Bylo nás 6 na 6 km aneb jak Fitmin zdolal Hard dog race

Hard dog race je za námi a účastníci jsou ještě teď plní dojmů. Čím si v sobotu 15. září proběhl Fitmin tým a jaké byly podmínky na závodišti v Opatově? Mrkněte na náš článek, ve kterém dostanete i tipy na trénink od Kamily Vytlačilové, závodnice z Fitmin týmu.

Hard dog race: seznamte se

Hard dog race (HDR) není žádnou klidnou procházkou po rozkvetlé louce. Jde o náročný závod, na kterém musí pejskař se svým čtyřnohým parťákem na vodítku zdolat nejrůznější překážky. A navíc závodí s časem.

HDR se dělí na tři typy, a to podle délky tratě na smíšeném terénu:

  • HDR Junior: 2 km,
  • HDR Base: 6 km,
  • HDR Wild: 12 km.

Na závodišti najdete čistě přírodní nebo uměle vytvořené překážky. Mnoho jich je pokrytých bahnem, které zaručuje klouzání jaksepatří. Nic tu není zadarmo, a dvojice tak musí prokázat nejen fyzické a psychické schopnosti, ale i vzájemnou důvěru.

HDR: zrozen z lásky ke psům

Jeho zakladatel Andráš Púza dělal se psy už své první krůčky, a tak není divu, že se jim věnuje dodnes. Andráš byl členem týmu pracujícím se záchrannými psy a dokonce se jako psovod zúčastnil vojenské mise, během které pomáhal s hledáním výbušnin. Nyní pořádá závody po celé Evropě a na svého psa se vždy spolehne.

Důvěra mezi psem a jeho pánem je zkrátka důležitá, a motto HDR to pěkně vystihuje: „Šest nohou, dvě srdce, jedna hrdost.“

Podobně popsala závody i Kamila Vytlačilová, která běžela za Fitmin tým se svým psem Barnabášem: „Běžec musí prostě vnímat nejen sám sebe, ale i svého čtyřnohého parťáka,“ vystihla své dojmy Kamila.

Barnabáš není žádný sporťák

Přemýšleli jste někdy o účasti, ale nakonec jste to vzdali, protože nemáte natrénováno a váš pesan se na běh nehodí? Inspirujte se Kamilou Vytlačilovou, která HDR zaběhla s Barnabášem – křížencem jezevčíka.

Závodit může každý, kdo má chuť. I Kamila poprvé běžela bez předchozích zkušeností. Běžet můžete buď na čas, nebo si závody užijete po svém. Přesně tak si je zaběhl i Fitmin tým.

Fitmin tým běžel na pohodu

Fitmin tým tvořilo šest nadšenců – zaměstnanců výrobce krmiv Fitmin, z nichž většina má doma mazlíčka, se kterým tráví spoustu času, a navíc se nebojí výzev. Tým netrhal žádné rekordy, ale závody si užil podle sebe.

Petra Mencáková: nejrychlejší běžkyně

Petra je manželkou Jirky Mencáka, partnera Fitminu. Den předem se rozhodla, že se závodu také zúčastní. Běžela se svou fenkou Sárou a dlouho vévodila celkovému pořadí. O necelou půlminutu ji nakonec sesadil závodník z Polska. Petra však zůstala nejrychlejší ženou a celkově druhým nejrychlejším závodníkem!

„Hlavně nepodcenit přípravu,“ říká Kamila

Kamila pracovala hlavně na své psychické stránce, protože zkoukla pár videí z předchozích závodů a došlo jí, že v Opatově bude překonávat především sebe sama.

Její pes Barnabáš však musel projít důslednější přípravou. „Není zrovna milovník vody, proto jsem do procházek i běhů zařadila rybníčky i potůčky, a to dostatečně dopředu,“ popisuje trénink Kamila. Během závodů se pesan do vody nehrnul zrovna s nadšením, ale pro jeho majitelku bylo podstatné, aby nebyl ve stresu, tak na něj nijak netlačila. I to Barnabášovi pomohlo a nakonec všechny vodní překážky zdolal.

Čím před závody hafana krmit?

Barnabáš pravidelně běhá a nemá žádné zdravotní omezení. Kamila mu tak dopřává jen granule Fitmin Purity dog (Adult mini beef), které hafan miluje. Někdy mu je dochutí lososovým olejem a jiné vitamíny mu nedává.

Pro větší psy s pravidelnou zátěží však Fitmin doporučuje speciální kloubní výživu, která klouby zregeneruje a po dlouhodobém podávání zajistí i prevenci. A tak si s pejskem budete moct dopřávat procházky i v jeho pokročilém věku.

Bez bláta a výzev by to nešlo

„Na závody vyšlo krásné počasí, ale překážky byly horší,“ popisuje Kamila podmínky závodů. V sobotu sice nepršelo, ale o mokrou trať a pořádné bahno se hravě postarali pořadatelé, kteří trasu průběžně kropili. „Místy bylo na trati tolik bahna, že jsem měla problém udržet se na nohou,“ říká Kamila.

A co bylo největší výzvou? Pro oba to bylo velké dřevěné „Áčko“ pokryté pořádnou vrstvou bahna, které se pro ně stalo zkouškou odvahy.

Samé šestky

Zastavte se na chvíli mezi řádky a mrkněte na zajímavá čísla závodů:

  • 6 nohou: 4 tlapky, 2 chodidla,
  • 576 běžců se psy,
  • 6 km dlouhá a náročná trať s převýšením,
  • 6členný Fitmin tým včetně generálního ředitele,
  • 16 překážek.

Závod byl opravdu pestrý

„Závodní dvojice byly různorodé a časy doběhů se lišily téměř o hodinu a třičtvrtě. U některých překážek jsem byla ráda za malého psa, přeci jen je jednoduché ho kamkoliv přenést,“ vypráví o závodech Kamila.

Mezi závodníky vládla výborná nálada před závodem i po něm. I přes hojný počet psů v areálu nedošlo k potížím.

„Všechno jde, když se chce“

„Mé počáteční argumenty, že nemám na závody vhodného psa, byly jen výmluvy. Barnabáš se až do konce vrhal na překážky s nadšením,“ vzpomíná Kamila.

Nemusíte být profesionální sportovec. I rekreační běžec a milovník procházek HDR zvládne. Důležitá je totiž motivace a vzájemná důvěra s vaším pesanem.

A není nic hezčího, než se svým čtyřnohým parťákem překonat i ty nejnáročnější překážky, být si oporou a radovat se ze společného vítězství nebo pouhé účasti.

Chci taky komentovat