Přes překážky – agility

Aneta Grygarová se věnuje agility již od útlého dětství. Pod vedením svého trenéra a tatínka, A. Grygara, dosáhla velmi brzy v tomto populárním psím sportu vynikajících výsledků. 

Agility vzniklo na konci 70. let a díky své pestrosti a dynamice si velmi brzy našlo spoustu příznivců. Dnes patří mezi nejpopulárnější psí sporty vůbec. Může se mu věnovat v podstatě každý. Psovod musí překonat se svým psem trať s překážkami v přesně daném pořadí, v co nejkratším časovém limitu a bez chyb. V agility se můžeme setkat se 3 druhy překážek.

  • 1. překážky skokové: skok vysoký, daleký, zeď, proskokový kruh a viadukt
  • 2. překážky zónové: kladina, áčko, houpačka a stůl
  • 3. probíhací: tunel a slalom

Aby vše bylo co nejvíce spravedlivé, jsou psi rozděleni do skupin, a to dle kohoutkové výšky. Jsou tedy 3 kategorie: Small – do 34.99 cm, Medium – 35–42.99 cm a Large nad 43 cm. Každá kategorie má pak svou výšku překážek.

Agility je sport bezkontaktní. Pes běhá na trati bez obojku a psovod navádí svého čtyřnohého svěřence na překážky pouze svým pohybem, který musí pes velmi dobře znát a rozumět mu. Na výsledek závodů nemá vliv pouze rychlost, s jakou tým parkur zdolá, ale také bezchybnost běhu. Proto je velmi důležité, aby pes byl rychlý, zároveň však ovladatelný, měl chuť běžet a byl na svého člověka navázán. A právě pro tyto vlastnosti si Aneta vybrala plemeno border collie. Nyní má 4 aktivní psy, se kterými se plně věnuje tomuto krásnému, dynamickému sportu.

Její psi musí být pochopitelně ve výborné kondici, aby mohli podat na trati ten nejlepší výkon, dokázali se plně soustředit na povely a následně je s rychlostí a přesností plnit. Proto Aneta zvolila jako základ krmivo Fitmin Medium Performance. Ten díky svému složení poskytuje dostatek energie nejen pro svalovou, ale zároveň i mozkovou činnost. Zvýšenou pozornost také věnuje kloubnímu a pohybovému aparátu, který je při skocích a otočkách namáhán, a tak přidává výživový doplněk Fitmin Klouby.

V agility nejde pouze o rychlost, což by se mohlo na první pohled zdát, důležitá je dokonalá rovnováha mezi drivem a kontrolou psa. Proto je také nutné psa správně motivovat a odměňovat. Kromě různých hraček, tahadel a míčků jsou nepostradatelné i pamlsky. Aneta je velmi spokojená s poloměkkou přírodní masovou pochoutkou – Fitmin For Life Well done Chicken a Duck Jerky. Jsou velmi chutné a nedrolí se.

Spojení dynamiky a vzájemné souhry člověka se psem je to, co na agility Anetě nejvíc vyhovuje. Pro Anetu jsou její psi především čtyřnozí přátelé a jejich vzájemné propojení je patrné již na první pohled. Tráví s nimi velmi mnoho času, a to nejen na trénincích a závodech, ale také ve volných chvílích. Život se psy je pro Anetu její filozofií. A jak sama říká: „Mám psy, protože je potřebuji k sobě, protože jsou to kousky mě samotné. Vyvolávají na mé tváři úsměv a já se je na oplátku snažím vždy udělat šťastnými“.

Uložit

Uložit

Fimin Medium Performance
Fitmin Klouby

Chci taky komentovat