7 faktů o kočičím chování, které vás možná překvapí

Jednou si spokojeně vrní, jindy zase nevlídně mrská ocasem. Prostě kočka. Víte, co od té své můžete čekat a jak si vyložit její chování?

1. I kočky mají charakter

Kočičí osobnost je velmi podobná té lidské. I v jejím světě najdete 5 rysů, které její charakter formují nejčastěji:

  • spontánnost,
  • dominance,
  • extraverze,
  • přívětivost,
  • podrážděnost.

    Víte, jaké vlastnosti převažují u vaší číči? Jestli ne, stojí před vámi výzva: Pozorujte její reakce a rozklíčujte osobnost, která vyhřívá váš klín. Jaká specialita v chování je typická pro vaši kočku? Podělte se o to s námi v komentářích. 😊

2. Dominance roste s věkem

Zjistilo se, že dominantnější jsou hlavně starší kočky. Proč? Jsou zkrátka zkušenější, a své potřeby si pak prosazují lépe než jejich mladší kolegyně.

Takže se snadno může stát, že zatímco je vaše kočička za mlada hadrovým panáčkem, v podzimu života si už svou ladnou chůzi řídit nenechá. Ani za pamlsek.

3. Kočka vycítí náš stres

Číča dokáže zklidnit hyperaktivní děti i pacienty, kteří prožívají stres. Ty smutné zase rozveselí. Zkrátka vycítí, že nejsou v pořádku, a předá jim energii, kterou zrovna potřebují.

4. Co to znamená, když kočka vrní?

Obecně platí názor, že je to jakýsi druh kočičí komunikace, při které dává najevo své zdraví a spokojenost. Pokud do vás ještě zatíná drápky, je na vrcholu blaha. A vy byste měli být taky.

5. Když zatíná drápky, tak…

…nám lidem to není zrovna po chuti. Ona tím však dává najevo, že se cítí v bezpečí. Tento rituál si totiž pamatuje od svých kotěcích let. Tehdy zatínala drápky do své matky při kojení.

Takže když se zasekne do gauče, polštáře nebo vaší nohy, dává tím najevo, že právě váš domov je i tím jejím.

6. Kočku „můžete“ cvičit do 4 měsíců věku

Kočkovitá šelma je tvrdohlavá a pokud si usmyslí, že se bude dívat půl večera do zdi, nic s ní nehne. Ovšem když s výchovou začnete do čtyř měsíců, můžete chování své kočičandy alespoň usměrňovat.

V tomto věku se totiž nejlépe učí, nebojí se cizích lidí a zbytečně se nestresuje. Počítejte ale s tím, že typickou kočičí náladovost nejspíš neukočírujete.

7. Pokaždé se nechce kočkovat

Rádi byste ji přes den vyřádili tak, aby za vámi v noci nechodila laškovat? Do hry se obrňte trpělivostí. Ne každá číča si s vámi totiž bude hrát jako pes. Naopak, v té nejakčnější chvíli si klidně sedne a pustí se do veledůležité hygieny.

Kočičí osobnost je nevyzpytatelná a její lásku si člověk často musí zasloužit. Když ji však získáte, vaše návraty domů se stanou veselejšími.

A jak je to s kočkou u dětí? Přečtěte si tento článek.

Chci taky komentovat