Síla spřežení – mushing

Mushing vyžaduje bezchybnou souhru člověka se psem. Silné pouto ale nevzniká jen při sportu, a to Jiří Mencák dobře ví. Psi ho doprovází neustále, při práci i každodenních aktivitách.

Mushing znamená sportovní využití síly psa v tahu. Jeho kolébkou je Aljaška, kde je rozšířeným a doslova národním sportem. Mushing má mnoho kategorií, z nichž u nás nejznámějším je patrně klasické spřežení se saněmi nebo károu. Právě kára je pro trénink v období, kdy není sníh, nepostradatelná. Stále více oblíbený je také canicross a skijöring, který se pomalu dostává i mezi „běžné kynology“.

Mushingu se Jiří Mencák začal věnovat před 4 roky a závodí především v kategorii spřežení se čtyřmi psy. Jedná se o rychlostní závody (sprint) psího spřežení na cca 12 kilometrové trati, kde psi dosahují průměrné rychlosti až přes 30 km/hod. Pro tento sport si zvolil plemeno evropského saňového psa a za relativně krátkou dobu dosáhl úctyhodných výsledků, z nichž nejlepšími jsou v kategorii spřežení se čtyřmi psy 1. místo na MR 2013 a 5. místo v podzimní části sezóny na MS v Itálii. Momentálně trénuje 6 závodních psů a stará se o 3 další, kteří jsou už v zaslouženém sportovním důchodu.

Pořádání závodů v mushingu je závislé hlavně na počasí, především na bohatých sněhových podmínkách, kterých u nás v posledních letech nebývá mnoho. V ideálním případě se za sezónu účastní zhruba čtyř závodů v České republice, dalších pak v i v okolních zemích. Hlavní sezónou jsou zimní měsíce. Období odpočinku pak přichází po zimě, většinou od května do srpna. Ovšem příprava psa probíhá takřka celoročně. Součástí této přípravy jsou i individuální závody na kole, koloběžce, kterých absolvují v podzimní části zhruba osm.

Mushing patří bezesporu k jednomu z fyzicky nejnáročnějších psích sportů vůbec. Základním předpokladem úspěchu je proto kondice, připravenost psa a jeho chuť do práce. Součástí tréninků není jen zapřahání, ale fyzickou kondici získávají psi i plaváním nebo volným pohybem u kola. Některé tréninky se zaměřují na výdrž a vytrvalost, jiné zase na rychlost a akceleraci. Před samotnými závody se trénuje až 5x týdně.

Teprve samotný závod a 100% nasazení prověří připravenost týmu. Není tedy divu, že je velký důraz kladen na správnou výživu psích sportovců.  Jiří Mencák zvolil granule Fitmin Maxi Performance. V zátěži pak psi dostávají navíc doplňky stravy Fitmin Klouby a Fitmin Sport. Velmi spokojen je také s Lososovým olejem s obsahem omega 3 mastných kyselin, který podporuje imunitní, kardiovaskulární a nervový systém.

Živost s tažnými psy je nádherný a nesmírně náročný způsob života. Kdosi řekl, že začít s mushingem je jako krok z hrany útesu. Jak ho jednou uděláte, už vám není pomoci a musíte letět…

Uložit

Uložit

Uložit

Uložit

Fitmin Maxi Performance
Fitmin Medium Maintenance
Fitmin Klouby
Fitmin Sport

Chci taky komentovat