Denisa Grimová: Westernová královna a nová partnerka Fitminu

Souznění s koněm, jeho respekt a ladné pohyby při jízdě… To všechno Denisa Grimová má a ještě na koni vypadá jako královna. Seznamte se s novou partnerkou Fitminu a jejími disciplínami westernového ježdění.

Co je westernové ježdění?

Většina lidí si pod pojmem westernové ježdění představí jen divokou jízdu na koni nebo jedoucího kovboje, který svírá otěže, a ještě stíhá nahánět dobytek. Tady má však westernové ježdění jako moderní sport pouze své kořeny.

Disciplína jako taková vznikla především z obratnosti jezdců na koních. Byli to ti, kteří řádili na amerických rančích. Často mezi sebou soutěžili o toho nejobratnějšího a nejrychlejšího kovboje. Dnes se westernové jízdy konají v aréně před diváky a své příznivce mají po celém světě.

Je to sport

Z volného a divokého ježdění přírodou se postupem času stala disciplína, která má svá přesná pravidla. Zároveň obsahuje i několik kategorií, jimiž se jezdci profilují:

  • D: veřejný trénink,
  • C: vstupní soutěže pro začínající jezdce a koně,
  • B: regionální soutěže s kvalifikací na mistrovství republiky,
  • A: národní a mezinárodní soutěže,
  • Mistrovství dospělých a Mistrovství mládeže.

Ve westernovém ježdění jde o vedení koně, kde se hodnotí krok, klus, prodloužený klus nebo couvání. Vedle toho ale také cval, prodloužený cval a např. obraty.

Vždy se klade důraz na dokonalé předvedení, správnou pozici těla jezdce a přesnost. Ladné pohyby a souznění s koněm jsou samozřejmostí. Všechno je to show a ukázka pro rozhodčí a nadšené diváky.

Kdo je Denisa Grimová?

Sama se popsala velmi skromně: „Jsem úplně obyčejná holka jako každá jiná, která sbírá zkušenosti a snaží se zdokonalovat v tom, co ji baví,“ usmívá se Denisa. V našich očích je to navíc perfektní jezdec, který svého koně dokáže vést tak, že se divákům na westernových závodech tají dech.

Pod záštitou Western riding clubu České republiky se věnuje All aroundovému ježdění a mezi její disciplíny patří:

  • Showmanship At Halter,
  • Western Horsemanship,
  • Western Pleasure,
  • Trail,
  • Hunter Under Saddle,
  • Hunt Seat Equitation.

Do budoucna se chce věnovat hlavně koním. Kdyby měla možnost, ráda by své zkušenosti předávala ostatním jezdcům, které chce časem oslovovat.

All aroundové ježdění, to je její…

„All aroundové disciplíny jsou především o přesnosti a korektnosti,“ vysvětluje podstatu sportu Denisa. Ve všech disciplínách se klade důraz na předvedení koně, a to co nejlépe.

A jaké je ideální plemeno pro All around podle Denisy? Jsou to jednoznačně americká plemena – Paint horse, Quarter horse nebo Appaloosa. Jedná se totiž o koně šlechtěné pro kvalitní chov.

Mistryně ČR mládeže

Denisa začala jezdit už v jedenácti letech, a to v anglickém stylu, po kterém přesedlala na westernové ježdění. Když jí bylo dvanáct, dostala první klisnu Vendy, kterou si vybírala podle povahy a vhodnosti pro začáteční rekreaci. „Jediným přáním bylo, aby byl koník strakatý, a to se mi splnilo,“ směje se Denisa.

Postupně se s Vendy zlepšovala, v roce 2014 dostala westernovou licenci WRC a pak se zúčastnila Mistrovství ČR mládeže, kde získala první tituly.

S Vendy:

  • Titul 2. vícemista ČR Hunter Under Saddle 2016,
  • Titul mistra ČR Hunter Under Saddle 2017,
  • Titul 2. vícemistra ČR Hunt Seat Equitation 2017.

 

S TT Moondance:

  • Titul mistra ČR Hunt Seat Equitation 2018,
  • Titul vícemistra ČR Hunter Under Saddle 2018.

Letošní rok bude náročnější, protože jejího prvního koně Vendy nahradil TT Moondance, se kterým Denisa začíná trénovat od začátku. Už s ním sice vybojovala titul mistra, ale tím sezóna nekončí. Teď v říjnu se chystají na Mistrovství Evropy Appaloos a my jim držíme palce!

Westernové úspěchy

Každá asociace má jiné mety a Denisa pod Western Riding Club (WRC) dosáhla té nejvyšší – vítězství na MR.

Jednou by se však chtěla podívat do ciziny a závodit se zahraničními jezdci. „Ta atmosféra tam musí být úžasná,“ říká Denisa.

Tréninky jsou náročné…

Jak správně Denisa říká: „Člověk se učí a sbírá nové zkušenosti celý život.“ Jejím snem bylo vždy ježdění a péče o koně.

Trénování je pro ni velmi náročné, protože nemá svého stálého trenéra. Snaží se tak jezdit na semináře a kliniky v okolí.

Většinou se ke koním dostane stejně pozdě, protože má dost povinností do školy. I přesto je Denisa mistryní a vděčí za to nejen své píli, ale i zkušenostem.

„Je to úžasný pocit, docválat si pro šerpu a pohár.“

Nejsilnějším zážitkem byl pro Denisu titul mistra ČR. Kůň je pro ni zkrátka přítelem, který povzbudí ve všech situacích, i když neumí mluvit.

Komentáře

  1. Zdenek Štěpán
    23. 10. 2018 

    Zdá se, že jste při Mistrovství Evropy Appaloos drželi palce ze všech sil, protože výsledky jsou nad očekávání dobré. Doufám, že Vás paní Grimová o nich bude informovat.

Chci taky komentovat