Jiří Jirsa je jedním z průkopníků distančních dostihů u nás. Zprvu byl aktivním jezdcem, později se začal věnovat trenérské činnosti a do sedla se vyhoupla jeho životní partnerka Magdalena Prikrylová.
Moderní historie tohoto náročného jezdeckého sportu se začala psát v USA, kde v roce 1955 odstartoval první ročník Tevis Cupu. Endurance se postupně rozšířilo do Austrálie a o dekádu později i do Evropy. Uznávanou jezdeckou disciplínou se však stalo až v roce 1982. Díky Jiřími Jirsovi se v roce 1985 konal první distanční dostih v Československu. Závod měřil 25 km a byl prvním svého druhu ve střední Evropě.
Endurance je vytrvalostní disciplína, která prověří schopnosti, výdrž a fyzickou kondici koně na trati. Trať je náročná nejen svou délkou, ale i klimatickými podmínkami a terénem. Jezdec dostane před začátkem závodu mapu, podle které musí správně a efektivně koně provést celou tratí. Velmi důležité je také zvolit optimální tempo, jen tak má dvojice šanci na úspěšné zvládnutí. Distanční dostihy mohou být jednodenní i vícedenní. Dostihy se pak dělí do jednotlivých výkonnostních tříd od „Z“, kdy je trať dlouhá 30–54 km, až po „T“, kdy délka trati je 140 km. Toto rozdělení se týká národních soutěží. Ty mezinárodní jsou také rozděleny do 4 kategorií a označují se počtem hvězdiček. 1* je trať o délce 80–119 km, pro poslední 4* je délka délka trati min. 160 km.
Každý závod se skládá z jednotlivých kol, která jsou v rozmezí 20–40 km. Po každém kole následuje pauza, ve které je provedena veterinární prohlídka. O dobrý zdravotní stav a pohodu koně se tak kromě jezdce stará i veterinární komise, sbor rozhodčích, stewardi, vedoucí ekipy, týmový veterinář a členové servisního týmu. Při sebemenším náznaku nepohody se kůň z dostihu vyřazuje. Není tedy divu, že v závislosti na obtížnosti závodů dokončí pouze 30–50 % koní.
Pro vytrvalostní dostihy jsou vhodná arabská plemena koní. Jiří Jirsa sedlá koně ze svého chovu Shagya arab. A jak sám říká, plemeno Shagya arab se vyznačuje všemi vlastnostmi araba, ale předčí ho kvalitnější kostrou, substancí a větší tvrdostí, jeho chody jsou prostorné a pružné.
Alfou i omegou úspěchu v tomto extrémně náročném jezdeckém sportu je ovšem skvělá příprava koně i jezdce. Koně trénují od ledna, kdy začíná příprava na závodní sezónu. Pod sedlo se dostávají závodní koně zhruba 5x týdně a tréninky se podřizují aktuální formě. Trenér i jezdec pečlivě koně při tréninku pozorují, měří tepovou frekvenci a sledují jeho výkony. Tréninky pak plánují tak, aby vrcholná forma koně přišla právě na dostih.
Dokonalá koordinace takového tréninkového plánu a jeho následné zúročení v extrémní výkon koně v závodu, to vše je nemyslitelné bez pečlivě vybrané a neustále monitorované výživové kondice zvířete. Produkty Fitmin tyto nároky splňují, a proto si je Jiří Jirsa vybral. Z řady extrudovaných krmiv je to Fitmin Horse Opti, Energy a extrudovaný len. Z řady granulovaných krmiv Fitmin Horse Hobby, Racing, Reformer a Training. Krmiva dávkuje dle aktuální zátěže a kondice koní. Samozřejmě se neobejde ani bez výživových doplňků Fitmin Horse Benefit, Herbs Bronchial, Macro CA a Multi G.
Odpradávna lidé na celém světě využívali koně zejména k vlastní přepravě na dlouhé vzdálenosti v nejrůznějších klimatických podmínkách. Pro člověka byl kůň nedílnou součástí života a v některých částech světa se bez koní lidé neobejdou dodnes. Distanční dostihy jsou svým charakterem nejbližší původnímu způsobu využití koní lidmi. Překonávání překážek, nástrah terénu, rozmarů počasí a zdolaná dálka na hřbetě čtyřnohého parťáka je to, co na tomto sportu Jiří Jirsa s Magdou Přikrylovou milují. Práce s jejich koňmi se jim stala nádhernou životní náplní.