Se psem na cestách: Jak to zařídit, abyste vše zvládli na jedničku

Chystáte se na dovolenou po Evropě, ale nevíte, co na to váš pes? V příbězích Míši Bereckeiové a její Marvel uvidíte, že sdílet štěstí se svým psem jde kdekoliv na světě a při jakékoliv aktivitě. Dostanete řadu tipů, díky kterým zvládnete i tu nejnáročnější cestu.

Nerozlučná dvojka: Míša a Marvel

„S Marvel jsem se dala dohromady přes Československý kastrační program – partu dobrovolníků, která objíždí nejhorší lokality s pejsky a snaží se je zachránit,“ vypráví Míša. Když na jejich stránkách uviděla Marvel, byla to láska na první pohled, i přes zubožený stav a všechny problémy, kterými si Marvel procházela. „Na internetu jsem viděla její fotky, zavolala a za pár dní už byla Marvel doma,“ vzpomíná Míša.

S pejskem na dovolenou: Proč ne?

Jedete na dovolenou? Nemusíte vždy bookovat kotec ve psím hotelu. „Pořídit si psa je závazek a myslím si, že by měl člověk počítat s tím, že s ním bude cestovat,“ říká Míša. Samozřejmě by každý měl brát v potaz fyzičku a zkušenosti psa, a podle nich vybírat, kdy ho vzít s sebou a kdy mu zajistit hlídání.

Pro Míšu je důležité najít kompromis a brát pejska na dovolené s sebou. Marvel už s ní byla surfovat ve Francii, splitboardovat za polárním kruhem, sjela i Vltavu a vylezla na pár alpských kopců. Vše je o tom, jak si výlet naplánujete: „Ráda s Marvel trávím čas, a proto mi nevadí se občas přizpůsobit jejím potřebám,“ dodává Míša.

Pes nikdy nejel autem, co teď?

Míša má s cestováním s Marvel bohaté zkušenosti a říká: „Nejsem žádný psí trenér ani psycholog, ale osvědčilo se mi být prostě v klidu a pozitivní. Když se Marvel dělalo v autě zle, tak jsem prostě zpomalila, nebo i na chvíli zastavila a vyvětrala jí. Nemyslím si, že by se pes sám od sebe bál cestovat v autě, kdyby to neměl spojené s nějakým negativním zážitkem.“

Jak se připravit na delší cestu autem, když s ním pes nemá žádné zkušenosti? Je potřeba se patřičně vybavit. Stejně tak to udělala i Míša, když se poprvé vydala pro Marvel, a to na pět set kilometrů dlouhou pouť na Slovensko. Navíc věděla, že Marvel nikdy dřív autem nejela. Potřebovala: plachtu na celá zadní sedadla, dvě balení savých podložek a vlhčené ubrousky.

První cesta nakonec dopadla dobře a dnes je z Marvel profesionální cestovatelka.

Praktické rady pro cestování se psím kamarádem

Pejskař by měl svému parťákovi zajistit veškeré vybavení a zázemí, aby byl při jízdě autem v bezpečí.

K tomu budete potřebovat:

  • vhodné místo (zavazadlový prostor oddělený měkkou sítí),
  • pásy pro psa,
  • bezpečnostní popruh, který vyjde zhruba na 150 Kč.

S takovým vybavením se vyhnete nebezpečným situacím, jako je balancování pejska na zadním sedadle při rychlé jízdě nebo strkání čumáku k řadicí páce.

Pes v autě musí být v pohodě

Vedle základního vybavení, které zajistí bezpečí mazlíka, je potřeba, aby měl k dispozici něco na hraní a kvalitní stravu. Jak ji vyřešila na cestách Míša? „Doma barfuju, ale to je na cestování nepoužitelné, tak jsem hledala alternativu. Po několika neúspěšných pokusech doprovázených zažívacími potížemi jsem našla vaničky Fitmin, které mají velkou výhodu v tom, že se mohou rozmíchat s vodou a pes se tak před cestou i během ní zavodní,“ popisuje Míša.

Míša Fitmin vaničky na cestách kombinuje s pamlsky Snax, které jsou čistě přírodní, vyráběné ručně a mají funkční podání. Jdou jednoduše nalámat, nejsou mastné a obsahují až 85 % masa. „Při dlouhých cestách znuděnému psovi kousací pamlsky alespoň trochu zkrátí čas a na túře jsou dobrým rozptýlením a motivací,“ dodává Míša.

Nezapomeňte na vodu

Přibalte do auta misku a láhev s čerstvou vodou, která bude psovi v případě potřeby k dispozici. Kolik vody by měl pes vypít a jak mu zajistit pravidelný přísun tekutin? To se dozvíte v našem článku.

Čeká vás cesta na sever nebo náročný výšlap?

Jak vybavit pejska do mrazu a sněhu? Je dobré zvážit samotnou výbavu psa – jaký má kožich, jak zimu snáší a je zvyklý se pohybovat venku? Pokud máte krátkosrsté plemeno, pořiďte mu obleček. K povinné zimní výbavě patří krém na packy a nebo rovnou psí botičky.

A co řekne pes na náročnější dovolenou, cesty do hor nebo za sportem? Nejlepší je začít společně trénovat co nejdříve – brát psího parťáka na delší procházky a zajistit mu kvalitní stravu pro větší energetický výdej – např. Fitmin Medium Performance.

Jde skloubit cestování a zábavu pejska ještě více? To se dozvíte na stránkách Fitminu, které pro vás chystáme.

Úvodní foto je od autora: Vitek Ludvik Photography

Chci taky komentovat