Psi a letadlo? Pozor na rozkousanou přepravku

Poletíte v létě na dovolenou, ale mazlíka babičce svěřit nehodláte? Partner Fitminu Jiří Mencák a jeho smečka mají s létáním bohaté zkušenosti, takže se s námi v rozhovoru podělil o pár tipů. Jaká je cesta se psy do zahraničí?

Jirko, se psy už jste na závody párkrát letěl. Co všechno je potřeba zařídit?

Je důležité u letecké společnosti zjistit, kolik psů jsou schopni na jeden konkrétní let přepravit a jaké jsou podmínky a požadavky v cílové destinaci. Dále je nutné mít v pořádku psí pas a všechna potřebná očkování. Pokud máte psů víc, zajistěte si veterinární potvrzení.

Naposledy jste se smečkou letěli na mistrovství světa do Kanady, jak to probíhalo?

V tomto případě to na formuláře a požadavky nebylo nijak náročné. Co bylo ale potřeba oproti jiným závodům, byly letecké přepravní boxy s danými parametry na velikost psa.

V boxech psi cestovali přímo s vámi?

Psi v boxu odjeli na vozíku do zavazadlových prostor, takže jsme je po celou dobu neviděli. Samotný let trval zhruba osm hodin, jeden a půl hodiny před odletem jsme psy odbavili a stejnou dobu trvalo, než se k nám vrátili po příletu. Takže dvanáct hodin. A to pro mě byl velmi zvláštní pocit.

Pro vás tedy nezvyk, a co pro psy?

Pro ně je létání určitě stres. Před odletem je potřeba je na něj připravit. Dávali jsme je do přepravních boxů už doma, aby si na pobyt v nich zvykli a nebylo to pro ně nic nového a stresujícího. A to se nakonec vyplatilo.

Jak cestu snášeli?

Nevěděli jsme, jestli psům v letadle nebude zima, a tak jsme zvažovali oblečky. Nakonec jsme zjistili, že v zavazadlovém prostoru by mělo být 18 °C. Je pravda, že při příletu byli psi celkem zadýchaní, a ačkoliv jsme jim dali trochu vody do misky v boxu, byli dost žízniví.

Co čekání v letištních halách, dá se to zvládnout?

V Amsterdamu jsme s pesany chodili po hale na vodítku, což v Torontu bylo zakázané a do boxů jsme je museli umístit už před vstupem. Letištní haly obecně moc na přepravu početné psí smečky uzpůsobené nejsou, je tam teplo, a to psům nevyhovuje.

Cestování bez nesnází není cestování. Stalo se vám něco, co jste nečekali?

Při cestě z Toronta nám jeden pes před příjezdem na letiště přepravní bednu zdemoloval, rozlousknul ji jak ořech. Koupili jsme v obchoďáku novou a celou dobu před odletem jsme pak sledovali letištní rampu, jestli po ní nebude pobíhat náš pes. Naštěstí se nic takového nestalo.

Jsou věci, které dopředu neodhadneme. Co ale můžeme ovlivnit sami?

Létání se psem není jednoduché, ale když se na něj dobře připravíte a dopředu si zjistíte podmínky letecké společnosti a země, do které máte namířeno, máte napůl vyhráno. Tím spíš vás minou veškeré větší komplikace a zbytečný stres.

 

Přečtěte si více o tom, jak letět se psem na dovolenou, a přitom nenaletět.

Chci taky komentovat