Jak se starat o psa, když je jaro ještě daleko? Začněte od misky

Naše čtyřnohé miláčky sice na rozdíl od nás před zimou chrání srst, ale i tak bychom jim měli v zimě věnovat speciální péči. Kde začít a jak upravit jejich stravovací režim, aby v chladném počasí nestrádali?

Venkovní psi mají přednost

Pokud s námi nebydlí „gaučák“, ale opravdový hlídač, kterého máme v boudě na zahradě, měli bychom být ostražití dvojnásob. Bytoví psi tolik změn oproti běžnému režimu potřebovat nebudou – až na vycházky a venčení tráví čas v teple, takže si většinou vystačí s krmivem, které jsou zvyklí dostávat během roku.

Miska na vodu musí zůstat plná

U venkovních psů bychom měli v první řadě mít vždycky přehled o tom, jestli mají v misce dost vody. To samozřejmě platí pro všechna roční období, jen v zimě hrozí, že žíznivý pes začne olizovat led nebo jíst sníh. To by mu mohlo přivodit dokonce i zánět žaludku. Takže pamatujte – když dojde voda, okamžitě dolít (nejlépe vlažnou), a průběžně kontrolovat, jestli není zamrzlá.

Tip od výživářky

Sami víte, jak poctivý horký vývar dokáže člověka zahřát. A nejen jeho. Výživářská specialistka značky Fitmin Adéla Palacká ho doporučuje v zimních obdobích zařadit též do psího jídelníčku. „Čtyřnohým chlupáčům žijícím venku můžete v zimě přilepšit masovým vývarem, stačí ho přidat do krmení.“ Pes se tak nejen zahřeje, ale i do samotného krmiva se díky voňavému vývaru pustí s o to větší chutí.

V mrazech žádné diety

Dostatek energie v krmivu je v zimě obzvlášť důležitý. Na to, aby se psi zahřáli, využívají víc energie než kdykoli jindy během roku, proto je potřeba její příjem psovi navýšit. V případě nedostatku energie by mohl pes začít hubnout, jeho srst by mohla ztratit lesk a celkově by se zhoršila jeho kondice a snížila aktivita.

Jak tomu tedy předejít? Existují dva způsoby: buď navýšíme dávku krmiva, nebo přejdeme na takové, které má vyšší energetickou hodnotu.

Přimíchejte do krmiva doplněk lososového oleje – je nejen kalorický, ale obsahuje i spoustu kvalitních omega 3 mastných kyselin. Ty pomůžou ke zdravé a lesklé srsti. A dobrý kožich je v zimě vždy potřeba!

Psí zdraví vitamíny rádo

Pokud chceme ohledně našeho mazlíka mít opravdový klid na duši, můžeme zařadit doplňkové krmivo. Výživové doplňky na posílení imunity obsahují přírodní selen, B komplex či látky podporující činnost bílých krvinek, takže zvyšují i přirozenou obranyschopnost organismu našeho čtyřnohého kamaráda.

Ať nemusíte k doktorovi

Venkovní psi by měli bydlet v zateplené boudě, ti domácí by zase měli na procházky dostávat teplé oblečky, zvlášť pokud jsou krátkosrstí a menšího vzrůstu. Tak totiž prožijí zimu v pohodě, a riziko, že se při venčení nachladí, je o hodně menší. Z obyčejného prochladnutí se může vyvinout i psí rýma nebo kašel. A válet se se svým psím miláčkem ve sněhu je přeci o hodně příjemnější než shánět veterináře.

Smečka Jirky Mencáka zimu zvládá skvěle. Tahají saně i v mrazech a vyhrávají jeden závod za druhým, těm ve stravě nic nechybí.

 

 

 

 

 

 

Chci taky komentovat