Koně ze Světlé Hory – dostihy

Jaká cesta čeká malé hříbě, než se stane dobrým dostihovým koněm, o tom nám vyprávěl jeden z nejúspěšnějších českých trenérů MVDr. Čestmír Olehla, který má na kontě bezmála 500 vítězství.

Historie prvních dostihů, jak je známe dnes, sahá na počátek 18. století, kdy v roce 1711 bylo vybudováno první dostihové závodiště v anglickém Ascotu. V roce 1752 vzniká v Anglii Jockey Club, který vypracoval dostihový řád a začal řídit dostihové dění. Tento model pak přebírají státy po celém světě.

V „rovinových dostizích“ se utkávají koně na různé vzdálenosti, se zatížením podle věku nebo v handicapech. Na trati „překážkových dostihů“ již koně překonávají různé překážky. Podle typu rozeznáváme tzv. „steeplechase“, kde jsou na travnaté dráze proutěné překážky nebo živé ploty, jejichž odskok a doskok jsou ve stejné úrovni. Trať dostihů „steeplechase cross country“ má travnatý, písčitý nebo zoraný povrch závodiště, překážky jsou rozmanité a některé z nich musí mít odskok a doskok v různých úrovních. Posledním typem překážkových dostihů jsou „dostihy přes proutěné překážky”. Dráha těchto dostihů je travnatá a jak již název napovídá, vyskytují se na ní pouze proutěné překážky.

Samostatným typem dostihů jsou dostihy „klusácké“. Jezdci sedí buď v sulkách (jednoduchých vozících) nebo i v sedle a kůň musí běžet pouze klusem.

Podle hmotnosti se cvalové dostihy dělí na „ceny“, při kterých je koním přidělena nesená váha, jež zohledňuje pohlaví, věk a získaná umístění či dotace, a na „handicap“, při němž zatížení koním stanovuje „handicaper“. Cílem handicapu je dát všem koním v dostihu stejnou šanci na vítězství, proto nejlepší koně jsou zatížení nejvyšší hmotností.

Čestmír Olehla sbírá největší úspěchy nad překážkami. Přiznává, že jsou mu bližší než roviny. Při přípravě koně do překážek může správně zvolený trénink a taktika vedení v samotném dostihu více ovlivnit celkový výsledek, a to je to, co Čestmíru Olehlovi vyhovuje. Koně mají tréninkové plány rozvrženy tak, aby pracovali na rychlosti, síle, vytrvalosti a skokových schopnostech. Nemalý důraz se klade i na rozvoj chuti bojovat a předběhnout ostatní. Pro kvalitní přípravu koní jsou nepostradatelní dobří pracovní jezdci. Toho si je trenér Olehla dobře vědom, a tak v dostihovém centru panuje přátelská, rodinná atmosféra.

Veškerá příprava koně do dostihu a dostih samotný jsou pro koně fyzickou i psychickou zátěží. Proto je třeba dbát na to, aby koně měli dostatek energie i bílkoviny, aby byl zabezpečen dostatečný přísun všech minerálů a vitamínů, které zaručí maximální připravenost organismu se s touto zátěží dobře vyrovnat. Čestmír Olehla používá krmivo Opti a Energy od Fitminu od samého začátku, kdy se objevilo na trhu. Především proto, že je jedinečné svým obsahem energie a dostatkem bílkovin, takže lze velmi dobře vybalancovat potřebu jak pro mladé, tak i pro starší dospělé koně.

Později přišlo na trh krmivo Complete s obsahem vitamínů, které ve stáji používají jako doplněk k ovsi při ranním krmení. Pro koně se specifickými potřebami používají granule Racing. V poledne připravují koním mash, ve kterém je obsažen Extrudovaný len, Reformer a Elektrolyt. Trenér Olehla dlouhá léta používá od Fitminu sedm druhů krmiv, a jak říká, je spokojen nejen on, ale především sami koně.

Láska, citlivý individuální přístup k tréninku, mnohaleté zkušenosti, to jsou všechno věci, které mohou udělat z člověka špičkového trenéra, ke kterým  MVDr. Čestmír Olehla patří. Jak sám cituje Dicka Francise: „Koně, to není povolání, to je způsob života, který mám rád.“

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Fitmin Opti
Fitmin Energy
Fitmin Racing
Fitmin Elektrolyt

Chci taky komentovat