Veterinářka radí: Jak dát kočce první pomoc

Víte, jak předcházet letním nástrahám, které číhají na vaši kočku? Co dělat v případě tonutí či uštknutí a které kroky první pomoci byste měli znát? Čtěte rady veterinářky, ať vaše kočka dostane tu nejlepší možnou péči.

I kočce hrozí přehřátí

Kočky jsou na přehřátí náchylné hlavně v letních měsících. „Obecně platí, že pro teplokrevné živočichy je přehřátí stejně nebezpečné jako pro člověka,“ upozorňuje veterinářka Alena Truhlářová.

Kočky jsou na teplo extrémně citlivé, protože nemají buď žádné, nebo jen málopočetné potní žlázy – najdete je na packách. K přehřátí pak snadno dojde jak v uzavřených, tak otevřených prostorách.

Přehřátá kočka se pozná podle…

Kočka dá v létě místo vyhřívání se na parapetu přednost stínu pod keřem. Když ji tedy zapomenete například zavřenou v rozpáleném autě, nastává problém okamžitě.

Přehřátou kočku poznáte podle neklidu a později apatie. V další fázi má zrychlený tep nebo překrvené sliznice – rudé spojivky, výrazně červené dásně. Na přehřátí upozorní i rychlejší dýchání s otevřenou tlamičkou. V pozdějším stadiu má kočka průjem, zvrací a upadá do bezvědomí.

Kam nemůže majitel, tam musí veterinář

Jakmile si všimnete příznaků, jednejte. Veterinářka radí, jak přehřáté kočce před cestou na veterinu pomoct:

  • přeneste kočku do chladné místnosti,
  • chlaďte ji ručníkem navlhčeným vodou,
  • opláchněte jí uši, bradu, břicho a hlavně packy,
  • tlapky dejte do kelímku s vodou,
  • pokud je při vědomí, dejte jí napít vody ze stříkačky,
  • pokud zvládnete, změřte rektální teplotu a chlazení ukončete při teplotě 38°C.

Bezpečná cesta na veterinu

„Pokud je kočka klidná, dejte ji do krabice a opatrujte na klíně,“ radí veterinářka. Ve vaší blízkosti se bude cítit lépe a bezpečně.

Je kočička dezorientovaná? Pak ji dejte do přepravky, která nebude po autě putovat. Jestliže máte rozpálené auto, zabalte kočku do vlhkého ručníku.

A na co při cestě nezapomínat?

Zacházejte s kočičkou co nejšetrněji, vždy myslete na to, že v opačném případě ji může jakákoliv manipulace zraňovat. Navíc vás může podrápat, protože se cítí v ohrožení.

Jde přehřátí předejít?

Prvním krokem je pravidelná péče o srst. Máte doma dlouhosrstou číču? Pak ji vyčesávejte klidně jednou denně. Provětráte jí kožíšek a usnadníte regeneraci pokožky, která musí dýchat. S vyčesanou srstí kočka zmákne léto levou zadní. A pokud je rajónem vaší mícy zahrada, ujistěte se, že na ní má i schovky, kde je stín.

Přehřátí není jedinou nástrahou

Za veterinářkou se v létě vydávají majitelé koček, které mají tržné rány nebo abscesy z výletů a procházek. A kdo má doma zahradu s bazénem, řeší i možné tonutí. Někdy se objeví i případy, kdy kočku uštkla zmije.

Dráždila hada bosou tlapkou

Kočky jsou zvídavé, a tak se není čemu divit, že některou z nich uštkne had. Po incidentu hraje roli čas – nejprve byste měli jemně zaškrtit poraněnou končetinu a následně na ni přiložit studený obklad, který zpomalí krevní oběh.

Dále veterinářka radí, abyste kočku položili do přenosky, kde bude v klidu, a urychleně ji převezli na veterinu. „K ošetření by nemělo dojít později než po dvou hodinách,“ upozorňuje Truhlářová.

Tak dlouho se k vodě chodí, až do ní kočka spadne

Vylovili jste kočku z bazénu a nevíte si rady? Podle paní veterinářky byste ji měli dát urychleně do vodorovné polohy hlavou dolů. „Začněte s hlavou opatrně hýbat, aby kočce vytekla voda z dýchacích cest,“ popisuje první pomoc Alena Truhlářová a dodává, že pokud kočka nedýchá a nemá puls, je potřeba přejít na srdeční masáž. Poté neváhejte a vyrazte na veterinu.

Srdeční masáž: krok za krokem

Zdá se vám to jako nadlidský úkol? Tady je jednoduchý postup:

  • Nejprve kočku položte na pevnou podložku.
  • Ujistěte se, že leží na boku a najděte puls – vnitřní strana stehna nebo oblast hrudníku.
  • Poté stlačujte hrudník, a to z boku – 120× za minutu.
  • Nikdy na kočku netlačte, postupujte velmi jemně.

Necítí se vaše kočka ve svém kožichu? Věnujte jí pozornost, ona si to zapamatuje a stane se s vámi tou nejšťastnější kočkou pod sluncem.

Chci taky komentovat