jako mořské potvůrky.

Pejsek by si dal kostičku…

Taková velká hovězí nebo telecí kost většinou nevadí a je dobré mu ji dát ještě masitou, aby ji lépe strávil. Pak si ji bude ohryzávat a nějakou dobu mu vydrží. MVDr. Truhlářová však nedoporučuje syrové vepřové a už vůbec ne kuřecí a rybí kosti. „Nejhorší jsou ty vařené, protože tvoří ostré třísky a dráždí sliznici,“ říká veterinářka.

Věděli jste, že se mu kost může v tlamě vzpříčit, rozdrásat dásně a po chvíli způsobit i dávení? Pokud uvidíte, že s ní pejsek zápolí a nedokážete mu ji opatrně vyndat, vyhledejte veterináře. „Po tom, co mu lékař vytáhne kost, doporučujeme výplachy heřmánkovým nebo měsíčkovým odvarem. Působí totiž protizánětlivě a podpoří hojení rány,“ dodává Alena Truhlářová.

Pes volá SOS

„U psa se nemusí projevit všechny příznaky. Při slabší otravě má jen podrážděný žaludek a střeva. Vše záleží na tom, co pes snědl. Pokud je přejedený, ale nevíte čím, kontaktujte veterináře. Poradí vám nebo vás rovnou vyzve do ordinace. Tomu se však vyhnete, když pejskům nebudete dávat nic z vánoční hostiny a dopřejete jim krmivo, které je přímo pro ně.

Psa o svátcích nemusíte zabavit jen pamlskem. Vytáhněte ho ven a užijte si dogfrisbee. Jak tento krásný sport vypadá, vám poví Pavel Kos a Pavla Nešetřilová.

Chci taky komentovat