Bouřka a pes? Pomozte mu zůstat hrdinou

První hrom ještě ani nezazněl, ale chlupáč už se hrne pod postel a kňučí. Většinu času máte doma dobře vycvičeného pohodáře, ale jakmile to v létě přijde, je váš pes jako vyměněný. Jak jeho strach z bouřky zmírnit?

Třesou se malí i velcí

Hromů a blesků se psi bojí, ať jsou to drobní maltézáčci nebo statní ovčáci. Perfektně vycvičení nebo drobek neposlušní – ve chvíli, kdy udeří strach, to nehraje vůbec žádnou roli.

Ale proč? Příčin je hned několik a ani odborníci se nemůžou shodnout, která vede. Našim psím kamarádům totiž do hlavy nevidíme, i když jsme s nimi tolik spříznění.

Na bouřce může psům vadit:

  • náhlý, hlasitý zvuk hromu,
  • blesky,
  • tlak vzduchu,
  • spojitost s nepříjemným zážitkem z minulosti.

Co čekat, když zahřmí?

Každý pes reaguje jinak. Jedni poblázněně štěkají a škrábou, někteří hafani zase zoufale vyhledávají úkryt a jsou schopni zalézt i tam, kam byste to nečekali. Někdy i dřív, než my lidé vůbec tušíme, že by nějaká bouřka mohla přijít.

Pejsci, kteří bouřky snášejí opravdu špatně, můžou klidně nechat loužičku a často je přejde i chuť k jídlu. Ryzí strach často poznáte podle zrychleného dýchání a třesu. Extrémně vystresovaný pes přestane reagovat na váš hlas a povely a vypadá to, že nevnímá realitu”.

Jako by se nic nestalo

Na vystrašeného psa nejvíc zabírá, když vy jako páníček zachováte klid. Žádná bouřka není, nic se neděje. Mluvte na něj vlídně a vybídněte ho k aktivitě, na kterou je zvyklý a má ji rád. Zapněte televizi nebo rádio, ať váš mazlík neslyší jen tu spoušť venku. Pak se nejspíš naladí na stejnou vlnu s vámi a strach zvládne lépe.

Klíčem k překonání stresových situací je vaše přirozené chování. Váš tón hlasu a pohyby musí být takové, na jaké je pes zvyklý z běžných každodenních situací. Nesnažte se hrát divadlo”, nezvyklé jednání by mohlo být pro pejska signálem, že něco není v pořádku.

Vyhněte se trestům a agresi. A stejně tak zapomeňte na to, že byste chlupáče utěšovali pamlsky, hlazením… Získá tak pocit, že ho odměňujete – a to přeci děláte jen ve chvílích, kdy se mu něco povede.

Úkryt? Kde?

Pokud máte doma typického schovávače”, poskytněte mu před bouřkou útočiště, kde se bude cítit bezpečně. Pro některého hafana je to skříň, pro některého koupelna. Venkovním psům zpřístupněte třeba garáž i pro případy, kdy zrovna nejste doma. Obecně se pes nejlépe uklidní na místě, ze kterého tu spoušť venku vidí a slyší co nejméně.

Už sháníte nahrávky?

Strach z bouřky můžete u svého miláčka zkusit postupně snižovat. Jak na to? Poradíme vám jeden trik: zní trochu bizarně, ale mnoha chovatelům se osvědčil. Přehrávejte pejskovi čas od času zvuky bouřky. Začněte s nižší hlasitostí a sledujte, jak reaguje. Vždy buďte s ním, ukazujte mu, že není důvod se bát, a na rány hromů ho navykejte.

Postupem času zvuky zesilujte. Nikdy to ale nedělejte násilně, a pokaždé, když zaznamenáte známky většího strachu, uberte. Buďte svému psovi dobrým, empatickým pánem. Jen tak bude dělat pokroky a spolupracovat s vámi i tehdy, když mu není do skoku.

Ať už ho bouřka neděsí

Pokud se vám strach vašeho hafana překonat nedaří, vezměte si na pomoc veterináře. Sami pejska za každý pokrok odměňujte – a nezapomeňte, že i přeměna obřího strachu v mírnou nervozitu je vynikající úspěch.

 

Co si váš pejsek za odměnu zaslouží a v jakém množství? Přečtěte si, jak na pamlsky.

Komentáře

  1. Miroslava
    2. 1. 2020 

    Zdravím,
    dobrý článek pro začátečníky, ale bylo by dobré zmínit ještě 2 věci:
    1) výchova od štěněte
    2) barometrický tlak viz https://psiusmev.cz/media/proc-se-psi-boji-ohnostroju-a-bourky-a-jak-psovi-vysvetlit-ze-se-nemusi-niceho-bat

Chci taky komentovat