Veterinář radí: Jak dát psovi první pomoc

Víte, jak svému hafanovi zachránit kožich, když je pomoc daleko? Čtěte rady veterinářky a dozvíte se, jak si poradit sami a čím vybavit lékárničku.

5 P, která (ne)musíte znát

„Prosím, poskytněte psovi první pomoc,“ říká si každý majitel hafana, se kterým spěchá do ordinace. Přitom by často pomohl sám. Jak se zachovat v následujících situacích, když je veterinář daleko? Inspirujte se radami MVDr. Aleny Truhlářové:

Pokousalo ho jiné zvíře?

Ránu po zubech vypláchněte a následně vydezinfikujte. Vždy je potřeba navštívit veterináře, který mu nasadí antibiotika a vy budete vědět, že jste nic nepodcenili.

Ach ta klíšťata a kousavý hmyz

Má pes alergickou reakci na hmyzí kousnutí a projevuje se jen kopřivkou či lokálním otokem? Podejte mu antihistaminika, a kdyby se reakce zhoršovala, vyhledejte ordinaci, kde zkontrolují průchodnost dýchacích cest a podají další specifické léky.

Má-li klíště, ranku čistěte až po jeho vytažení. Návštěva lékaře je tu nutná pouze v případě, že mu zatrhnete hlavičku.

Má zažívací potíže a je to dietní chybou?

Zkuste samoléčbu doma. Nechte ho dvanáct hodin o hladovce a dávejte mu jen Smectu pro zahuštění stolice. Jakmile vypozorujete zlepšení, začněte pomalu s dietním krmivem – raději v menších dávkách a častěji.

Jed a odpadky – to je ale otrava

Zkuste zjistit, čím se pes otrávil, někdy je možné podat neutralizující léky už doma, ale vždy byste měli navštívit veterináře, který navrhne specifickou léčbu.

S odpadky je to těžší, protože nikdy nevíte, co všechno z koše zbaštil. Pokud pes nemá narušený celkový zdravotní stav, naordinujte mu černé uhlí, aby vstřebalo případné toxiny, a když se stav nezlepší ani po třech dnech, vydejte se do ordinace. V případě zvracení s příměsí krve je návštěva lékaře neodkladná.

Uštkla ho zmije

Ránu nevysávejte a končetinu nezaškrcujte. Ideální je ranku vyčistit, zchladit a zabránit celkovému pohybu. Takže pokud je to ve vašich silách, vezměte pejska do náruče a rychle ho převezte na veterinu.

10 + 1 pomocník, co tvoří základ dobré lékárničky

Co by nemělo chybět v domácí lékárničce, abyste mohli pejskovi poskytnout první pomoc? Rozhodně do ní přibalte těchto deset pomocníků:

  • sterilní gázu,
  • obinadlo,
  • antihistaminika, která potlačí alergické reakce
  • borovou vodu nebo Ocuflash – obsahuje světlík lékařský, který má protizánětlivé účinky,
  • veterinární čistidlo do uší,
  • háček na klíšťata či speciální pinzetu,
  • teploměr,
  • 3% peroxid vodíku a stříkačku na vyvolání zvracení (ne dezinfekci ran),
  • ATB mast,
  • lahvičku fyziologického roztoku pro případné oplachy rány.

A který je ten poslední? Dezinfekce. Využít můžete vodný roztok jódu (Betadine) či Hypermangan. U něho dávejte pozor na barvu – vždy by měla být světle růžová, aby nedráždila pokožku.

Všechny léky podávejte psovi až po konzultaci s veterinářem. Některé mají specifické dávkování a je lepší na to myslet dopředu.

Na výlety s klidným srdcem

Stejné vybavení se hodí i do lékárničky, kterou přibalíte do auta na výlety. S sebou byste měli mít i ochranné botičky a energetickou pastu pro případ slabosti.

Jdete jen s batůžkem? Zabalte si alespoň kápézetku s dezinfekcí, antihistaminiky, obvazovým materiálem, nůžkami a náplastí. MVDr. Truhlářová radí, že pokud zranění neohrožuje život, ošetříte pejska po návratu domů. Vždy je dobré zachovat chladnou hlavu a zvážit vážnost situace.

Na co se bude veterinář ptát?

Všechny informace jsou plus, ale měli byste znát pejskův věk, léky, které bere i s přesnou dávkou a poslední očkování. Pokud je pes zraněný, bude třeba popsat, jak k úrazu došlo.

Teď už budete připraveni pejskovi pomoci a hafan s vámi bude v těch nejlepších rukou.

Chci taky komentovat