„Ježíšku, já chci psa.” 6× co si ujasnit, než ho nadělíte

Přání by se měla plnit, a zvlášť o Vánocích. Jak si ale udělat jasnou představu o tom, zda jsme na mazlíka připraveni? Myslete dopředu a než zvířátko pořídíte, odpovězte si na těchto 6 otázek.

Jak to chodí o Vánocích?

Ustane kolotoč domácích prací, děti sní poslední čokoládku a najdou pod stromečkem zvířátko. Svátky pak nebudou jen obdobím klidu a nicnedělání. Než jim chlupáče nadělíte, rozmyslete si odpovědi na otázky, které vám pomůžou se na něj připravit.

1. Je vánoční čas vhodnou dobou?

Chcete zvíře vystavit vánočnímu shonu? Bude si zvykat na cizí prostředí a pozná desítky nových lidí. Poskytnete mu maximální péči i o Vánocích? Pokud si ho skutečně přejete, svolejte rodinnou poradu a vše důležité proberte a připravte. Když budete vědět, co chlupatý kamarád vyžaduje, můžete přemýšlet o koupi.

2. Zvítězí u vás kočka nebo pes?

Dáváte přednost kočkám, nebo vás oslovuje spíš pes? Oba mají odlišné potřeby i životní rytmus a záleží na tom, co je vašemu srdci bližší. Zamyslete se nad tím, jaký mazlíček se hodí do vaší rodiny a koho v ní budete respektovat.

V neposlední řadě rozhodne i náročnost péče, kterou oba vyžadují. Kočku nemusíte venčit, ale měla by vědět, kam smí chodit a kde má záchod. Než připeláší ze zahrádky na zavolání, to už chce velkou trpělivost, a i když občas něco uloví, kapsičkou nikdy nepohrdne. Zvažte proto své časové možnosti, abyste se kocourkovi mohli věnovat.

Pes se neptá, jestli jsou prázdniny. Vyžaduje pravidelné vycházky, společnost a důsledný výcvik. Není čistotný jako kočka a kožich si sám neumyje. Zamyslete se nad tím, zda pejskovi můžete věnovat to, co žádá.

U mazlíčka počítejte nejen s výdaji za krmivo, ale i za veterinární péči a hračky. Berte v potaz i prostorové možnosti bydlení, aby u vás chlupáč našel pohodlný domov.

3. V kolika letech už se děti postarají?

Okolo osmi až deseti let si děti uvědomují, co čtyřnohý kamarád potřebuje. Vědí, že ho nesmí trápit a vytvoří si k němu bližší vztah. Jsou samostatnější, a po škole se společně zabaví.

Vybírejte zvíře s tím, že se o něj budete starat i vy a vymyslete, kdo bude krmit a v jakou dobu, kdo ho vyvenčí, a kde bude mít druhý domov, až odjedete na dovolenou.

4. Změníte svůj rytmus, aby zvířátko zapadlo?

Zvíře je skvělým společníkem, rozvíjí emoční inteligenci, a jelikož se mu děti svěřují, zlepší i jejich sociální dovednosti. Pravidelný režim a zodpovědnost se naučí právě od něj. Psí chlupáč stmelí celou rodinu a vytáhne ji na procházky. Díky němu budete mít společné zážitky.

Dokážete ale změnit svůj rytmus, abyste mu vytvořili šťastný domov, věnovali mu dostatek času a lásky? Jste ochotní vybírat dovolenou podle toho, kam může chlupáč? Popřemýšlejte o všech možnostech, aby k vám zvířátko zapadlo.

5. Kdy je moudré počkat?

Když si nejste jistí, že se o zvíře zvládnete postarat, nechte úvahy o koupi trochu dozrát. Očekáváte miminko a do toho řešíte příchod mazlíčka? Bude lepší, když zvířátko pořídíte, až bude dítě starší a pochopí, jak se k němu chovat.

Zrovna tak vyčkejte, když děti trpí alergií. V tomto případě se poraďte s lékařem o tom, jaký mazlíček je vhodný. Pokud máte podobné pochybnosti, vydejte se místo nákupu raději do útulků a rozveselte pejsky procházkou.

6. Má zvířátko Ježíšek schovat?

Nový domov je pro mazlíčka náročným krokem, a proto byste mu ho měli ulehčit. Určitě nechce čekat někde schovaný a uvítá, když si pro něj dojedete osobně a rovnou ho s dětmi seznámíte. Často si totiž nový majitel se zvířetem padne do noty právě při prvním setkání. Dětem kromě mazlíčka uděláte radost i tím, že si ho sami vyberou.

A co takhle udělat radost dvakrát? Nakonec Vánoce nemají jen vaše ratolesti, ale také opuštěná zvířata, tak se pro ně rozjeďte i do útulků.

Ne vždy má odložený chlupáč to štěstí, že se dostane do milující společnosti. O tom však kočky z domova manželů Tauberových ani nemňouknou.

 

Chci taky komentovat