5 mýtů o psech z útulku

Nezvladatelný, starý, nemocný. Podobné předsudky o pejscích z útulku nás napadají běžně. Jak je to ale doopravdy? To si ukážeme na příběhu fenky Marvel, která jako „útulkový pes“ nakonec našla pravý domov.

1. Se psem z útulku je něco špatně

Proč by tam přece jinak byl? Pravda je taková, že každý pes se dostane do útulku kvůli člověku. Ať už proto, že mu páníček zemřel, „ztratil se“, neměl na něj čas, trpěl zdravotními problémy nebo se ho zkrátka zbavil.

Lidé si často myslí, že se psy z útulku něco není v pořádku.

Někteří psi dokonce nikdy žádného páníčka neměli. Narodili se na ulici. Tak jako Marvel, jejímž domovem bylo smetiště až do doby, kdy ji zachránili lidé z organizace Československý kastrační program. Tehdy si ji našla Míša Bereckeiová.

2. Pes z útulku bude nemocný

Psy z útulku si často představujeme jako špinavé, zablešené a nemocné. Ano, často nějaký zdravotní problém mají. Ten se ale většinou dá řešit. Jeho příčinou často totiž nebývá špatná tělesná konstituce jako taková, ale situace, která ji způsobila.

Když si Míša vzala Marvel, byla fenka v ubohém stavu. Měla kožního parazita, kvůli kterému jí postupně vypadávala srst. Na jejím místě zůstávaly jen strupy a opuštěné trsy chlupů. Dnes má Marvel díky péči veterináře a kvalitní stravě zase nádherný, hustý kožich.

3. Jeho povaha je nevyzpytatelná

Uvažujete o psím parťákovi z útulku, ale bojíte se, že bude nevyrovnaný? Pejsci za sebou mají nešťastné osudy, a tak není divu, že se někdy chovají ostražitě, až agresivně. Jediným důvodem je však strach. Z toho, že budete stejní jako ti lidé, kteří už jejich duši zranili.

Když jim dáte prostor, aby pochopili, že jim s vámi nic nehrozí, strach vystřídá vděčnost. Za pohlazení, pamlsek i vaši přítomnost.

Důležité je vychovávat pejska od prvního dne. Často se totiž stává, že je majiteli ubohého útuláčka líto, a tak ho ze začátku nijak neusměrňuje. To je ale velká chyba, protože pes si na to zvykne, a následná výchova mu může být proti srsti. Tak snadno odstartujete problémy v jeho chování.

4. Starého psa novým kouskům nenaučíš

I pejska, který s vámi není od štěňátka, dokážete naučit novým kouskům nebo jen návykům potřebným pro společné soužití. Jen to každému chlupáči trvá jinak dlouho. Jeden to pochopí hned, jiný potřebuje několik týdnů.

Rozhodně se vám však vyplatí pozitivní výchova – chválit a odměňovat hafana, kdykoliv se zachová správně. Pak postačí trocha vaší trpělivosti a správný návyk je na světě.

Když si Míša odvážela Marvel z útulku, seděla fenka poprvé v autě. Dnes cestuje po celém světě. Proto:

S trpělivostí i starého psa naučíte novým kouskům.

„Tři měšíce se venku lekala tak zákeřných věcí, jako je lavička, lampa nebo čivava, čtyři měsíce jsme docházely na veterinu jako do lidušky, asi po půl roce pochopila, proč po louce před ní házím ty tenisáky…“, vypráví Míša o začátcích s Marvel.

5. Když to nebude klapat, jednoduše ho vrátím

Ve většině případů není složité si pejska osvojit. To však ještě neznamená, že nejde o významný krok. Hafan zvyklý na kotec si rád zvykne na teplo vašeho domova. A nebude mu to trvat dlouho.

Pokud vám společné soužití nebude vyhovovat, vrátit ho je většinou snadné. Technicky. Ne však pro duši psa, kterého už v životě lidé zklamali. Proto si při výběru dobře rozmyslete, jaký pes se k vám hodí a jestli máte dostatek trpělivosti na jeho výchovu.

Pes z útulku jako parťák pro život

Právě Míša s Marvel jsou důkazem toho, co dokáže upřímný zájem ze strany člověka společně s potravinovými doplňky a kvalitní stravou – Míša krmí syrovým masem a na cestách vaničkami Fitmin.

Z ubohého útulkáčka, který vyrostl na smetišti, se stal výjimečný, veselý a hravý pes, který je nadšený z každé maličkosti. Ať už je jí pelíšek, plná miska nebo pouhá přítomnost jeho parťačky.

Zajímalo by vás, jak Míša s Marvel zvládají dlouhé cesty po Evropě? To zjistíte v tomto článku.

Komentáře

 1. Jaroslav
  6. 9. 2018 

  Mám již druhým rokem pejska(fenku) z útulku pro opuštěné a týrané pejsky paní Synkové z Ostravy.Před dvanácti léty jsem si vzal z toho samého útulku pejska, který měl vyražené přední zuby, špičáky zlomené a špatně srostlou přední tlapku.Byl s námi 8 let a řeknu vám neměl jsem lepšího a poslušnějšího psa.Lidi s pejskama s rodokmenem jen koukali jak ten náš Bobešek, jak jsme ho pojmenovali, poslouchá na slovo. Byl to pejsek, který miloval lidi a vždy si šel za kýmkoliv pro pohlazení, které dokonce vyžadoval tím že do každého strkal čumákem ať ho hladí.Po 7 létech když nám pejsek začal kašlat a my museli na rentgen jsme se dozvěděli ze snímků krutou pravdu, jak byl kdysi v mládí týraný.Při pohledu na rentgenové snímky u paní veterinářky mi až naběhla husí kůže.Ten náš miláček, který tak miloval pohlazení od lidí, že je stále vyhledával, měl v sobě zarostlé nastřílené diabolky ze vzduchovky.Někdo si z něj v mládí udělal terč.Měl je zarostlé ve svalech přední i zadní tlapky, v břiše a i u páteře.Napočítali jsme celkem 5 diabolek.Byli jsme nakonec rádi, že posledních 8 let života strávil u nás, i když loučení s ním bylo hodně bolestné.

  • Barbora Mikysková
   7. 9. 2018 

   Dobrý den, Jaroslave,
   velmi nás mrzí, co si váš pejsek musel prožít. Je od vás krásné, že jste se ho ujali a dopřáli mu spokojená léta života, během kterých byl Bobešek určitě šťastný.
   Konce jsou vždy bolestivé a těžké. Věříme, že čas vše vyléčí.
   Držte se.

  Reply

Chci taky komentovat