Co nepatří do kočičí misky? Budete se divit…

Jsou potraviny, které vám chutnají, ale na kočičí jídelníček rozhodně nepatří. Čtěte, čím kočku nekrmit a proč jsou tyto zakázané mňamky strašákem nejen kočičího trávení.

Čokoláda a sladké: často omílané téma

Vy si čokoládu klidně dejte, ale pro vaši kočičí kamarádku tahle pochoutka není. Čokoláda totiž obsahuje kofein, který je pro ni toxický.

Kočičímu zdraví škodí i jiné sladkosti s velkým množstvím cukru – způsobují obezitu a diabetes. Kočice navíc nerozpozná jejich sladkou chuť, takže je tato odměna naprosto zbytečná.

Psí krmivo patří do psí misky

Psí krmivo kočce nedá vyvážený poměr potřebných živin. Pár granulí jí samozřejmě nijak neublíží, ale neměly by být náhradou za ty kočičí. Krmte ji tedy výhradně kočičí baštou.

Jak je to s mlékem?

Kočka má mléko ráda a vypije ho do poslední kapky… Pak ji však mohou trápit zažívací potíže. „Mléko opravdu není tou nejvhodnější surovinou, kterou můžete kočce dopřát. Obsahuje totiž laktózu, která může způsobit průjem,“ upozorňuje specialistka na výživu.

Mléku se raději vyhněte a sáhněte spíš po kočičí baště, kterou čičina ocení a ještě jí prospěje.

„Pokud se mléka vzdát nechcete, vybírejte speciální kočičí, které je bez laktózy,“ radí výživářka Adéla Palacká.

Hrozny a rozinky dělají neplechu

Tyhle pochoutky jsou pro kočičí organismus toxické, protože mohou poškodit ledviny a někdy způsobit i smrt. „Nikdo zatím neví, co přesně v ovoci způsobuje selhání ledvin a jaké množství může být pro zvíře fatální,“ zdůrazňuje problematiku Palacká. Vínu se tak raději úplně vyhněte.

A co taková játra?

„Játra obsahují vysoké množství vitamínu A, který je rozpustný v tucích a ukládá se v organismu do zásoby. Jejich nadbytek by tak mohl kočce způsobit vážné problémy,“ říká výživářka.

Na druhou stranu jsou játra zdrojem bílkovin a minerálních látek. Kočce je tedy dopřát můžete, ale jen v omezených dávkách, ze kterých si vezme to, co potřebuje.

Cibule a kořeněné pro ni není

„Cibule obsahuje sulfidy, které mají negativní dopad na červené krvinky. To se pak snadno projeví slabostí, špatným dýcháním a někdy i smrtí,“ varuje Adéla Palacká.

Slané a kořeněné pochutiny kočce způsobují nerovnováhu minerálních látek, a proto je do její misky nedávejte.

Zbytky od oběda patří do koše

Nedělejte ze své kočičky posledního strávníka, který jídlo „dojede“ po vás.

Zbytky od oběda mohou obsahovat spoustu výše zmíněných surovin, které by narušily kočičí trávení. Jejich dlouhodobým podáváním byste celkově uškodili jejímu zdraví.

Nepodstrojujte své kočce

Máte pocit, že je vaše kočka rozmlsaná? Pak se zamyslete nad tím, zda jí nedáváte lidské jídlo častěji, než je vhodné. Ty mají specifickou chuť, kterou si zvíře oblíbí a nějaká kapsička nebo granule už mu pak nešmakují. Kočka pak sice dostává jídlo, ale nevhodné, a to je potřeba řešit.

Dnes je na trhu spousta kompletních a zdravých krmiv, které jsou nejen chutné, ale hlavně z kvalitních surovin. Vyberte pro svou kočku číslo jedna, a dopřejte jí tak atraktivní a vyvážený jídelníček.

Je rozmlsaná? Co s tím…

Jestli je vaše kočičí kámoška zvyklá na špatné stravování, neřešte to tím, že ji necháte hladovět. Ona váš záměr – umoudřit se a sníst tu novinku – nepochopí. Místo toho jí pozvolna přidávejte do stávajícího jídla správné krmivo a jeho poměr postupně zvyšujte. Časem jí pak budete sypat jen to, co do misky patří.

A co patří do kočičí misky?

„Maso je na prvním místě, protože kočka je striktní masožravec. Proto je nutné, aby se její strava skládala z dostatku živočišných proteinů, které získá právě z masa,“ radí Palacká. Vyzkoušejte např. grain free granule, které jsou pořádně masité a obsahují i bylinky a zeleninu. S touto kompletní baštou nebude vaše kočka postrádat žádné živiny.

Nepodlehněte kukuči, kterým vás při večeři hypnotizuje. Zvykejte svou kočičí přítelkyni na správné krmivo, a dopřejte jí tak to, co je pro ni nejlepší.

Komentáře

 1. Radek
  24. 8. 2019 

  Dobrý den všem chovatelům,

  článek zajímavý ale pro klasického chovatele nic co by nevěděl :-D. Osobně krmím svých 12 koček granulemi od Fitminu a jiné granule bych jim už v životě nedal!!!!! Vyzkoušel jsem jich celkem hodně od prémiových po superprémiové i klasické ze supermarketu na které běží mnoho reklam v TV. Krmím je cca asi půl roku těmito granulemi a už po 2 měsících jde sakra poznat, že dostávají co to co opravdu potřebují. Srst je nádherně lesklá, stolice krásně pevná a „bordel“ dělají neskutečný ale je to známka spokojenosti. Každému chovateli vřele doporučuji tyto produkty. A cenově jsou velmi dostupné.

  • Petr Brožek
   29. 10. 2019 

   Rakdu, jsme nadšení, že vašim kočkám Fitmin vyhovuje. Článek je určený nejen zkušeným chovatelům, jako jste vy, ale i širší chovatelské veřejnosti, tak věříme, že pro ostatní čtenáře byly informace nové. Petr, Tým Fitmin

  Reply

Chci taky komentovat