Sportovci radí, díl I.: Jak začít běhat se psem?

Chcete se svým pejskem začít běhat a nevíte, jak na to? Partneři Fitminu, kteří toho mají se psy už spoustu naběháno, vám dají cenné rady, které se do začátku hodí. Přečtěte si je, ať vám to běhá co nejlíp.

Srdcaři i profíci

Pro Jirku Mencáka, Míšu Srchovou, Martinu Štěpánkovou i Michala Ženíška je canicross nejen závodní disciplína nebo druh tréninku pro další mushingové sporty. Je to pro ně hlavně radost a skvělý způsob, jak se odreagovat a k tomu i posílit vztah se svými čtyřnohými přáteli.

Nejdůležitější je…

Na to, abyste mohli poprvé se svým pejskem vyběhnout i vy, potřebujete hlavně chuť k pohybu. A nejde jen o vás – touhu se rozběhnout a nepřestat by měl mít i váš psí parťák. Jde o to, aby pes i člověk milovali pohyb. To je to nejdůležitější”, potvrzuje Jirka. Zároveň ale dodává, že ne vždy je canicross pohoda. Když máte tahouna, může vám na rovinkách dát pěkně zabrat. Na druhou stranu ale pomůže třeba v kopcích.”

Objevte 5+1 důvod, proč vzít svého pejska občas na menší výklus a motivujte se.

Může běhat i ten váš?

S jakým plemenem se mezi louky a lesy vydáte, to nehraje roli. Pokud psa běh baví, nezáleží na tom, jestli je malý nebo velký – tedy alespoň u běhu pro radost. Začínala jsem s americkým pitbulem, ten běhání a tahání miloval. Když jsem ale začala sportovat vrcholově, jeho stavba těla přestala na ty nejlepší závodníky stačit. A tak jsem si pořídila svého prvního evropského saňového psa – jsou přátelští, nekonfliktní a naprosto neunavitelní,” vysvětluje Martina.

Pokud máte doma štěně, nebojte se s ním zaběhnout první krátké trasy už na šesti měsících. V tomto věku je s postrojem začíná seznamovat Jirka. Každý pes je ale jiný, tak toho svého pozorujte, jestli mu pohyb svědčí. Vždyť ani při běhu není kam spěchat.

Co budete potřebovat?

V začátcích se klidně s pejskem choďte proběhnout jen tak, na vodítku nebo na volno – jen vy víte, co je pro něj nejlepší. Pokud se ale rozhodnete běhat pravidelně a časem třeba zkusit i nějaký ten závod, vyberte pro sebe i pro pejska to správné vybavení. Budete si jistí, že ani jednomu z vás běh neškodí a aktivita pro vás bude příjemnější.

V obchodech a e-shopech se dívejte po:

  • Postroji pro psa, který mu bude sedět,
  • speciálním sedáku,
  • odpružené šňůře s amortizérem,
  • vhodné obuvi na běhání s hrubší podrážkou.

 

To je základ, se kterým naši sportovci začínali. Dnes už ale používají i další vychytávky – například Míša svým psům před během nasazuje botičky, aby předešla zraněním na tlapách.

V přírodě nebo ve městě?

První trasy vybírejte tak, aby to bylo příjemné vám oběma. Vytipujte si polní cesty, louky a lesy, které dobře znáte. Nejlepší pro běh se psem jsou měkké cesty – bez ostrých kamenů a s minimem asfaltu, který pro psí tlapky není vhodný,” dodává Martina.

Sledujte teploměr, hlavně v létě

I když nás horké počasí zrovna netrápí, Jirka upozorňuje na velmi důležitou chybu, které se začátečníci často dopouštějí – chodí běhat i tehdy, kdy by bylo lepší zůstat doma v chládku. Poslední trend je se psy běhat i v letních teplých podmínkách, a to není dobře. Pokud pes běží naplno, snadno se přehřeje. Proto běháme buď brzo ráno nebo v podvečer. “

Voda, voda, voda

Předcházet dehydrataci vašeho pejska je důležité jak při běhání, tak před ním. Než se jde běhat, psy namáčím. Dostatečné chlazení i přísun vody je nutnost”, říká Michal. Stejně tak myslete na dostatečný pitný režim i vy. I za chladnějších dní toho člověk spoustu vypotí a tekutiny je potřeba průběžně doplňovat.

Pokud budete s pejskem běhat často, je možné, že mu přestane stačit jeho dosavadní stravovací režim. Přečtěte si, jak takového sportovce krmit, aby mu nic nechybělo.

Aby vás běh bavil

Dodržujte základní pravidla, vyhněte se chybám a běhejte s nadšením. Pak si buďte jisti, že vám i namáhavý pohyb přinese víc radosti než bolesti. Skvělá příležitost, kde s běháním začít, je třeba blížící se dobročinná akce pro pejsky a páníčky. Uvidíme se 7. října v pražské Stromovce i s vámi?

Chci taky komentovat